Zegarki ze wskazaniem faz Księżyca, produkowane przez najbardziej osławione firmy zegarmistrzowskie (np. Adriatica, Certina czy Roamer), to nie tylko precyzyjne urządzenia do odmierzania czasu, ale także powrót do tego, co od zarania dziejów wpływa na rytm przyrody, a także na życie człowieka, czyli właśnie do wskazywania faz naturalnego satelity Ziemi.

Porządkowanie czasu – w wymiarze dobowym czy też rocznym – frapowało ludzkość od wieków.

Jednak bez względu na to, na jakim etapie zaawansowania były prace nad różnego rodzaju urządzeniami i czasomierzami (począwszy od gnomonów, poprzez zegary słoneczne, świecowe, a na zegarkach mechanicznych i smartwatchach skończywszy), człowiek nieustannie patrzył i nadal patrzy w niebo.

Zarówno wschód i zachód słońca, jak i różne fazy Księżyca poprzez to, że wyznaczały rytm życia natury, wpływały również na egzystencję człowieka – niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju cywilizacji on był. Dlatego też zegarki ze wskazaniami faz Księżyca są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także mogą przyczynić się do naszego lepszego funkcjonowania – pewne rzeczy, mimo rozwoju cywilizacji, pozostają niezmienne.

Funkcja wskazań faz Księżyca stosowana jest nie tylko w tradycyjnych czasomierzach, lecz także w nowoczesnych smartwatchach.

Fazy Księżyca w zegarku – co to jest?

Zegarki ze wskazaniem faz Księżyca to czasomierze różnego rodzaju (kwarcowe czy też mechaniczne), które na swojej tarczy mają umieszczoną dodatkową tarczę lub pole – często w postaci stylowego okienka – w którym z mniejszą lub większą dokładnością wskazywane są zachodzące z każdym dniem miesiąca zmiany w fazie Księżyca.

Można by zaryzykować twierdzenie, że to taki mały kawałek nieba, który możemy mieć zawsze przy sobie.

Ta dodatkowa funkcja zegarka, tzw. komplikacja konstrukcji mechanizmu, realizowana jest najczęściej właśnie na tarczy zegarka. Dzięki niej zobaczymy bez wychodzenia na zewnątrz i bez spoglądania w niebo (choć przy zachmurzonym niebie i tak niewiele by to dało), czy też bez zaglądania do internetu, w jakiej fazie jest w danym momencie Księżyc. Opcja taka jest też dostępna w smartwatchach – wówczas tego typu informacja prezentowana jest na wyświetlaczu.

Na umieszczenie wskazań faz Księżyca w swoich zegarkach pokusiło się wiele firm zegarmistrzowskich.

I tak np. marka Adriatica wskazanie faz Księżyca umieszcza w zegarkach zarówno w damskich, jak i męskich. Firma ta zazwyczaj korzysta z tak zwanego okienka faz Księżyca, czyli umieszcza dodatkową, mniejszą tarczę w której to obracający się dysk wskazuje poszczególne fazy Księżyca lub po prostu nieboskłon. Marka Certina wskazanie faz Księżyca – w zegarkach kwarcowych – wkomponowała w tarczę czasomierzy także w ten sam sposób. To najczęściej stosowana forma prezentacji tej funkcji.

Oprócz tego, że dodatkowa funkcja w postaci faz Księżyca ma wymiar praktyczny (o czym więcej w dalszej części artykułu), to poza tym jest to element bardzo pozytywnie wpływający na wygląd zegarka, jego aspekt wizualny. Dodaje tarczy pewnego artyzmu i niepowtarzalnego stylu.

Takie zegarki, szczególnie modele mechaniczne, są też uważane za bardziej wyrafinowane, co świadczy o guście i klasie użytkownika.

Zegarek z fazami Księżyca – jak działa?

Zegarki ze wskazaniem faz Księżyca to przykład niezwykłej precyzji wykonania, zwłaszcza jeśli chodzi o zegarki mechaniczne, zarówno z automatycznym naciągiem jak i nakręcane ręcznie. W tych przypadkach za dokładne wskazywanie fazy Księżyca jest odpowiedzialny odpowiednio zmodyfikowany moduł mechanizmu. W przypadku zegarków kwarcowych, czyli takich, których mechanizm jest zasilany baterią, działanie wskaźnika faz Księżyca jest po prostu wcześniej dokładnie zaprogramowane.

Jak ustawić wskazanie faz Księżyca w zegarku?

Gdy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami czy posiadaczkami zegarka ze wskazaniem faz Księżyca, to by móc z tej funkcji poprawnie korzystać, warto wiedzieć jak ją ustawić. Co prawda do każdego czasomierza jest dołączona odpowiednia instrukcja, którą polecamy zawsze dokładnie przeczytać (!), ale dobrze znać podstawowe zasady.

1. Odciągamy koronkę i ustawiamy wskazówki zegarka na godzinę 6:00.

To bardzo ważne, gdyż nastaw zegarka ze wskazaniami daty czy też właśnie wskazaniami faz Księżyca należy dokonywać tylko w tej pozycji, aby nie uszkodzić mechanizmu!

2. Sprawdzamy, w jakiej fazie jest teraz Księżyc (na przykład w internecie) – istotne jest, by wiedzieć, czy Księżyca przybywa, czy go ubywa.

3. Przesuwamy za pomocą koronki tarczę z fazami Księżyca tak, aby był na niej pośrodku wizerunek Księżyca w pełni.

4. Liczymy dni od ostatniej pełni Księżyca i przesuwamy wizerunek Księżyca (kto by pomyślał, że mamy takie moce) do fazy, w jakiej aktualnie jest ten naturalny satelita Ziemi (jedno „kliknięcie”, czyli jeden stopień przesunięcia to jeden dzień).

