Wieloletnia współpraca marki Seiko oraz współzałożyciela legendarnej grupy Queen przyniosła wymierny efekt w postaci nowego zegarka. Z bezpośrednim udziałem Briana May’a, bo to on nim mowa, powstał zegarek nietuzinkowy, obok którego nie można przejść obojętnie. To Seiko 5 Sports Brian May Limited Edition o referencji SRPH80K1. 

Brian May – współzałożyciel zespołu Queen, brytyjski gitarzysta i wokalista rockowy. Muzyk – legenda 

Każdy, kto choć w niewielkim stopniu interesuje się muzyką i miał do czynienia z zespołem Queen, dobrze wie kim jest gitarzysta i współzałożyciel tego zespołu – Brian May. Poza twórczością w zespole rozwijał również swoją karierę solową.

W każdym z muzycznych momentów towarzyszyła mu dedykowana gitara Red Special. Ciekawe jest to, że Brian May zbudował ją wraz z ojcem, kiedy był nastolatkiem. Gitara powstała z nietypowych części, takich jak np. elementy starego kominka czy części motocykla. Brian May, co ciekawe, używa jej do dzisiaj. 

Analogicznie wygląda powiązanie Briana May’a z marką Seiko. Kiedyś podczas trasy koncertowej po Japonii kupił zegarek tej marki. Był to model SKX007, który jest inspiracją dla obecnej wersji Seiko 5 Sports, w ramach której powstał zegarek Red Special. Od tamtej pory Brian May jest wierny marce Seiko i nadal nosi swojego “starego nurka”.

Warto obejrzeć to krótkie video: 

Seiko 5 Sports Brian May Limited Edition SRPH80K1 – arcydzieła powstają z pasji 

We współpracy marki Seiko z Brianem May’em powstał niezwykły zegarek.

W ramach kolekcji Seiko 5 Sports stworzono zegarek, który oddaje hołd dla gitary Red Special. Jego wyjątkowość podkreśla limitowana liczba tych zegarków, a mianowicie jedynie 12 500 sztuk.

Koperta tego specjalnego modelu zegarka Seiko wykonana została ze stali szlachetnej. Na specjalne życzenie Briana Maya pomalowano ją na złoty kolor. Kolor ma nawiązywać do reedycji solowych albumów muzyka o nazwie Gold Series. Koperta ma średnicę 42 mm. 

Dość duża i dobrze widoczna koronka została umieszczona na godz. 4:00. Dzięki dość sporemu rozmiarowi, łatwo i sprawnie się nią operuje. 

Wokół mineralnego szkła typu hardlex został umieszczony jednokierunkowy, obrotowy pierścień z podziałką minutową. Wkładka lunety jest wykonana z czarnego aluminum. Sama skala została wygrawerowana i nadano jej kolor matowego złota, co bardzo ładnie komponuje się z całością stylistyki zegarka.

Dekiel 

Jednym z ciekawszych elementów jest zastosowany transparentny, zakręcany dekiel. Jego metalowa część ma ten sam złoty kolor co koperta, ale najciekawsze jest tu same szkło. Zostało tu bowiem zastosowane szkło w kolorze czerwonym, co znacznie urozmaica wygląd tego zegarka. Na samym szkle złotymi literami został naniesiony autograf Briana May’a oraz napis “LIMITED EDITION”. Numer limitacji możemy znaleźć wygrawerowany na metalowej części dekla.

Mechanizm 

Przez czerwone szkło dekla możemy obserwować pracę mechanizmu z naciągiem automatycznym sprężyny napędowej produkcji Seiko noszący oznaczenia 4R36. Łożyskowany na 24 kamieniach mechanizm jest sprawdzoną jednostką marki Seiko oraz stosowany we wszystkich zegarka z serii 5 Sports. Poza funkcjami jak wskazanie daty posiada również opcje dokręcania sprężyny za pomocą koronki oraz stop sekundę co jest bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Zegarek został zaprojektowany na nylonowym pasku typu nato w kolorze czarnym. Twórcy tego zegarka nawet w zastosowanym pasku umieścili nawiązania do gitary. Na czarnym pasku możemy zauważyć sześć złotych linii. Jest to nic innego jak nawiązanie do gryfu gitary, a złote linie oznaczają jej struny.

