Marka Seiko postanowiła odświeżyć kolejny zegarek ze swojego jakże bogatego, historycznego portfolio. Tym razem padło na pierwszy zegarek nurkowy z 1965 roku, którego nowa odsłona powstała w ramach linii Prospex. Prezentujemy Seiko Prospex Automatic Diver o referencji SPB143J1. To klasyczny diver przystosowany do współczesnych zadań!
Tradycyjny, sportowy diver z którym przeżyjesz mnóstwo podwodnych przygód!
Elegancki model ze sportową duszą.
Warto go poznać bliżej.
Pierwsze zejście w morskie głębiny w japońskim stylu
Zegarki nurkowe nazywane również powszechnie diverami słyną ze swojej solidności i wielofunkcyjności.
Ich charakterystyczna stylistyka przyciąga zarówno zegarkomaniaków, jak i osoby stawiające pierwsze kroki w zegarkowym świecie. Śmiało można powiedzieć, że jest to aktualnie jeden z najpopularniejszych rodzajów zegarków na świecie.
Seiko swój pierwszy profesjonalny diver zaprezentowało w 1965 roku.
Nie był to tylko pierwszy zegarek tego typu w portfolio marki Seiko, ale również pierwszy “nurek” pochodzący z kraju kwitnącej wiśni. Zegarek ten nosił oznaczenie 6217-8000. Posiadał kopertę ze stali o średnicy 37 mm (trzeba pamiętać, że kiedyś standardem wśród męskich zegarków była mniejsza średnica koperty niż przyjęte jest to teraz). Jak na nurka przystało, zegarek miał zwiększoną wodoszczelność do 150 m.
Mając taki zegarek do dyspozycji nic dziwnego, że Seiko postanowiło do niego powrócić.
Pierwsze podejście do reedycji tego modelu nastąpiło w 2017 roku. Było to dość wierne podejście do pierwowzoru, a dodatkowo mocno limitowane (2000 sztuk). Automatycznie wpłynęło to na jego cenę, która wynosiła 4000 EUR (ok. 18 tys. zł), co jest już dość znaczącą kwotą.
Klasyczny diver przystosowany do współczesnych wyzwań
W 2020 r. z okazji 55 rocznicy premiery pierwszego japońskiego divera marka Seiko pokazała światu nową interpretację klasycznego modelu. W przeciwieństwie do wersji z 2017 r. ten zegarek dużo luźniej nawiązywał do oryginału.
Dodatkowo, najnowszy model który ma numer referencyjny SPB143J1 nie jest limitowany, co korzystnie wpłynęło pozytywnie na cenę.
Nowa koperta w starym stylu
Zegarek Seiko Prospex Automatic Diver (SPB143J1) został wyposażony w kopertę ze stali szlachetnej, której średnica wynosi 40,5 mm.
Jest to znaczny wzrost szerokości koperty względem oryginału, ale mimo to zegarek nie sprawia wrażenia za dużego. Dodatkowo uszy, które są dość krótkie i delikatnie skierowane w dół sprawiają, że zegarek bardzo dobrze układa się na nadgarstku.
Klasycznie na godz. 3:00 umieszczono zakręcaną koronkę.
Jak na rasowego nurka przystało na kopercie wokół szkła zamontowano obrotowy, jednokierunkowy pierścień z podziałką minutową.
Służy on do odmierzania czasu przez osobę nurkująca (dzięki niemu nurek precyzyjnie wie jaki czas przebywa pod wodą). Aktualnie funkcja ta już rzadko kiedy używana jest przez profesjonalistów. Jednak nic straconego, funkcji tej można równie skutecznie używać do innych czynności np. gotowania.
Wkładka lunety została wykonana ze stali w kolorze czarnym i ozdobiono ją dość wyraźnym szlifem co nadaje ciekawej faktury całości.
Tarcza, czyli czytelność to podstawa
Tarcza zegarka modelu Seiko Prospex Automatic Diver (SPB143J1) chroniona jest lekko wypukłym szkłem szafirowym. Sama tarcza została pokryta pięknym szlifem słonecznym, co w połączeniu z jej szarym kolorem daje bardzo ciekawe efekty przy załamywaniu się światła.
Na cyferblacie zostały umieszczone proste, ale praktyczne nakładane indeksy. Największy na godz. 12:00, pośrednie na godz. 6:00 i 9:00 oraz najmniejsze na pozostałych godzinach z wyjątkiem godziny 3:00. Tam mianowicie mamy okienko ze wskazaniem dnia miesiąca.
Same indeksy zostały wypełnione dużą ilością masy luminescencyjnej Lumibrite.
Daje nam to gwarancję, że będziemy mogli odczytać godzinę nie tylko w świetle, ale i w ciemnościach.
Mechanizm
W prezentowanym zegarku został zastosowany mechanizm 6R35 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Jest to sprawdzony „wół roboczy” Seiko zapewniający ok. 70 godzin rezerwy chodu.
Bardzo przydatną funkcją jest możliwość dokręcania mechanizmu za pomocą koronki.
Przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy mamy kilka zegarków i nie mamy na tyle czasu lub możliwości, żeby w każdym codziennie nosić na tyle długo, aby go nakręcić.
Sam mechanizm chroniony jest pełnym, zakręcanym deklem ozdobionym charakterystycznym dla marki trójwymiarowym grawerem.
Bransoleta
Jeśli chodzi o rodzaj mocowania zegarka do nadgarstka to projektanci wybrali stalową bransoletę. W tym przypadku również mamy do czynienia z profesjonalnym podejściem do tematu. Bransoleta została wyposażona w zatrzask (zwalniany przyciskami) oraz dodatkową blokadę przed otwarciem. Dodatkowo bransoleta posiada system szybkiego przedłużenia, aby móc ją odpowiednio dopasować do stroju nurkowego.
Seiko Prospex Automatic Diver (SPB143J1) – cena i dostępność
Prezentowany zegarek to rasowy diver, który ma wszystko czego od zegarka tego typu można wymagać. Jednocześnie widać w nim nawiązania do pierwowzoru, co dodaje mu nutkę stylu vintage i sprawia, że wyróżnia się na tle swoich “braci” z portfolio marki Seiko.
Aktualnie cena katalogowa modelu Seiko Prospex Automatic Diver (SPB143J1) to ok. 5000 zł.
Zegarek jest dostępny u oficjalnych dystrybutorów marki Seiko w Polsce.
Mateusz Pycia
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.
Seiko Prospex Diver Automatic SPB143J1 – dane techniczne:
Model: SPB143J1
Marka: Seiko
Rodzaj: męski
Wodoszczelność: 200 metrów
Mechanizm: automatyczny, Seiko 6R35, japoński, rezerwa chodu: 70 h, liczba kamieni: 24
Materiał koperty: stal szlachetna
Szerokość koperty: 40.50 mm
Grubość koperty: 13.20 mm
Kolor tarczy: szary
Cechy tarczy: szlif słoneczny
Szkiełko: szafirowe
Materiał bransolety: stal szlachetna