Nomos Glashütte to największy niemiecki producent zegarków mechanicznych. Czasomierze tej marki mają bardzo charakterystyczny design. Minimalistyczny design zapewnia elegancki wygląd; projekty tej marki są proste, klasyczne i chwytające za serce miłośników klasycznego zegarmistrzostwa. Większość komponentów, w tym mechanizmy własnej produkcji, wytwarzanych jest w zakładach firmy Nomos w niemieckiej miejscowości Glashütte. 

Bohaterem dzisiejszego artykułu jest jeden z najnowszych modeli tej marki. Nowy Nomos Ludwik Neomatik 41 jest na wskroś wyjątkowy. Połączenie Bauhausu z klasyczną formą znajdziemy tutaj nawet w takim elemencie jak datownik. Czy to możliwe? Tak! Wyobraźcie sobie, że dni miesiąca, które pojawiają się w okienku datownika zapisane są cyframi rzymskimi. Jest to dość niespotykany zabieg stylistyczny, żeby nie powiedzieć unikatowy. 

Niemiecka, solidna jakość zegarków Nomos 

Zegarki marki Nomos słyną z niezawodności i nietuzinkowego wyglądu, którego nie można pomylić z czasomierzami innych producentów.  Firma z Glashütte rozpoczęła działalność tuż po zburzeniu Muru Berlińskiego, w 1990 roku i przez ten czas zdobyła ponad 150 nagród branżowych.

Na przestrzeni lat na pewnym etapie rozwoju Nomos zaczął tworzyć własne mechanizmy, co niewątpliwie podniosło prestiż firmy. Wielu klientów zwraca również uwagę na wysoką jakość usług świadczonych przez obsługę klienta oraz serwis, a w przypadku zegarków mechanicznych jest to niezwykle ważny czynnik, którym często kierują się miłośnicy tradycyjnego zegarmistrzostwa. Niepowtarzalny styl, który prezentują zegarki Nomos sprawił, że kolekcje takie jak Tangente, Orion, Campus czy Ludwig śmiało można nazwać kultowymi.

Klasycyzm i Bauhaus. Zgrana para

Nowy model zegarka Nomos Ludwig Neomatik 41 Date to unikalne połączenie dwóch stylów – klasycyzmu oraz Bauhausu. Wydaje się, że tylko Nomos mógł połączyć te dwa style w tak wyrafinowany sposób.

Kiedy patrzymy na tarczę po raz pierwszy, nasz wzrok przykuwają duże, wyraźne indeksy w postaci cyfr rzymskich. Co ciekawe, nie wszystkie indeksy przedstawione są jako wartości. Indeksy na godzinach 1, 5, 7, 11 przybrały formę prostych kresek. Natomiast  w miejscu gdzie powinien znajdować się indeks godziny 3.00 zaprojektowano małe, panoramiczne okno datownika, którego poszczególne dni zapisane są cyframi rzymskimi. Jest to zabieg stylistyczny rzadko spotykany, unikalny, a wręcz unikatowy. Zabarwione na niebiesko wskazówki świetnie korespondują z białą tarczą i czarnymi indeksami. Tarczę chroni szkło szafirowe pokryte powłoką antyrefleksową. 

Mechanizm in-house 

Zegarek Nomos Ludwig Neomatik 41 został wyposażony w niemiecki mechanizm DUW 6101 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Jest on łożyskowany na 27 kamieniach, grubość wynosi zaledwie 3,6 mm, a rezerwa chodu to 42 godziny. Mechanizm posiada liczne zdobienia w postaci złocenia napisów oraz pasów genewskich.

Komfortowe, klasyczne wymiary koperty 

Koperta wykonana została ze stali szlachetnej. Średnica koperty to 40,5 mm, a wysokość to 7,7 mm. Dla zegarka z zastosowanym mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej grubość ustalona na tym poziomie to prawdziwy majstersztyk. Korzyść wynikającą z niewielkiej wysokości koperty przyszli użytkownicy docenią podczas codziennego noszenia zegarka.

Klasyczny wygląd oraz komfortowe parametry sprawią, że Nomos Ludwig Neomatik 41 idealnie spełni swą rolę jako uzupełnienie stroju oficjalnego, a schowanie go pod mankietem koszuli nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Na koronce na godz. 3.00 znajdziemy smukłą koronkę. Jej karbowane boki umożliwiają pewny chwyt podczas nakręcania lub korekty wskazań.

Klasa wodoszczelności koperty to 50 m. Wartość niewielka, ale dosyć typowa dla zegarków tego typu. Jest to zegarek mechaniczny o klasycznym, eleganckim designie, więc taka klasa wodoszczelności powinna w zupełności wystarczyć. 

zdjęcie: źródło: https://monochrome-watches.com/

Pasek

Eleganckiego designu oraz poczucia dobrego stosunku jakości do ceny dopełnia czarny pasek, który otrzymujemy wraz z zegarkiem. Pasek jest wykonany ze skóry naturalnej, która wyróżnia się na tle konkurencji. Mamy tutaj do czynienia ze skórą typu „cordovan” pochodzącą ze słynnej garbarni Horween specjalizującej się w tym rodzaju skóry. Skóra tego rodzaju jest gruba, gładka i wytrzymała, co sprawia, że paski Nomos są szczególnie trwałe. Co ważne, pasek bardzo szybko dopasowuje się do nadgarstka, jednocześnie jest atrakcyjny wizualnie. Tradycyjna klamerka jest sygnowana logo marki. 

Nomos Ludwig Neomatik 41 Date – cena 

Najnowsza propozycja niemieckiej marki Nomos to doskonała propozycja dla osób poszukujących zegarka klasycznego, eleganckiego w formie i designie. W dodatku o oryginalnej stylistyce ze względu na cyfry rzymskie zastosowane w okienku datownika. 

Sugerowana cena detaliczna za model zegarka Nomos Neomatik Ludwig 41 Date wynosi 3 340 EUR, co w przeliczeniu daje kwotę 15 800 PLN. Czasomierz dostarczany jest w eleganckim, skórzanym portfelu – idealnym towarzyszu weekendowych wycieczek. Czarna skóra jest miękka i jednocześnie dobrze chroni zegarek. 

Tomek Frąckowiak

Podobają Ci się zegarki marki Nomos Glashütte? Ten artykuł może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Najnowszy damski zegarek marki NOMOS Glashütte Ludwig Gold 33. Towarzysz na całe życie