Czy nadmiar ubrań w szafie cię przytłacza? A znalezienie skompletowanej stylizacji w garderobie graniczy z cudem? A może nie wiesz, co zrobić z ubraniami, których nie nosisz i zastanawiasz się – zostawić czy wyrzucić? Jeśli tak, to czas, aby wprowadzić porządek w swojej szafie. W tym artykule dowiesz się, jak poukładać swoje ubrania, dodatki i bieliznę, jak skutecznie posprzątać i co zrobić, aby w Twojej szafie zawsze panował porządek.

Warto wybrać odpowiedni moment

Zanim zaczniesz sprzątać swoją szafę, warto wybrać odpowiedni moment.

Wybierz dzień, w którym będziesz mieć na to sporo czasu i nie będziesz się spieszyć. Najlepiej zacznij od razu rano, gdy masz dużo energii i motywacji do działania. Wiosenna pora sprzyja zmianom i porządkom, dlatego wygospodaruj w swoim kalendarzu jeden dzień tylko na porządki w szafie.

Najlepiej sortować ubrania na każdą porę roku 

Jeśli masz dużo ubrań, warto je podzielić na sezony.

Możesz np. przenieść kurtki na jesień i zimę na najwyższą półkę, a letnie sukienki przełożyć na półkę na wysokości oczu. Dzięki temu zyskasz więcej przestrzeni w szafie, a ubrania, które nie są potrzebne w danym sezonie, nie będą zajmować miejsca.

Rozdziel ubrania na kategorie

Rozdziel swoje ubrania na kategorie, np. koszule, spodnie, sukienki itp.

Możesz też podzielić je na kategorie kolorystyczne lub na rodzaj tkanin. Dzięki temu będziesz mieć łatwiejszy dostęp do ubrań, które chcesz nosić w danym momencie, i unikniesz sytuacji, w której szukasz czegoś wśród całego swojego zbioru.

Ułóż ubrania w systemie pionowym

Najlepiej ułożyć swoje ubrania w systemie pionowym, tak aby widzieć każdą część garderoby, gdy tylko otworzy się szafę. Możesz np. użyć specjalnych półek, które pozwalają na poukładanie ubrań w pionie. W ten sposób zaoszczędzisz przestrzeń, a jednocześnie zwiększysz widoczność swojego ubioru.

Przechowuj dodatki w jednym miejscu

Jeśli masz wiele dodatków, takich jak np. paski, biżuteria lub szaliki, warto przechowywać je w jednym miejscu, np. w specjalnej szufladzie lub pudełku.

Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której szukasz paska lub naszyjnika, który zagubił się gdzieś w szafie. Jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy możesz wykorzystać ładne pudełka lub torby z zakupów w butikach, wielu z nas przecież zostawia eleganckie opakowania. Dodatkowo torebki najlepiej trzymać w workach przeciwkurzowych, dzięki temu nie brudzą się i nie starzeją.

Użyj specjalnych organizerów

Użyj specjalnych organizerów, takich jak kosze lub pudełka na bieliznę czy skarpetki. Dzięki temu unikniesz bałaganu i łatwiej będzie Ci znaleźć potrzebne Ci rzeczy.

Możesz także użyć wieszaków na spodnie lub koszule, co pozwoli Ci zaoszczędzić przestrzeń i uniknąć zagnieceń na ubraniach.

Sortuj ubrania do prania

Jeśli chcesz utrzymać porządek w swojej szafie, warto regularnie sortować ubrania, które wymagają prania lub czyszczenia chemicznego. Możesz np. możesz użyć specjalnych koszy, aby oddzielić brudne ubrania od czystych. Dodatkowo warto odłożyć do osobnego pudełka ubrania, które wymagają poprawek: przyszycia guzika, użycia rolera itp.

Dzięki tym wszystkim wskazówkom nie będzie problemów z praniem, a w twojej szafie będą jedynie czyste i pachnące ubrania.

Regularnie porządkuj szafę

Czy wiesz, że cała szafa bieliźniana wymaga całkowitej wymiany minimum raz w roku?

Biustonosze lub inne rodzaje bielizny rozciągają się, lub wychodzą z nich gumki, co podrażnia skórę. Dlatego regularnie porządkuj swoją szafę, najlepiej raz na kwartał lub co pół roku. Możesz wtedy odłożyć ubrania, które już Ci nie pasują, są zniszczone lub nie są Ci potrzebne. Możesz je oddać lub sprzedać, aby zrobić miejsce na nowe ubrania i dodatki.

Warto też pozbyć się ubrań, których nie nosiliśmy przez ostatnie 12 miesięcy.

Prawdopodobieństwo, że założymy je w przyszłości jest bardzo niewielkie.

Oczywiście warto wyłączyć z tej zasady ubrania, których nie nosimy podczas ciąży, a także ubrania na specjalne okazje np. na galę lub wesele.

Użyj aromatu do szafy lub garderoby

Aby utrzymać świeżość i przyjemny zapach w swojej szafie, możesz użyć specjalnych aromatyzujących produktów, takich jak kulki zapachowe lub worki z lawendą.

Dzięki temu unikniesz przykrych zapachów, a dodatkowo lawenda zabezpiecza ubrania przed molami.

Czyść także samą szafę jako mebel 

Poza ubraniami warto czyścić i być także sam mebel.

Ważne jest, aby w szafie panował porządek i czystość. Możesz np. przetrzeć półki wilgotną ściereczką, aby pozbyć się kurzu i brudu. Możesz także użyć specjalnych środków do czyszczenia szafy, które pozostawią ją czystą i pachnącą.

W codziennym pędzie utrzymanie porządku w szafie może nie być takie proste.

Zaczynając porządki warto przygotować kilka kartonów lub worków, które od razu będą podpisane: do wyrzucenia, do oddania, do prania. Oczywiście w razie konieczności takich podpisów należy zrobić więcej. Następnie ważne jest wybranie systemu, który chcemy aby panował w naszej szafie, czyli segregacja ze względu na kolory, a może sezony lub kategorię odzieży. Później powinno pójść zdecydowanie łatwiej.

Zrobienie porządku to jednak nie wszystko, ważne jest jego utrzymanie.

Tu niezwykle ważna jest regularność. Warto systematycznie sortować swoje ubrania, używać specjalnych organizerów i koszy, a także utrzymywać regularną higienę. Dzięki tym prostym trikom Twoja szafa będzie zawsze przejrzyście poukładana, a Ty będziesz mieć lepszy dostęp do swoich ubrań co umożliwi szybsze tworzenie codziennych stylizacji.

Julia Jarosz