Jedna z najsłynniejszych marek zegarkowych na świecie Seiko obchodzi w tym roku swoje 140. urodziny. Z tej okazji w ramach linii Presage oraz Prospex zostały zaprezentowane światu dwa, nowe, limitowane modele męskich zegarków. Zobaczmy co to za nowości!

Zegarki powstałe z inspiracji tokijską dzielnicą Ginza

W 1881 r. młody przedsiębiorca Kintaro Hattori otworzył sklep sprzedający oraz naprawiający zegary i zegarki.

Były to podwaliny dla firmy Seiko. W relatywnie krótkim czasie firma stała się jednym z gigantów w branży zegarkowej na świecie.

Miejscem, gdzie wszystko się zaczęło była jedna z dzielnic Tokio o nazwie Ginza. Jest to jedna z najdroższych dzielnic Tokio z wieloma luksusowymi domami towarowymi. Od 140 lat marka Seiko związana z tym miejscem, m.in. znajduje się tam jeden z największych sklepów Seiko oraz Muzeum Seiko.

Nic więc dziwnego, że marka postanowiła uczcić swój jubileusz odwołując się do tak wyjątkowego dla niej miejsca.

Podwójny hołd historii marki

Marka Seiko w swoich dwóch jubileuszowych zegarkach czerpie całymi garściami z innych, historycznych modeli.

Oba nowe modele mają unikatowe, bardzo atrakcyjnie wykończone tarcze. Jedna z nich przypomina… płyty chodnikowe! Choć to zaskakujące, efekt końcowy jest ciekawy i bardzo pozytywny.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions ref. SSA445

Pierwszy z modeli został zaprezentowany w ramach kolekcji Presage. Powstał on na bazie niedawno prezentowanego Seiko Presage Style 60’s, a dokładniej modelu open heart. Podobnie jak w wersji Style 60’s mamy tutaj do czynienia z kopertą o średnicy 40,8 mm oraz okalającym tarczę nieruchomym pierścieniem z 60- minutową podziałką.

Elementem wspólnym jest również umieszczenie subtarczy ze wskazaniem 24-godzinnego czasu.

Tym, co wyróżnia tę limitowaną edycję jest zastosowanie tarczy o bardzo nietypowym wzorze. Mianowicie, wzór ma imitować płyty chodnikowe, które są charakterystyczne dla dzielnicy Ginza. Dzięki takiemu układowi tarczy możemy podziwiać piękne załamywanie się światła co tylko wzmacnia efekt głębi i daje nam wrażenie, że każda z “płytek” jest oddzielna.

Dodatkowym “smaczkiem” jest wskazówka sekundowa, a dokładniej zastosowany w jej przypadku kolor. Komparu, bo taką nazwę nosi jest hołdem dla ulicy o tej samej nazwie. Była ona kiedyś centrum nocnego życia Ginzy. Pokazuje to jak chętnie i otwarcie marka Seiko czerpie z historii i otaczającego ją świata.

Zegarek został wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej o oznaczeniu 4R39.

Możemy podziwiać go nie tylko przez małe okienko w tarczy, lecz także przez transparentny, zakręcany dekiel.

Wodoszczelność tego modelu wynosi 50 m.

Seiko Presage 140th Anniversary Limited Edition został zaprojektowany na stalowej bransolecie z pełnych ogniw. Bransoleta jest trzyrzędowa i zwieńczona zapięciem zwalnianym za pomocą przycisków.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions ref. SPB259

Drugi zaprezentowany przez Seiko model powstał w ramach linii Prospex.

Jego pełna nazwa to Seiko 140th Anniversary Limited Edition o referencji SPB259.

Wzorem i inspiracją dla powstania tego modelu zegarka była współczesna reinterpretacja zegarka Seiko Alpinist z 1959 roku.

Średnica koperty tego zegarka wynosi 38 mm. Na szczególną uwagę zasługują fazowane uszy oraz luneta. Zresztą są to elementy zaczerpnięty wprost z oryginalnego Seiko Alpinist, ale nie jedyne. Wspólne dla historycznego i limitowanego modelu są indeksy przypominające kły. Na godz. 3:00 na tarczy znajduje się okienko ze wskazaniem dnia miesiąca.

Tak samo jak w wersji Presage tarcza stanowi niejako mozaikę nawiązującą do ulic dzielnicy Ginza. Tarcza chroniona jest przez wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Tutaj również wskazówka sekundowa posiada kolor Komparu.

Zegarek Seiko 140th Anniversary Limited Edition z linii Prospex wyposażony jest w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej (6R35), który umożliwia użytkownikowi aż 70 godzin rezerwy chodu.

Podobnie jak w wyżej zaprezentowany modelu tak też i w tym, mechanizm możemy oglądać przez przeszklony, zakręcany dekiel.

W przypadku tego modelu mamy do czynienia z wodoszczelnością klasy 200 m, co sprawia, że zegarkowi nie straszne są żadne wodne przygody. Zegarek Prospex został wyposażony w stalową bransoletę z pełnych ogniw, co jest kolejnym charakterystycznym elementem dla jubileuszowej kolekcji.

Ginza, Tokio, Japonia i… Seiko, czyli jak czerpać z historii?

Patrząc na tegoroczne premiery można zauważyć, że marka Seiko bardzo chętnie czerpie ze swoich historycznych modeli.

Ginza, jedna z dzielnic Tokio, to symbol początku marki Seiko. Tutaj się wszystko zaczęło. Seiko pokazuje nam jak czerpać z historii pełnymi garściami, jak wracać do źródeł, jak nawiązywać do przeszłości, myśląc o przyszłości. To cenne doświadczenie i lekcja dla wszystkich.

Zegarki wyróżniają się na tle innych japońskich modeli. Nie chodzi tu jedynie o zwracającą uwagę tarczę, która jest główną atrakcją zegarka, ale o sam pomysł nawiązania do miejsca tak mocno związanego z marką Seiko jak dzielnica Ginza.

Seiko 140th Anniversary Limited Edition – dostępność i cena

Zegarek z linii Presage limitowany jest do 4000 sztuk, a jego cena oscyluje wokół 2700 zł.

Drugi, mocniej limitowany, bo do 3500 egzemplarzy model Prospex kosztuje około 3500 zł.

Oba modele są dostępne do kupienia od października 2021 r. w sklepach Seiko oraz w wybranych sieciach partnerskich także w Polsce.

Mateusz Pycia

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.