Projektant mody, stylista i juror programu Top Model. Dawid Woliński nie zamyka się w swoim artystycznym atelier. Ochoczo bryluje na salonach i jest jedną z czołowych postaci polskiego show-biznesu. Poznaj ciekawe fakty z życia projektanta!

Dawid Woliński – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich projektantów mody 

Dawid Woliński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich projektantów. Moda jest jego pasją, a zarazem sposobem na życie. Urodził się 12 marca 1977 roku we Włocławku. Ukończył tamtejsze Prywatne Liceum Plastyczne, następnie kształcił się w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, jest również absolwentem Szkoły Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego w Warszawie. Po ukończeniu edukacji koncentrował się na intensywnym rozwoju swojej marki.

Zawodową karierę rozpoczął w 2003 roku debiutancką linią ubrań. W 2004 roku podczas tygodnia mody w Lizbonie zaprezentowano wiosenno-letnią kolekcję Wolińskiego, która szybko zachwyciła ważnych międzynarodowych stylistów. Kolejnym punktem zwrotnym w karierze projektanta stała się okładka w portugalskim i niemieckim wydaniu magazynu „Elle”, na której pojawiły się modelki w kreacjach Dawida Wolińskiego.

Laureat wielu nagród 

Woliński zdobył uznanie w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród, m.in. konkursu „Doskonałość Mody” magazynu „Twój Styl” czy „Debiut Roku” magazynu „Elle”. W 2006 roku projektant rozpoczął współpracę z butikiem Tracey Ross i Maxfield w Los Angeles.

Jego kreacje regularnie zaczęły pojawiać się w polskich i światowych magazynach. Po ubrania jego projektu chętnie sięgają znane polskie i zagraniczne gwiazdy, m.in. Grażyna Szapołowska, Małgorzata Kożuchowska, Anna Mucha, Dita von Teese, Paris Hilton czy Nicole Richie.

Gdzie znajduje się pracownia Wolińskiego? 

Dawid Woliński od lat prowadzi pracownię przy ulicy Czerniakowskiej 9 na warszawskim Mokotowie.

Projektant najlepiej odnajduje się w klimacie o’couture. Stawia na oryginalne ubrania codziennego użytku, np. T-shirty. Lubi stroje dopasowane do ciała, klasyczne i eleganckie. Jest perfekcjonistą w każdym calu, w projektach stawiając na jakość i wykonanie. Każdej nowej kolekcji stara się nadać świeży styl, nie boi się kontrowersji i odważnych połączeń; chętnie eksperymentuje również z materiałami. Co ciekawe, projektant nie przepada za szyciem. Jak przyznaje, brak mu niezbędnej do tego cierpliwości. Nadrabia to wyobraźnią i talentem do tworzenia wymyślnych projektów na papierze.

TOP MODEL, SESJA 2014, DAWID WOLIÑSKI, FOTO:TVN/I.GRZYBOWSKA/VOYK

TOP MODEL, SESJA 2014, DAWID WOLIÑSKI, FOTO:TVN/I.GRZYBOWSKA/VOYK

Juror programu „Top Model” 

Dawid Woliński od lat związany jest z programem Top Model, w którym zasiada jako juror.

Z TVN-owskim show wiąże się również niemały skandal z jego udziałem. W jednym z odcinków projektant postanowił osobiście sprawdzić autentyczność biustu jednej z uczestniczek! Zachowanie jurora spotkało się z natychmiastową reakcją ze strony widzów, którzy zaczęli składać liczne skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W konsekwencji TVN zasądzono karę w wysokości 150 000 złotych. Sam Woliński nie skomentował całej sytuacji i nadal bierze udział w kolejnych edycjach programu.

Życie prywatne 

Projektant niechętnie dzieli się szczegółami z życia prywatnego.

Nie jest tajemnicą, że ma 27-letnią córkę Oliwię, o której sam wspomina w mediach społecznościowych. Ojcem został wcześnie, bo w wieku 19 lat. Związek z ówczesną partnerką Barbarą nie przetrwał próby czasu i para postanowiła się rozstać. Od tego czasu próżno szukać jakichkolwiek informacji o nowych miłościach projektanta. Woliński bardzo się stara, by tę sferę życia utrzymać z dala od ciekawskich oczu.

Obecność w social mediach 

Dawid Woliński regularnie dokumentuje swoje dokonania na instagramowym koncie dawid_wolinski_private.

Publikuje posty ze stylizacjami, urywki z podróży oraz pisze o modowych kulisach i spotkaniach z gwiazdami. Lubi się również pochwalić swoją umięśnioną sylwetką. Znany jest z zamiłowania do selfie. Szczególnie upodobał sobie ujęcia z windy, które opatrzył słynnym już hashtagiem #windawolinskiego.

Agata Gortat – Wojakowska

*zdjęcia: źródło: https://fashionpost.pl, https://www.vogue.pl, https://bi.im-g.pl, https://jastrzabpost.pl, Instagram Wolińskiego, przeambitni.pl, tvn.pl/aktualnosci.