Japońska marka Orient w ostatnich latach pielęgnuje zarówno swoje dawne, przełomowe modele, jak również wyżej pozycjonowaną markę zegarków znaną jako Orient Star. To oczywiście naturalny, w pełni oczekiwany przez fanów marki krok, którego można było się spodziewać po działaniach konkurencji kształtującej rynkowe trendy.

Orient to marka zegarmistrzowska szczególnie popularna m.in. w Polsce, ale mimo wszystko będąca globalnie mniej rozpoznawalną niż pozostali znani gracze z Japonii czy większość konkurentów ze Szwajcarii. Globalny rozwój marki wskoczył jednak na wyższy bieg wraz z przejściem pod parasol grupy Seiko EPSON. Pomóc mogą przede wszystkim nowe atrakcyjne modele oraz tradycyjnie wyważone wyceny oferowanych zegarków.

Reedycje są dziś chlebem powszednim dla większości producentów z tradycjami. W tym kierunku rozwija się również Orient Star, który ma już na swoim koncie udane reedycje z ostatnich lat m.in. kilku diverów pochodzących z lat 60. XX wieku.

Pierwowzór z 1964 roku

W 2022 roku Japończycy odświeżyli zegarek Calendar Auto Diver. To model z 1964 roku o oszczędnym, narzędziowym wręcz designie typowym dla tamtego okresu i segmentu.

Nie da się ukryć, że trendy w segmencie zegarków do nurkowania wyznaczały zegarki szwajcarskie, zwłaszcza Rolex Submariner, który do dziś stanowi punkt odniesienia. Japończycy nie poszli jednak drogą na skróty i przymioty najpopularniejszych diverów „opakowali” w sposób, który nadał im niepowtarzalny, indywidualny charakter.

W nowych zegarkach Orient Star Diver 1964 Second Edition tarcza o standardowym układzie luminescencyjnych indeksów wzbogacona została czytelnymi, dużymi wskazówkami z kilkoma punktami wypełnienia materiałem luminescencyjnym. Współcześnie wzbogaca ją przede wszystkim wskaźnik rezerwy chodu, który stał się znakiem rozpoznawczym zegarków Orient Star.

Szczególną uwagę przyciąga stalowa koperta o średnicy 41 mm, o masywnej formie i zdecydowanym, mocnym konturze. Tworzą ją przede wszystkim wyodrębnione, pokaźne uszy z fazowanymi krawędziami i ściętymi zakończeniami. Tradycyjnego wizerunku frontu dopełnia koronka pozbawiona ochrony, która spowszechniała dopiero w kolejnych latach.

Pełnoprawny, profesjonalny zegarek do nurkowania

Nowy model to pełnoprawny, profesjonalny zegarek do nurkowania zgodny z normami ISO 6425.

Oprócz poprawienia parametru wodoszczelności dodano kolejne, wymagane powyższym standardem elementy. Są to m.in. indeks z masą luminescencyjną na godzinie trzeciej i porcja tej substancji nałożona na szczycie wkładu obrotowej, jednostronnej lunety. Jest to element wykonany z aluminium, zupełnie jak w oryginalnym modelu.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na ewolucję w samej podziałce, zwłaszcza w strefie pomiaru czasu nurkowania wydłużonej z 10 do 15 minut. Wodoszczelny do 200 metrów Orient Star dostarczany jest z pięciorzędową bransoletą z pełnych ogniw. Zwieńcza ją logowane zapięcie z masywnymi skrzydełkami oraz przedłużką pod skafander nurkowy.

Dodatkowo w zestawie znajduje się gumowy, nacinany pasek z karbowanym „grzbietem”.

Mechanizm „in-house”

Zastosowany mechanizm to in-house’owy Orient F6N47 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej pracujący w częstotliwości 21 600 wahnięć na godzinę, oferujący 50-godzinną rezerwą chodu, którą możemy wydłużać również poprzez nakręcanie koronką. Największym wyróżnikiem tego pracującego z dokładnością do +25/-15 sekund na dobę mechanizmu jest wskaźnik rezerwy chodu, która pozwala ocenić stan energii zgromadzonej w sprężynie napędowej zegarka.

Oprócz klasycznej odmiany modelu Orient Star Diver 1964 Second Edition z czarną tarczą, japoński producent proponuje również nietypową, odmianę z gradientową tarczą w odcieniu zieleni.

Projektanci Orient Star tworząc model RE-AU0602E czerpali inspiracje z bogatej w kolory jaskini Ryusendo w prefekturze Iwate, jednej z trzech największej w Japonii. Tarcze obu wariantów kolorystycznych chroni wypukłe szkło szafirowe pokryte wyjątkowo skuteczną powłoką antyrefleksyjną.

Orient Star Diver 1964 Second Edition – cena 

Nowe modele Orient Star to kolejny element stałej, nielimitowanej kolekcji nawiązującej do historycznych diverów tego producenta. Wielu widzi w nich zapowiedź kolejnych premier, w tym legendarnego King Divera 1000.

Reedycje Calendar Auto Divera z pewnością przemawiają do fanów trudno dostępnych diverów vintage, oraz tych, którzy po prostu poszukują certyfikowanych zegarków do nurkowania tworzonych „in-house”. Tradycyjnie dla Orient Star można spodziewać się przykładnego stosunku ceny do jakości i oferowanych parametrów.

Cena Orient Star Diver 1964 Second Edition to 7 500 złotych.

Wiktor Kalinowski

Ten artykuł również może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Zegarki na lato 2021: top 5 rasowych, męskich diverów

Baner