Wodoodporność tego modelu, podobnie jak innych z serii 5 Sports została określona na poziomie 100 m (10 bar), co jest jak najbardziej satysfakcjonujące i pozwalające na uprawianie wielu aktywności wodnych z tym zegarkiem na nadgarstku.

Tarcza

Tym, co przyciąga uwagę szczególnie w modelu Seiko 5 Sports Brian May Limited Edition SRPH80K1 jest tarcza.

Jej czerwony kolor jest bezpośrednim nawiązaniem do wyjątkowego, mahoniowego koloru gitary May’a. Patrząc bliżej na powierzchnię tarczy, zauważamy na niej wspaniałą fakturę, przypominająca fakturę drewna. Po lewej stronie tarczy widać jej mały, czarny element w postaci przypominającej łezkę, co jest z kolei odniesieniem do czarnej maskownicy znajdującej się na gitarze Briana May’a. Oba elementy rozdziela cienka biała linia. Ją również możemy znaleźć na gitarze Red Special, ponieważ właśnie w taki sposób wykończone są obrzeża korpusu gitary.

W zegarku Red Special Limited Edition zastosowano charakterystyczne dla całej linii indeksy oraz wskazówki. W obu przypadkach pokryto je dość dużą ilością masy luminescencyjnej Lumibrite, co pozwoli nam odczytać godzinę nawet w zupełnych ciemnościach.

Na godz. 3:00 umieszczono podwójne okienko datownika, dzięki któremu możemy odczytać dzień tygodnia oraz dzień miesiąca. Standardowo pod godz. 12:00 umieszczono napis Seiko oraz stylizowaną cyfrę 5. Natomiast nad godz. 6:00 umieszczono oznaczanie “Red Special”.

Pudełko przypominające walizkę na gitarę 

Twórcy czasomierza zdecydowali, że skoro zegarek ma tak dużo muzycznych nawiązań, to opakowanie również powinno być w specjalnym, dedykowanym opakowaniu. I w taki oto sposób zegarek otrzymujemy w miniaturowej wersji futerału gitarowego, w czarnym kolorze z charakterystycznymi okuciami. Wnętrze pudełka zostało wyścielone czerwonym materiałem, co potęguje wrażenie walizki gitarowej. Wewnątrz poza samym zegarkiem znajduje się replika “Lucky Sixpence”, czyli szczęśliwej sześciopensówki, której Brian May używa zamiast kostki gitarowej. Jest to „wisienka na torcie” całego zestawu.

Zegarek w zestawie z gitarą. Nieoczywisty zestaw dla fanów 

Dla tych fanów, którzy w sposób szczególny cenią sobie świat zegarmistrzowski i świat muzyki przygotowano specjalny, nieoczywisty zestaw. Wraz z zegarkiem Seiko 5 Sports Brian May Red Special możliwy jest zakup repliki autorskiej gitary Briana May’a, czyli gitara The BMA Special Antique Cherry. Jest to zestaw obok którego absolutnie nie można przejść obojętnie! Nie lada gratka dla fanów! 

Seiko 5 Sports Brian May Red Special – dostępność i cena

Współpraca marki Seiko z legendą muzyki rockowej jaką niewątpliwie jest Brian May dała wspaniałe efekty. Zegarek jest kwintesencją tego, co reprezentuje sobą gitarzysta grupy Queen. Można się spodziewać, że muzyk takiego formatu może pozwolić sobie na wiele gitar lub zegarków, a jednak jest wierny instrumentowi który zbudował wraz z ojcem oraz zegarkowi, który kupił ponad 40 lat temu.

Ten niezwykły model zegarka został wyceniony na kwotę 2 799 zł. Natomiast w wersji z gitarą The BMG Special Antique Cherry kwota ta wynosi 7 599 zł.  Zegarek zadebiutował w marcu 2022 roku i dostępny jest do kupienia w oficjalnej dystrybucji marki Seiko.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.

Mateusz Pycia