Jak co roku, Instytut Pantone wybrał wiodący kolor na najbliższe dwanaście kalendarzowych miesięcy. Poza oczywistym zadaniem wyznaczania trendów, wiąże się z nim również konkretne przesłanie na rozpoczynający się rok. Odcień „Very Peri” ma wzbudzać optymizm i pozytywną energię oraz pobudzać naszą kreatywność.

Osoby zainteresowane modą i projektowaniem wnętrz z pewnością zainteresuje nowy wybór Instytutu Pantone.

Pantone Color Institute każdego roku wybiera kolor, który będzie wyznacznikiem trendów w modzie, designie i sztuce przez kolejne dwanaście miesięcy.

Jak przyznają członkowie zespołu, wybór nowego odcienia zawsze wymaga pogłębionej i wielomiesięcznej analizy. Badany jest wpływ poszczególnych kolorów na samopoczucie, uwzględnia się również kontekst społeczny, polityczny i ekonomiczny.

Kolor Roku 2022 wg Instytutu Pantone „Very Peri”

Miano koloru roku 2022 zyskał odcień 17-3938 „Very Peri”.

Ta dynamiczna barwa zawiera w sobie niebiesko-fioletowe i czerwone akcenty, przypominające kwiat barwinka.

Ciepły odcień błękitu niesie optymistyczne przesłanie – symbolizuje nową energię i pomysłowość, które mają nam pomóc odnaleźć się w obecnej rzeczywistości.

Jak podkreślają przedstawiciele Instytutu Pantone: Żyjemy w czasach przemian. Gdy wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, zmieniają się nasze poglądy i standardy. Okazując beztroską pewność siebie i śmiałą ciekawość, które ożywiają naszego twórczego ducha, dociekliwy i intrygujący PANTONE 17-3938 Very Peri pomaga nam ogarnąć ten zmieniony krajobraz możliwości, otwierając nas na nową wizję (…). Niebieski, symbolizuje wdzięczność oraz nowe, zarysowujące się już dzisiaj perspektywy. PANTONE 17-3938 Very Peri ukazuje przyszłość w lepszym świetle.

Co ciekawe, podczas prac nad wyborem tegorocznego koloru, Pantone współpracowało z firmą Microsoft.

Owocem tej interakcji jest pojawienie się „Very Peri” zarówno w systemie Windows, jak również w programach takich jak PowerPoint, Teams czy przeglądarce Microsoft Edge. Jest to istotna zmiana, ponieważ na ekranach komputerów i urządzeń mobilnych zazwyczaj widzimy wyłącznie kolory w skali RGB.

Każdego roku trendy kolorystyczne lansowane przez Instytut Pantone szybko pojawiają się w otaczającej nas przestrzeni – zarówno w modzie i wnętrzarstwie oraz szeroko rozumianej kulturze. Możemy się zatem spodziewać, że ciepła niebiesko-fioletowa barwa będzie nam od teraz towarzyszyć przez dłuższy czas.

Agata Gortat – Wojakowska