Fińska marka Polar jest chyba znana każdemu entuzjaście uprawiania sportu z nastawieniem na monitorowanie parametrów swojego ciała. Słynąca z zaawansowanych urządzeń pomiarowych i smartwatchy firma właśnie zaprezentowała swoją najnowszą propozycję dla entuzjastów smart zegarków. Model Polar Grit X2 Pro, bo o nim mowa został określony jako najbardziej zaawansowany zegarek outdoorowy klasy premium jaki Polar stworzył do tej pory.

W takim razie przyjrzyjmy mu się bliżej i sprawdźmy co ma nam do zaoferowania.

Zegarek głodny wyzwań

Już pierwsze spojrzenie wystarcza nam, aby określić smartwatch Polar Grit X2 Pro jako konstrukcję która może znieść wiele. Stalowa koperta o szerokości 48,6 mm i grubości 13,4 mm samym swoim wyglądem pokazuje, że obcujemy z solidnym zegarkiem. Jednocześnie mimo tych wymiarów zegarek waży jedynie 79 g co jest bardzo dobrym wynikiem.

Źródło: https://www.polar.com/

Źródło: https://www.polar.com/

Oczywiście jeśli zależałoby wam na jak największej redukcji masy noszonego sprzętu, marka Polar poza dwoma wersjami kolorystycznymi ze stali szlachetnej oferuje również trzecią, wykonaną z tytanu. Wtedy masa całkowita zegarka spada do jedynie 64 g. Dodatkowo Polar Grit X2 Pro Titan oferuje nieco inną stylistykę lunety oraz w zestawie z nim dostajemy dodatkowo skórzany pasek.

Źródło: https://www.polar.com/

Różnice konstrukcyjne oraz dodatkowe akcesoria to jedyne aspekty które odróżniają od siebie modele stalowe i tytanowy, a pod względem oferowanych możliwości są identyczne.

Źródło: https://www.polar.com/

Zanim przejdziemy do wspomnianych funkcji zatrzymajmy się jeszcze na chwilę na kwestiach konstrukcyjnych. Jak wiadomo pełnią one olbrzymią rolę w zegarkach outdoorowych. Z racji swojego przeznaczenia narażone są one na różnego rodzaju zagrożenia i warunki w których “zwykły” zegarek mógłby sobie nie poradzić.

Nowa generacja Polar Grit X2 Pro została zbudowana zgodnie z najnowszymi standardami wojskowymi 810H co jeszcze bardziej podnosi jego funkcjonalność i niezawodność w najtrudniejszych warunkach i sytuacjach. Zegarkom tym nie jest straszna temperatura od -20℃ do +50℃. Posiadają one również wodoodporność na poziomie 100m dzięki czemu nie straszna im wodna aktywność użytkownika.

Wisienką na torcie niech będzie szafirowe szkło chroniące 1,39 calowy dotykowy ekran AMOLED.

Bogactwo możliwości

Jednymi z czołowych funkcji nowego smartwatcha Polar Grit X2 Pro są te związane z lokalizacją i nawigacją. Smart zegarek został wyposażony w dwuzakresowy moduł GPS co znacząco wpływa na jakość sygnału.

Źródło: https://www.polar.com/

Zdecydowanie przydatną funkcją jest dostęp do map offline.

Polar Grit X2 Pro wyposażony został we wbudowane mapy topograficzne, nową funkcję Breadcrumbs ułatwiającą wyznaczanie tras powrotnych. Szczegółowa nawigacja obsługiwana jest przez Komoot. Mamy również możliwość synchronizacji tras Strava.

Fabrycznie smartwatch ma zainstalowane pełne mapy Europy i Ameryki Północnej obejmujące dane jak drogi, budynki, sieci drogowe, drogi wodne i wiele innych. Oczywiście istnieje możliwość rozszerzenia tych map korzystając z Polar Flow.

Jak można się było spodziewać sercem Polar Grit X2 Pro jest Polar Elixir™, czyli ich autorska platforma łączenia czujników. Dzięki temu smartwatch umożliwia nam optyczne śledzenie tętna czwartej generacji, nadgarstkowy odczyt EKG, śledzenie poziomu natlenienia krwi SpO2 i nocne monitorowanie temperatury skóry.

Źródło: https://www.polar.com/

Osoba korzystająca ze smartwatcha może również liczyć na oparte na specjalnych algorytmach wskazówki dotyczące treningów, regeneracji, snu i odżywiania. Samych profili sportowych ułatwiających uprawianie różnych dyscyplin jest ponad 150.

„Nauka, precyzja i pracowitość to wartości ucieleśnione przez nasze zegarki Grit X Pro, które od dawna cieszą się popularnością wśród personelu wojskowego, strażaków i osób trenujących w najbardziej wymagających warunkach” – wyjaśnia Sander Werring , dyrektor generalny Polar Electro. „Dzięki Polar Grit X2 Pro przenieśliśmy precyzję, trwałość i konstrukcję na wyższy poziom, oferując dostępne funkcje biosensoryczne i sportowe, dzięki którym każdy może odkrywać własne możliwości i otaczający go świat z całkowitą pewnością i stylem”.

Bateria i wbudowana pamięć

W kwestii funkcjonalności czarno na białym widać, że jest ona olbrzymia. Jednak nawet najlepiej wyposażony smartwatch traci swój urok jeśli nie możemy liczyć na rozsądną długość działania na baterii. Na szczęście w przypadku Polar Grit X2 Pro temat ten wygląda bardzo obiecująco. W trybie treningu ekologicznego bateria zapewnia do 140 godzin pracy, w trybie treningu wyczynowego czas ten wynosi 43 godziny, natomiast w trybie smartwatcha czas działania wynosi aż 10 dni.

Źródło: https://www.polar.com/

Podobnie jak w temacie baterii istotną kwestią jest wbudowana pamięć. Szczególnie kiedy mówimy o zegarku oferującym takie funkcje jak Polar Grit Grit X2 Pro. W końcu jeśli mamy możliwość instalowania map offline dobrze by było żeby mieć na nie odpowiednią ilość pamięci. W tym temacie Polar również nie rozczarowuje ponieważ oferuje aż 32 GB pamięci wewnętrznej.

Polar Grit X2 Pro – dostępność i cena

Najnowszy smartwatch Polar Grit X2 Pro zdecydowanie udowadnia, że może być bardzo dobrym towarzyszem dla wszystkich osób potrzebujących solidnego urządzenia na każde warunki. Dwie wersje kolorystyczne (czarna i srebrna), a wliczając w to tytanową nawet trzy, sprawiają, że każdy może znaleźć model odpowiadający jego stylowi i potrzebom.

Przedsprzedaż zegarków Polar Grit X2 Pro i Polar Grit X2 Pro Titan trwa do 02.04.2024. Natomiast od 03.04.2024 smartwatche będą dostępne w oficjalnej dystrybucji marki.

Modele Polar Grit X2 Pro zostały wycenione na kwotę 749,90 Euro (ok. 3249 zł), a model Polar Grit X2 Pro Titan na kwotę 869,90 Euro (ok. 3749 zł).
Zegarek ze stalową kopertą będzie również dostępny w zestawie z czujnikiem tętna Polar H10 za łączną kwotę 799,90 Euro (ok. 3449 zł).

Mateusz Pycia