GAVOX to młoda, belgijska marka zegarków. Choć istnieje na rynku dopiero od 2011 roku, już jest na nim mocno zauważalna. Firma założona została przez Michaela Happé – zegarmistrza, inżyniera, pilota, a prywatnie wnuka pilota legendarnych „Latających Tygrysów” (ang. Flying Tigers).

Nazwa „GAVOX” pochodzi od kombinacji dwóch słów. Wyraz „galaxias” z greckiego oznacza galaktykę, drogę mleczną; natomiast „vox” z łacińskiego oznacza głos. Połączenie tych dwóch słów w wolnym tłumaczeniu określić więc można jako „głos galaktyki, głos wszechświata”. Można to interpretować jako hołd złożony wszystkim odkrywcom.

Źródło: https://www.gavox.com/

Michael Happé, założyciel marki, chciał takiej nazwy, która odzwierciedlałaby jego pasję do technologii, astronomii i eksploracji kosmosu oraz wysokiej jakości zegarków, które będą używane przez specjalistów w tej dziedzinie.

Źródło: https://www.gavox.com/

Marka GAVOX proponuje zegarki zarówno kwarcowe, jak i mechaniczne, przystępne cenowo, dostępne. Niemal wszystkie czasomierze inspirowane są lotnictwem. Motto firmy według której działa to: „wyżej, dalej, głębiej”.

Źródło: https://www.gavox.com/

Zegarki marki GAVOX prezentowane były na festiwalu AuroChronos 2018, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w Łodzi. Obszerną relację z tego wydarzenia, podsumowanie oraz mnóstwo zdjęć znaleźć możecie na portalu „Zegarki i Pasja”. II edycja festiwalu AuroChronos 2018 w Łodzi – relacja, podsumowanie, film i wiele zdjęć!

Wspominamy o tym celowo, ponieważ organizatorzy festiwalu przyznali marce Nagrodę Specjalną za zegarek „Aurora”. Czasomierz jest pierwszym na świecie wielofunkcyjnym zegarkiem kwarcowym, który m.in. obsługuje wszystkie geograficzne i polityczne strefy czasowe dzięki nietypowemu wyświetlaniu czasu lokalnego z uwzględnieniem 15 minutowych przesunięć.

W niniejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Wam kolekcję czasomierzy męskich z kolekcji Legacy. Będą to dwa wybrane modele. Pierwszy to zegarek „Legacy Navy 358.5 Logical Stars” (z prawej), a drugi „Legacy Carpe Diem” (z lewej).

Kolekcja Gavox Legacy, jak jednoznacznie angielskojęzyczna nazwa wskazuje (ang. dziedzictwo), wywodzi się z tradycji. Twórca tych zegarków chciał uchwycić atmosferę epoki marynarki wojennej i zegarków polowych z początku XIX wieku. Mając w pamięci tradycję przodków, wykorzystał nowoczesne techniki zegarmistrzowskie.

Zacznijmy więc od modelu, który pozwala cieszyć się życiem, czyli Legacy Carpe Diem. Nazwa „Carpe Diem” przypomina nam, że życie mamy tylko jedno, i trzeba się cieszyć każdą chwilą.

Legacy Carpe Diem dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Możemy wybrać spośród zegarków z paskiem wykonanym ze skóry naturalnej w kolorze czarnym lub z miękkiej skóry nubuk w kolorze pomarańczowym, jasno- lub ciemnobrązowym.

Zegarek wyposażony jest w mechanizm z automatycznym naciągiem firmy Miyota z niestandardową wersją kalibru 9130. Rezerwa chodu wynosi 40 godzin, a jej wskaźnik umiejscowiono pomiędzy godziną 12 a 2.

Koperta wykonana została ze stali chirurgicznej 316L odpornej na korozję. Jest to rodzaj stali najbardziej wytrzymały i odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Średnica koperty mierzy 41 mm, a jej grubość to 12 mm. Trzeba przyznać, że to dobrze skrojone wymiary. Pasować będą do wielu męskich nadgarstków, tych mniejszych i większych również.

Koronka zlokalizowana jest ciekawie, nietypowo na godzinie 4.

Na czytelnej tarczy na pierwszy rzut oka rzucają się wydłużone i wąskie cyfry rzymskie. Wskazówki godzinowa, minutowa i sekundowa są bardzo cienkie, utrzymane są w stylu firmy Breguet – jednego z najstarszych szwajcarskiego producenta ekskluzywnych zegarków.

Tarczę chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe. Datownik w kwadratowym okienku zlokalizowano na godzinie 7. Pomiędzy godzinami 3 a 6 drukowanymi literami napisano nazwę firmy: GAVOX WATCHES Co. Klasę wodoodporności ustalono na poziomie 50 m, co umożliwia np. kąpiel z zegarkiem w wannie.

Przejdźmy teraz do prezentacji drugiego modelu – „Legacy Navy 358.5 Logical Stars”.

Oprócz opisywanej przez nas wersji czasomierza z paskiem wykonanym ze skóry naturalnej imitującej wzór krokodyla w kolorze nasyconego granatu, dostępne są paski gładkie w kolorze czarnym i brązowym.

Tak, samo jak wyżej prezentowany model – jest to zegarek wyposażony w mechanizm z naciągiem automatycznym firmy Miyota z wersją kalibru 8219. Rezerwa chodu jest o dwie godziny mniejsza, wynosi bowiem 38 godzin.

Kolejnym podobieństwem jest koperta wykonana ze stali szlachetnej 316 L i jej rozmiary. Średnica koperty mierzy 41 mm, a jej grubość to 12 mm. Takie same są również wskazówki – godzinowa i sekundowa, bardzo cienkie, wydłużone, z małym kółeczkiem, utrzymane w stylu firmy Breguet. Dokładnie taka sama jest również klasa wodoszczelności, ustalona na poziomie 50 m, co pozwala na kontakt zegarka z wodą, np. podczas kąpieli w wannie, ale nurkowanie już nie.

Różnicą jest lokalizacja koronki – tutaj na godzinie 2 oraz lokalizacja datownika – tutaj na godzinie 6.

Na tarczy, pomiędzy 7 a 9 umiejscowiono rzucającą się w oczy subtarczę – datownik. Druga mniejsza subtarcza to sekundnik. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, co zapewnia czytelność i ogranicza odbłyski.

Katalogowa cena modelu Legacy Navy 358.5 Logical Stars wynosi 380 euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 1 600 zł, a Legacy Carpe Diem – 650 euro, czyli ok. niespełna 2 800 zł.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda