Aktorzy, gwiazdy kina akcji, artyści, słynni politycy i prezydenci, fizycy, naukowcy. Co ich łączy? Zegarki!

W cyklu dwóch artykułów chcielibyśmy pokazać Wam znane osobistości ze świata artystów – pianistów, muzyków, aktorów; a także wpływowych polityków polskich i zagranicznych. Każdy z nich nosił na nadgarstku zegarek lubianej marki. Wiążą się tym również interesujące anegdoty. Czy wiesz jakich brandów zegarki nosiły sławne, znane i lubiane osoby? Sprawdź się!

W pierwszej kolejności prezentujemy świat artystów – muzyków i aktorów. Dowiedz się czasomierze jakiej marki nosili w czasie największej sławy i jakie wiążą się z tym ciekawe historie.

Paul Newman – Rolex

Świetny amerykański aktor filmowy, reżyser, producent filmowy, a także kierowca wyścigowy. Paul Newman był także wielkim miłośnikiem zegarków. Szczególnie upodobał sobie markę Rolex i jej model Daytona.

Źródło: https://news.abs-cbn.com/ancx/style/watches/

Do dziś niektóre modele z tej linii mają przydomek „Paul Newman”. Są to historyczne egzemplarze, które mają charakterystyczny i świetny design. Na aukcjach uzyskują doskonałe wyniki, osiągając ceny kilkukrotnie wyższe niż teoretycznie równorzędne czasomierze z tego samego okresu, ale w specyfikacjach nie pozwalających na przydomek „Paul Newman”. Od pozostałych modeli odróżnia je tarcza. To jedne z najatrakcyjniejszych kolekcjonersko modeli Daytona z lat 60-tych i 70-tych XX wieku.

Bogusław Linda – Epos

To aktor, którego w Polsce nie trzeba przestawiać. Wybitna postać ze świata kina, teatru, reżyser oraz wykładowca i współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej. Pierwsza ważna rola to film „Gorączka” w reżyserii Agnieszki Holland (1980). W 1992 roku wcielił się w postać Franza Maurera, ubeka z zasadami, w „Psach” Władysława Pasikowskiego. Ta rola ukształtowała wizerunek Lindy jako cynicznego „twardziela”.

Źródło: https://www.epos.info.pl/buguslawlinda.html

Epos to natomiast szwajcarski producent zegarków, który oferuje czasomierze tworzone oraz ozdabiane ręcznie poprzez profesjonalnych, wykwalifikowanych i uzdolnionych zegarmistrzów. Historia tej zegarkowej marki sięga 1925 roku. Ponieważ wielkie dzieła są domeną ludzi odważnie patrzących w przyszłość, producent zegarków Epos zdecydował jakiś czas temu o kooperacji właśnie z panem Bogusławem Lindą, co zaowocowało połączeniem precyzyjnie wykonanych zegarków ze znakomitą postacią ze świata filmu.

Sylvester Stallone – Panerai

Niekwestionowana ikona i gwiazda kina akcji. Człowiek utalentowany, koneser sztuki, literatury i teatru – choć nie wygląda. Ale wygląda za to na miłośnika, konesera luksusowych zegarków i nim rzeczywiście jest.

Stalonne ma bogatą kolekcję czasomierzy najwyższych lotów. Zegarki zajmują u niego szczególne miejsce. Największą miłością aktor darzy markę Panerai, która zawitała na ogólnodostępny rynek w 1993 r. Przygoda rozpoczęła się we Florencji, gdzie Stallone najzwyczajniej w świecie, ot tak, po prostu, zajrzał do butiku firmy. Zdał sobie sprawę, że to wyjątkowe czasomierze, spodobał mu się wyjątkowy charakter i wojskowy sznyt projektów. Zegarek Panerai szybko zagościł na ręku aktora. To niewątpliwe przyczyniło się do promocji marki. Sama firma w 1995 roku zaprezentowała poświęconą mu serię o nazwie Slytech.

Źródło: https://www.nairaland.com/2616165/sylvester-stallones-watch-panerai-luminor

W 2008 roku Sylvester na planie filmu „Rambo” miał na ręku Panerai Marina Base PVD. A to był dopiero początek. W kolejnych częściach „niezniszczalnych” filmów, które reżyserował, wyprodukował i w których grał główną rolę Stallone na wielu nadgarstkach filmowych gwiazd można zobaczyć czasomierze Panerai.

Także prywatnie aktorzy zarazili się „paneraiową” pasją od Stallone. To wręcz idealna symbioza. Aktor świetnie prezentuje się z tymi zegarkami, a Panerai ma niesamowite korzyści na polu marketingowym.

Duke Ellington – Patek Philippe

Duke Ellington, a właściwie Edward Kennedy „Duke” Ellington, był amerykańskim pianistą, kompozytorem, aranżerem jazzowym. Urodzony w zamożnej, mieszczańskiej rodzinie, wychowany w luksusie, muzyczną naukę rozpoczął już w wieku 7 lat. Co warto podkreślić, mimo ogromnej popularności, nie wpadł w wir komercyjnej i łatwej w odbiorze muzyki swingowej. Grywał w słynnym i prestiżowym „Cotton Club” w nowojorskim Harlemie, w miejscu w którym pozwalano kreować własną muzykę. Na estradzie grywał zazwyczaj z innymi Afroamerykanami, lecz oklaskiwała go przede wszystkim „biała” publiczność.

Źródło: https://www.hodinkee.com/articles/one-of-three-known-patek-philippe-ref-1563-splits-seconds-chronographs

Przydomek który nosił – „duke”, czyli książę, mocno zobowiązywał. Muzyk był zawsze elegancko i nienagannie ubrany, a na nadgarstku często nosił zegarek z chronografem najznamienitszej marki na świecie – Patek Philippe nr ref. 1563. Zegarki marki Patek Philippe nieprzerwanie od wielu lat, zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie.

 

W części 2 prezentujemy znanych polityków, przywódców, naukowców i silne powiązania zegarmistrzostwa ze światem lotnictwa. Już dziś zapraszamy do lektury! Cześć 2 dostępna jest tutaj: Znane osobistości i ciekawostki ze świata zegarków – cz. 2

 

Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: źródło: https://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/oscary-2018

Baner