Elżbieta II przejdzie do historii. To pierwsza brytyjska monarchini, która zrezygnowała z naturalnych futer na rzecz sztucznych.

Rewolucja na brytyjskim dworze?

Wystarczy rzut oka na oficjalne, zimowe nakrycia wierzchnie królowej Elżbiety, by nie mieć wątpliwości, że w jej garderobie dominują futra i płaszcze wykonane ze zwierząt, niekiedy zagrożonych gatunków.

Niemałą sensację wzbudził więc najnowszy artykuł w „Daily Telegraph” w którym zacytowano rzecznika Pałacu Buckingham. Potwierdził on, że każde nowe futro zaprojektowane dla królowej będzie nie prawdziwe, ale… sztuczne!

Rzecznik w rozmowie z „Daily Telegraph” powiedział, że „dla królowej projektowane będą nowe stroje”. A to oznacza nie mniej, nie więcej tyle, że stanowisko królowej Elżbiety II wobec futer dotyczy tylko przyszłości, nowych strojów i ubiorów. Te płaszcze czy szaty ceremonialne, które Królowa już posiada, będzie nosiła nadal.

Źródłem tej informacji jest osobista stylistka i garderobiana brytyjskiej królowej – Angela Kelly, która od 25 lat pracuje na dworze królowej Elżbiety II. Jak pisze Kelly, od tej pory na oficjalne wydarzenia, podczas których Królowa może być narażona na zimno, projektowane będą dla niej futra sztuczne. Kelly zapowiedziała także, że z jednego z ulubionych płaszczy brytyjskiej monarchini usunięto ozdobne wykończenie z futra norek.

Źródło: fot. Getty Images

Z decyzji królowej Elżbiety II z pewnością cieszą się obrońcy praw zwierząt. „Jesteśmy podekscytowani, że Jej Wysokość oficjalnie potwierdziła rezygnację z naturalnych futer” – powiedziała w rozmowie Claire Bass, dyrektor organizacji Humane Society International.

Warto przypomnieć, że Wielka Brytania – jako pierwszy kraj na świecie – zakazała hodowli zwierząt futerkowych w 2000 roku, a więc prawie 20 lat temu. Futra sprowadzane są do Anglii z za granicy m.in. z Finlandii, Chin czy Polski. Teraz Wielka Brytania ma szansę ponownie stać się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie zakaże sprzedaży naturalnych futer. Czy tak będzie? To się okaże wkrótce.

Rezygnacja z naturalnych futer to jeden z najsilniejszych aktualnych trendów w modzie. Marki z najwyższej półki nie chcą być kojarzone z okrucieństwem zwierząt. Wśród znanych, luksusowych domów mody z naturalnych futer zrezygnowały m.in. Calvin Klein, Chanel, Gucci, Prada, Stella McCartney czy Versace.

 

Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie tytułowe: YUI MOK /PAP/EPA źródło: www.rmf24.pl

Baner