Wbrew pozorom, zegarki są delikatnymi urządzeniami, które odpowiednio traktowane, będą nam służyły długie lata. Aby zawsze prezentowały się nienagannie, warto zapoznać się z zasadami przechowywania i transportu czasomierzy. Jeśli będziecie się do nich stosować, możecie być pewni, że Wasze zegarki założą również następne pokolenia.

Tak zadbana kolekcja będzie znakomitą pamiątką rodzinną, dlatego na sam początek przypomnę garść ogólnych reguł. Następnie zaprezentuję Wam ekspozytory, wkłady do szuflad, pudełka, rotomaty, etui i futerały. Są one dostępne w różnej wielkości i w szerokim przedziale cenowym.

Podstawowe zasady przechowywania zegarków

Zacznijmy od tego, że czasomierze nie przepadają za wilgocią i skrajnymi temperaturami.

Najlepiej czują się w suchym w pomieszczeniu, które nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Zarówno mechanizm, jak i uszczelki nie lubią szoku termicznego, więc unikajcie zarówno bardzo chłodnych miejsc, jak i wszelkich źródeł ciepła, takich jak grzejnik czy nasłoneczniona komoda.

Następnie musimy zapewnić każdemu zegarkowi swobodne miejsce przechowywania. Tak, aby nie stykał się zresztą biżuterii czy z innymi modelami czasomierzy. Warto zadbać o odpowiednią wyściółkę i poduszkę, tak aby każdy element był odpowiednio otulony. W ten sposób unikniemy zarysowań tarczy i odkształceń na pasku.

Ważną zasadą jest skierowanie zegarka tarczą do góry.

Baterie w zegarku kwarcowym powinny pracować przez okres około 2 lat, choć jest to uzależnione od ich jakości. Jeśli nie nosimy zegarka, zwracajmy uwagę czy bateria się nie wyczerpała i zegarek „nie zatrzymał się”. Jeśli tak się stanie, konieczna będzie wizyta u zegarmistrza w celu wymiany baterii na nową. Nie róbmy tego samodzielnie!

Podstawowe zasady przewożenia zegarków

Jeśli chodzi o sam transport czasomierzy, to do powyższych reguł trzeba dodać jeszcze zabezpieczenie przed wstrząsami i pozostawienie go w stałej pozycji. Poszczególne modele nie mogą się ze sobą stykać. A jak wygląda to w praktyce?

Wybór jest naprawdę duży i zależy od budżetu, a także rodzaju zegarka oraz jego mechanizmu.

Ekspozytory i stojaki na zegarki – zegarek w centrum uwagi

Jeśli chcemy, aby nasza kolekcja czasomierzy była w widocznym miejscu naszej sypialni bądź gabinetu warto postawić na ekspozytory oraz stojaki. Mogą być one wykonane z drewna lub z plastiku.

Najczęściej posiadają specjalne uchwyty, dzięki czemu bransoletka jest odpowiednio naciągnięta a tarcza wyeksponowana.

Jedyny minus takiego rozwiązania to brak przykrycia, przez co narażone są na zakurzenie. Dlatego polecamy je stosować jako element gablotki. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do około 200 zł.

Wkłady do szuflad – sekretne miejsce na nasze skarby

Warto wiedzieć, że można z powodzeniem zaadaptować swoją komodę do przechowywania zegarków oraz biżuterii.

Wystarczy znaleźć w popularnych sklepach meblowych specjalne tacki – organizery z przegródkami. Obite są one najczęściej miękkim filcem, dzięki czemu redukujemy ryzyko zarysowań. Sensownie zorganizowana, podzielona na sektory przestrzeń będzie naszym sprzymierzeńcem w zachowaniu porządku. Koszt takiej szuflady zależy oczywiście od użytych materiałów.

Najczęściej spotykane kwoty to 150-400 zł.

Pudełka na zegarki – piękno i bezpieczeństwo w zaklęte w jednym miejscu

Ciekawym rozwiązaniem są wszelkiej maści pudełka na czasomierze. Małej lub średniej wielkości etui wykonane są najczęściej z drewna, skóry naturalnej bądź ekologicznej. Wyściełane mogą być zarówno aksamitem, jak i filcem.

Niektóre z nich mają przeszklone wieczko, dzięki czemu możemy bez otwierania przypomnieć sobie ich zawartość i dobrać do obecnej stylizacji. Duże poduszki chronią czasomierze przed zarysowaniami i wstrząsami.

Takie szkatułki mogą zawierać miejsce na 4 lub nawet 24 czasomierze.

Dodatkowe zabezpieczenie pudełek stanowią zamki.

Takie mniejsze etui możemy z powodzeniem zapakować w całości do walizki i być spokojnym o naszą kolekcję zegarków. Ceny pudełek wahają się od 100 zł do nawet 1000 zł. Wszystko zależy od surowców zastosowanych przy produkcji. Jeśli postawimy na wysoką jakość wykonania, to takie szkatułki spełniają dodatkowo rolę dekoracyjną w naszym wnętrzu.

Rotomaty – idealne rozwiązanie dla zegarków automatycznych

Sporą popularnością cieszą się zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem. Żeby poprawnie działały, potrzebują nieustannego ruchu ręki. Tylko wtedy naciąga się sprężyna wprawiająca w ruch mechanizm napędowy czasomierza.

Wszystko jest dobrze, jeśli regularnie go zakładamy. Jeżeli jednak mamy kilka takich zegarków w kolekcji i lubimy dostosowywać model do ubioru, okazji czy nastroju, warto wtedy zaopatrzyć się w rotomat. Delikatne ruchy tego urządzenia zapewniają stałe działanie napędu, dzięki czemu poszczególne jego elementy pozostają odpowiednio naoliwione, a sam zegarek będzie nam służy długie lata.

Rotomaty mogą przybierać różne formy, mogą być pojedyncze lub na większą kolekcję czasomierzy. Niektóre są podświetlane. Przybierają różne kształty, niemniej jednak zawsze swoim wysublimowanym designem sprawiają, że będą znakomitą ozdobą twojego gabinetu.

Koszt zakupu takiego urządzenia zaczyna się od 200 zł a kończy się na kilku tysiącach w przypadku modeli, będących w stanie pomieścić pokaźniejszą kolekcję.

Futerały i etui podróżne – bezpiecznie i zawsze przy Tobie

Najczęściej przybierają one formę okrągłych twardych tub lub prostokątnych futerałów zamykanych suwakiem.

Niektóre modele mają pojedyncze amortyzowane przegródki oraz taśmę utrzymującą zegarek w miejscu. Dzięki temu skutecznie minimalizujemy ryzyko wstrząsów. Delikatne, filcowe wnętrze skutecznie chroni przez zadrapaniami.

Dzięki takim podróżnym etui Twoje ulubione czasomierze będą zawsze przy Tobie. I zawsze bezpieczne.

Takie futerały bez problemu zmieszczą się nawet w małą torbę lub walizkę podróżną.

Ceny kształtuje się na poziomie 200 – 300 zł.

Odpowiednio zadbana kolekcja zegarków odwdzięczy się nienagannym wyglądem, nawet po upływie wielu lat. Odpowiednio wyeksponowana, będzie nieustannie cieszyć oko. Obecnie mamy wiele rozwiązań do przechowywania, które pozwalają połączyć nowoczesny design i bezpieczeństwo naszych ulubionych czasomierzy. Warto z nich skorzystać!

Karolina Kamińska – Lipińska

źródła zdjęć: artillo.pl, fabrykaform.pl, tmzegarki.pl, pixabay.com