Mamy świetną wiadomość dla miłośników podróży i biżuterii! W kulturalnym kalendarzu pojawiło się wydarzenie, które w doskonały sposób łączy obie pasje. Wystawa Etniczna Biżuteria Świata rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa aż do 22 maja bieżącego roku. Ekspozycja będzie miała miejsce w Galerii YES przy ulicy Paderewskiego 7 w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa w Galerii YES to zbiór Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, podróżniczki i kobiety biznesu, która jest również współzałożycielką marki biżuteryjnej YES. Prezentowane eksponaty zostaną dopełnione przez autorskie zdjęcia, które są owocem jej kolejnej pasji – fotografowania.

Dlaczego warto poznać biżuterię etniczną?

Jak to celnie ubrał w słowa Henry Miller: „Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz, a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat.” Ta świeża optyka dotyczy również spojrzenia na biżuterię. Co więcej zbiory te, to nie tylko zwykłe wyroby jubilerskie! To zbiory, które mają swój przekaz, najczęściej religijny i magiczny. Biżuteria często świadczy też o pozycji zajmowanej w danej społeczności.

Kolekcja pochodzi z wielu egzotycznych krajów m.in. z: Indii, Nepalu, Papui, Kambodży, Chin, Tybetu czy Etiopii.

Eksponatów jest blisko 90 i uzupełnione są dokumentacją fotograficzną.

Jakie eksponaty możemy podziwiać na wystawie?

Na wystawie pokazane są m.in. naszyjniki o afrykańskim pochodzeniu.

Nazywane są one potocznie paszportami przez pustynię. Jak one działają? Krzyże Tuaregów, bo o nich mowa, są czymś w rodzaju nadanej tożsamości. Pokazują one znaki szczególne okolicy, z której dana osoba pochodzi. Dzięki czemu nie jest się anonimowym, co zwiększa szansę na uzyskanie pomocy lub schronienia.

Kultura Tybetu może się za to poszczycić dużymi spinkami z wygrawerowanymi symbolami buddyjskimi. Kobiety w tych okolicach noszą je, żeby podtrzymywać szerokie, barwne pasy, które ozdabiają ich talie. Spinka taka należy do majątku rodzinnego. W jaki sposób autorka wystawy ją zdobyła? Kupiła ją od miejscowej kobiety, która za otrzymane pieniądze mogła nabyć dwie takie spinki, na prezent ślubny dla obu córek.

Jesteście ciekawi innych historii, związanych z biżuterią? Zapraszamy na wystawę. Na pewno się nie zawiedziecie!

Kim jest Maria Magdalena Kwiatkiewicz, autorka wystawy?

Maria Magdalena Kwiatkiewicz to zapalona podróżniczka, która uważa, że najważniejsze w życiu jest spotkanie z ludźmi. Zarówno w życiu codziennym, jak i podczas podróży. Kluczowe są relacje, które można nawiązać podczas wędrówek i zwiedzania świata.

Drugą pasją autorki jest fotografowanie, które pozwala zapamiętać ludzi i ich emocje. Pomysłodawczyni ekspozycji chętnie poznaje lokalne obyczaje i problemy dnia codziennego.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz jest również właścicielką największej w Polsce prywatnej kolekcji biżuterii współczesnej i etnicznej, która liczy ponad 2600 obiektów. To właśnie jej chęć promowania polskiej sztuki złotniczej, zainicjowała powstanie 24 lata temu Galerii YES, która swoją siedzibę ma na poznańskiej starówce.

– Mój świat zawsze wypełniała biżuteria, zarówno w kontekście życia zawodowego, jak i wielkiej pasji do piękna i designu. Uwielbiam biżuterię etniczną, którą przywożę z najdalszych zakątków świata i którą wzbogacam swoją kolekcję, i ona cieszy mnie szczególnie – mówi Maria Magdalena Kwiatkiewicz. – Jeszcze większą satysfakcję czuję, kolekcjonując biżuterię współczesną, szczególnie tę unikatową, która niejednokrotnie wyznacza nowe kierunki w projektowaniu i złotnictwie w ogóle – dodaje.

Wystawa Etniczna Biżuteria Świata potrwa od 8 kwietnia do 22 maja 2022 r. w Galerii YES przy ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu.

Wstęp jest bezpłatny!

Karolina Kamińska – Lipińska

*na podstawie mat. pras. YES