Bez dwóch zdań, 2020 rok był dla nas wszystkich szczególny. Światowa pandemia koronawirusa sprawiła, że nic już nie jest pewne. W ostatnim czasie specjaliści od koloru z Instytutu Pantone analizowali, jaki kolor najlepiej opisze wydarzenia tego minionego roku i wskaże azymut na nowe 365 dni. I tak oto zaprezentowano nie jedną, a dwie barwy – rozświetlający żółty i stonowany szary. Przyjrzymy się, czy to na pewno dobre kolorystyczne połączenie, co sobą symbolizuje oraz jak je stylizować w modzie.

Szary i żółty – czy to na pewno dobre połączenie?

Na pierwszy rzut oka oba kolory wydają się zupełnie ze sobą niezwiązane, niemalże wykluczające się. Ale przy drugim spojrzeniu przypominamy sobie, że u naszych znajomych jednak ten żółty fotel całkiem fajnie sąsiadował z szarą kanapą. I tak ciekawie rozświetlał pomieszczenie. Podobnie sytuacja ma się również w modzie. Szare cygaretki i musztardowa koszula? Szczególnie wiosną oraz latem projektanci zachęcają do przyodziewania się w orzeźwiające, słoneczne kolory. Brzmi znajomo?

Ogłoszony przez Instytut Pantone kolor roku wyznacza trendy w branży modowej, wnętrzarskiej i meblarskiej.

I tak tradycyjnie od ponad 20 lat. Dla przypomnienia, dokładne oznaczenia w palecie Pantone dla tegorocznego wyboru to:

1. Żółty – Iluminaiting 13-0647
2. Szary – Ultimate Grey 17-5104

Tłumacząc zamysł autorów, czytamy, że wybór ten ilustruje dwa zupełnie niezależne i wydawałoby się przeciwstawne byty, które w jakiś magiczny sposób się ze sobą łączą i wspierają. Coś na zasadzie, że przeciwieństwa się przyciągają.

Jak kolory wpływają na naszą rzeczywistość?

Obecnie chyba już większość z nas zdaje sobie sprawę, że kolory kreują naszą rzeczywistość, decydują o naszych wyborach zakupowych i wpływają na samopoczucie. Jest nawet taka dziedzina nazwana psychologią koloru, która bada wpływ barw na życie i nastrój człowieka.

Kolory wywołują emocje i określone reakcje. Weźmy pod uwagę chociażby znaki drogowe – żółty połączony z czerwonym ostrzega, a niebieski z białym – informuje. Pewne tonacje uwielbiamy, inne natomiast nas irytują. Pewne barwy chcemy gościć w naszych wnętrzach i w garderobie, innych natomiast nigdy nie bierzemy pod uwagę. A co oznaczają tegoroczne kolory?

Ultimate Grey – zrównoważona szarość

Odcień Ultimate Grey 17-5104 możemy przetłumaczyć jako solidną, bazową szarość. Zrównoważoną oraz niezależną. Wszechobecną w naturze – w skałach i kamykach na plaży; oznaczającą wsparcie, hart ducha oraz wewnętrzną siłę.

Kolor szary określają również słowa praktyczny, stały, opanowany oraz łatwy w adaptacji. Czy właśnie nie ta duchowa siła i zdolność do akomodacji nie są obrazem otaczającej nas rzeczywistości? Czy nie są pożądanym kierunkiem w tym trudnym czasie? Stojąc u progu nowego roku widzimy, że nadal będziemy musieli wykazać się nie lada wytrzymałością. Ale jest światełko w tunelu…

Iluminating – rozświetlający żółty

A tym światełkiem jest drugi kolor – nazwany przez Instytut Pantone słowem Iluminating 13-0647. W wolnym tłumaczeniu określenie to ma podwójny sens – dosłowny i symboliczny. Pierwszy oznacza rozświetlenie i rozjaśnienie. Drugi natomiast obrazuje oświecenie i zgłębienie prawdy. Czyż to metaforyczne rozpromienienie mroków nocy nie jest nam teraz najbardziej potrzebne, żeby wlać w nasze serca odrobinę nadziei?

A co oznacza żółty w psychologii koloru? Niektórzy postrzegają go w sposób wieloznaczny. Może bowiem oznaczać zdradę i zazdrość. Jednakże w przeważającej mierze kojarzymy go z optymizmem i młodością, kreatywnością oraz pozytywnym nastrojem. Wybierają go często osoby przyciągające szczęście, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Żółty jest ocieplający, dający nadzieję i nowe siły witalne.

Jak stylizować kolory roku 2021 w modzie?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Odważniejsi z nas mogą się pokusić o cały żółty total look. Wyobraźmy sobie – żółta musztardowa garsonka, biała bluzka, czarne szpilki oraz szara torebka. Czyż nie brzmi zachęcająco? Albo pastelowo żółta sukienka koktajlowa z kryształowymi wstawkami czyż nie jest idealnym rozwiązaniem na letnie wystawne przyjęcie? Albo fantastyczna żółta zwiewna sukienka z florystycznymi wzorami na upalne dni? Sporo tego typu kreacji królowało na ulicach naszych miast jeszcze kilka miesięcy temu.

A co z szarościami?

Po pierwsze pamiętajmy, że jest to jeden z kolorów na sezon jesienno – zimowy 2020. Świetnie się stylizuje na luzie (tak, tak – legginsy mile widziane), jak i w eleganckim wydaniu. Wyobraźmy sobie dalej gołębie cygaretki, jasnoszary sweter oraz srebrną biżuterię np. z cyrkoniami. Czy nie jest to najprostszy przepis na stonowaną „Panią Zimę”?

A co z kreacją sylwestrową?

Czy szare cekinowe sukienki nie są szykowną klasyką w ten szczególny wieczór. I choć faktycznie w tym roku będziemy się spotykać raczej w domu w kameralnym gronie, tym bardziej warto zadbać o szampańską stylizację!

Jeśli uważacie, że total look w tych kolorach jest nie dla Was – można się chociaż pokusić o akcesoria w tej tonacji.

Pamiętajmy, że warto poeksperymentować z modą i kolorami. Słoneczny żółty dobrze wygląda zarówno z czernią, jak i szarością oraz bielą. To tak klasycznie. Bardziej odważnie widzę takie zestawienie – błękit, granat oraz fuksja.

Jeśli chodzi o szarość to doskonale dopełnia prawie każdy kolor, jednakże warto w szczególności zwrócić uwagę na połączenie z nasyconym chabrowym niebieskim, żywo czerwonym, soczystym pomarańczowym, bordowym i butelkową zielenią.

Tegoroczny wybór kolorów możemy odczytać jako najlepsze życzenia noworoczne od specjalistów z Instytutu Pantone. Za pomocą zrównoważonego szarego składają oni bowiem na nasze ręce życzenia hartu ducha i opanowania w tym trudnym czasie, a jednocześnie optymistycznej nadziei w metaforze słonecznego koloru żółtego.

Zatem wznieśmy toast: „Wewnętrznej siły i pozytywnej energii na cały 2021 rok!”.

Karolina Kamińska – Lipińska