Przedstawiamy nowości 2022 cenionej marki Atlantic! Zegarkowe projekty tego producenta czerpią z bogactwa historii szwajcarskiego zegarmistrzostwa, oferując atrakcyjne wzornictwo i precyzyjnie odmierzające czas mechanizmy. Prezentujemy dzisiaj trzy nowe, męskie zegarki mechaniczne z linii Atlantic Worldmaster Art Déco.

Po pierwsze – klasyka

Historia czasomierzy Atlantic sięga II połowy XIX wieku, tj. epoki utożsamianej we współczesnej historiografii ze wzmożonym rozwojem przemysłu i coraz prężniej zachodzącymi zmianami kulturowymi. Spółka została założona w 1888 roku z inicjatywy Eduarda Kummera, a jej siedzibą była położona niedaleko Grenchen miejscowość Bettlach. Pierwotnie, spółka nie nosiła znanej dzisiaj nazwy, a szyld nad drzwiami wytwórni głosił, iż zakład należy do przedsiębiorstwa Eduard Kummer Bettlach, znanego szerzej jako EKB. W Polsce marka jest obecna już od 1950 roku.

Na przestrzeni dekad czasomierze z logo Atlantic na tarczach zdobyły szerokie uznanie w Europie. Dzisiaj są natomiast jednymi z najbardziej popularnych zegarków szwajcarskich w naszym kraju.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji w portfolio tego producenta jest linia Worldmaster. Zapoczątkowana w latach 50. XX wieku, nadal funkcjonuje pod tą nazwą, ale zegarki z tej serii ewoluują, choć przetrwały w niemal niezmienionej formie wizualnej. Teraz, w 2022 roku, do sprzedaży trafiły 3 nowe męskie zegarki z linii Atlantic Worldmaster Art Déco, które prezentujemy w niniejszym artykule.

Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic 51752.45.39GM

Dla osób, które gustują w klasycznych, złotych zegarkach producent przygotował model Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic o nr referencji 51752.45.39GM. Średnica jego koperty wynosi 40 mm, dzięki czemu zegarek ten powinien idealnie układać się na każdym męskim nadgarstku. Kopertę ma bardzo tradycyjną linię boczną, ponadczasowy wygląd, a dzięki naniesionej powłoce ma kolor żółtego złota.

Tarczę chroni szkło szafirowe, które zapewnia ochronę przed wszelkiego rodzaju zarysowaniami. Tarcza ma kolor szampański i została ozdobiona delikatnym szlifem słonecznym. Złote indeksy w stylu art déco oraz złote ramiona wskazówek świetnie korespondują ze wspomnianą kopertą zegarka, tworząc spójną wizualnie całość.

Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic 51752.45.39GM został wyposażony w szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Werk ten ma bardzo dobrą opinię, a charakteryzuje się precyzją pracy, oraz łatwością i niskimi kosztami serwisowania.

Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic 51752.45.69G

Następny model z nowego trio zegarków mechanicznych Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic ma nr referencji 51752.45.69G. Ten czasomierz został zaprojektowany z myślą o mężczyznach preferujących klasykę w wydaniu vintage.

Złoto i czerń to połączenie kolorystyczne, które nie wychodzi z mody od wielu lat. Złote indeksy świetnie kontrastują z tarczą w kolorze czarnym, i zarazem w harmonijny sposób współgrają ze złotym kolorem koperty. Logo producenta, nazwa modelu zegarka oraz informacja o rodzaju zastosowanego mechanizmu widoczne na tarczy również zostały wykonane w kolorze złotym.

Ten czasomierz mocujemy do nadgarstka za pomocą czarnego paska wykonanego ze skóry naturalnej, imitującego skórę krokodyla.

Elegancki wygląd oraz niewielka grubość koperty wynosząca 10 mm sprawiają, że Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic 51752.45.69G będzie świetnym wyborem na zegarek zakładany do oficjalnego ubioru. Sprawdzi się podczas ważnych uroczystości z garniturem w roli głównej. Tarczę chroni szkło szafirowe, a klasa wodoszczelności wynosi 50 m.

Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic 51752.45.99GM

Trzecią i zarazem ostatnią propozycją z nowej linii czasomierzy Atlantic Worldmaster jest model o numerze referencyjnym 51752.45.99GM.

Koperta tego zegarka ma kolor złota, a jej budulcem jest stal szlachetna. Powierzchnię koperty pokryto powłoką PVD w kolorze złota. Jednak tym elementem, który najbardziej przyciąga wzrok, gdy patrzymy na trzeci z opisywanych zegarków, jest nie koperta, tylko jego tarcza. Piękna tarcza o gradientowym wykończeniu ma kolor burgundowy, a wzorowana jest na archiwalnym zegarku Atlantic Worldmaster wprowadzonym na rynek po raz pierwszy w 1955 roku. Dodatkową ozdobą tarczy jest szlif słoneczny. W efekcie tarcza zegarka mieni się i lśni gdy nim poruszamy, w zależności od kąta padania na nią światła.

Naszym zdaniem, ten model jest najbardziej widowiskowy spośród trzech, najnowszych propozycji znanego szwajcarskiego producenta. Zapewne trafi w gusta osób, które nie boją się kontrastowych połączeń, a nietuzinkowy wygląd czasomierza uważają wręcz za atut. Przeszklony dekiel umożliwia obserwowanie pracy niezawodnego, szwajcarskiego mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny.

Średnica koperty modelu Atlantic Worldmaster Art Déco Automatic 51752.45.99GM wynosząca 40 mm, oraz wodoszczelność klasy 50 m, są cechami wspólnymi dla wszystkich prezentowanych powyżej, nowych Worldmasterów.

Atlantic Worldmaster Art Déco – ceny

Za zegarek Atlantic Worldmaster Art Déco o referencji 51752.45.69G na pasku przyjdzie nam zapłacić 3 575 zł, natomiast modele na bransolecie kupimy w kwocie 3 995 zł. Biorąc pod uwagę rozpoznawalność marki Atlantic, jakość wykonania oraz ponadczasowy wygląd czasomierzy, ceny te nie wydają się być wygórowane.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Atlantic.

Tomek Frąckowiak