5. Wciskamy koronkę do pozycji zero.

Gdy nasz zegarek działa jak powinien i wskazuje aktualną fazę Księżyca, to dobrze jest mieć z niego pożytek, dlatego warto się zainteresować, jakie są fazy satelity Ziemi i jak wpływają one na nasz organizm, a także na wszystko, co nas otacza. Ludzkość dla lepszego funkcjonowania korzystała z tej wiedzy przez wieki, dlatego warto z niej skorzystać.

Jakie są poszczególne fazy Księżyca?

Fazy Księżyca to nów, I i II kwadra, pełnia oraz III i IV kwadra.

Aby przejść przez nie wszystkie, ten naturalny satelita Ziemi potrzebuje ok. 28 dni.

W poszczególnych fazach Księżyca zmienia się jego położenie w stosunku do Ziemi. Poza tym zmianie ulega jego kształt – od popularnego rogalika czy też sierpa aż do okrągłej pełni.

Od momentu powstania pierwszego czasomierza, który pokazywał fazy Księżyca minęło już tysiące lat. Za pionierski uważać możemy rok 205 p.n.e. Działo się to w starożytnej Grecji.

Początkowo korzystali z takich zegarków głównie żeglarze, gdyż fazy Księżyca regulują przypływy i odpływy wód w oceanie, czyli ich podnoszenie się i opadanie. Z upływem czasu zaczęły powstawać „zegarki dla żeglarzy” czołowych szwajcarskich firm.

Jednak Księżyc i jego fazy działają nie tylko na przypływy i odpływy oceanów – woda przecież krąży w każdym żywym organizmie, także ludzkim, stąd poszczególne fazy Księżyca mają ogromne znaczenie dla każdego życia na Ziemi, ale o tym w dalszej części tekstu.

Zanim przejdziemy do tego aspektu, warto wiedzieć, co się dzieje, gdy Księżyca ubywa i przybywa.

Fazy Księżyca – opis

Poszczególne fazy Księżyca to:

• nów – Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią i jest niewidoczny,

• I i II kwadra – naturalny satelita Ziemi przypomina sierp zwrócony w lewą stronę i zaczyna go przybywać (w II kwadrze),

• pełnia Księżyca – znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, które oświetla tarczę w całości,

• III i IV kwadra – Księżyca zaczyna znów ubywać i znów staje się sierpem.

Pełnia Księżyca jest niewątpliwie zjawiskiem fascynującym. Dlatego zegarki ze wskazaniem faz Księżyca mogą nas na chwilę zatrzymać. Szczególnie wtedy gdy na niebie jest pełnia, a niebo bezchmurne – możemy przystanąć i poobserwować naturalnego satelitę w pełnej okazałości.

Skoro wiemy już, jakie są fazy Księżyca, warto poznać ich wpływ na nasze funkcjonowanie i na naturę.

Fazy Księżyca – jak wpływają na nasz organizm (i nie tylko)?

Uwielbiam myśleć, że zwierzęta i ludzie, rośliny, ryby, drzewa, gwiazdy i Księżyc są połączone. Gloria Vanderbilt

Najbardziej osławiona pod względem wpływu na naturę, a więc i na człowieka, jest pełnia Księżyca, jednak – jak już wspomniano – dotyczy to każdej z faz Księżyca, i tak:

• Nów – najlepszy czas na zerwanie z nałogami i rozpoczęcie realizacji nowych planów, wtedy też czujemy przypływ energii, siły fizycznej i psychicznej. To także optymalny moment na różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne i operacje.

• I i II kwadra – nasz organizm dobrze przyswaja wszelkiego rodzaju mikroelementy, dlatego też dobrze jest w tym czasie zadbać o odpowiednią suplementację,

• Pełnia – może się u nas pojawić rozdrażnienie, mała odporność psychiczna, a także kłopoty ze snem, możemy też nie mieć energii – dlatego też warto darować sobie wtedy forsujące treningi. W tym czasie niestety gorzej goją się wszelkiego rodzaju rany, w związku z tym lepiej unikać różnych zabiegów i operacji,

• III i IV kwadra – w organizmie dochodzi do zastojów wody i możemy czuć się opuchnięci. III kwadra to dobry czas na intensywne treningi i odchudzanie się (mamy mniejszy apetyt). IV kwadra wspomoże proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Warto wiedzieć, że wskazanie faz Księżyca występuje także w smartwatchach. Możemy skorzystać z nich wtedy, gdy chcemy np. ułożyć plan treningowy i uzyskać jak najlepsze rezultaty sportowe.

Fazy Księżyca mają także wpływ na rośliny i różne prace ogrodnicze. III i IV kwadra to najlepsza pora na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew, siew i sadzenie roślin cebulowych. Zaś I i II kwadra to powodzenie w sadzeniu i sianiu warzyw liściowych i drzew oraz krzewów. Natomiast przy pełni Księżyca dobrze jest się zająć nawożeniem, a w nowiu – zwalczaniem chorób roślin i pieleniem.

Reasumując, zegarki ze wskazaniem faz Księżyca to modele, które mają niewątpliwy urok i są atrakcyjne wizualnie. Czasomierze tego typu wyglądają zachwycająco, pięknie prezentują się na nadgarstku i dedykowane są wszystkim tym, którzy szukają niebanalnego dodatku do mody. 

Izabela Karolak