To już dziś!

Black Friday wystartował, a wraz z nim wiele sklepów proponuje atrakcyjne rabaty. W Czarny Piątek wiele sklepów jest czynnych w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę.

W Stanach Zjednoczonych to najbardziej dochodowy dzień w ciągu całego roku!

Specjaliści od marketingu i stratedzy reklamy doskonale wiedzą co zrobić, żeby zachęcić nas do zakupu nowych rzeczy. Nawet jeśli ich aż tak bardzo nie potrzebujemy. Tymczasem nasza planeta ginie; przy produkcji ubrań zużywa się hektolitry wody, a tony plastiku zalewają ocean. Odpowiedzialna moda to już nie pusty slogan, ale realna konieczność. Oczywiście, wiele ubrań można naprawić czy przerobić, ale nie każdy ma takie umiejętności.

Przedstawiamy więc Wam listę miejsc, gdzie można zrobić zakupy w duchu eko. Tutaj oddasz za darmo albo wymienisz się już niepotrzebnymi ubraniami.

1. Ciuchodzielnia w Krakowie

Ciuchodzielnia działa w Krakowie na prostych zasadach: przynosisz to, czego już nie potrzebujesz – ubrania, buty, torebki, a zabierasz ze sobą to, co Ci się przyda.

Ciuchodzielnia jest alternatywą dla kontenerów odzieżowych, z których często ubrania wcale nie trafiają do potrzebujących, a do sklepów z odzieżą używaną. Jest to miejsce społeczne, wspólne. Jak czytamy na fanpage Ciuchodzielni na Facebooku, ubrania nie są ani sprzedawane, ani przekazywane dalej, nie czerpie się z tego żadnych zysków.

Ciuchodzielnia Kraków
ul. Dolnych Młynów 10
30-048 Kraków
Czynne codziennie w godz. 10-18

2. Wieszaki Ciepła – w całej Polsce

Idea jest prosta. W całej Polsce, w wielu miastach, z powodzeniem działają wieszaki ciepła.

O co chodzi? Ci, którzy chcą i mogą – wieszają na nim ciepłe rzeczy. A ci, którzy potrzebują mogą wybrać sobie coś, co im akurat odpowiada. Przynieść można wszystko co ciepłe i co przyda się w zimie, a więc: kurtki, płaszcze, spodnie, ciepłe swetry, buty, czapki, szaliki, rękawiczki itd. Przyjdź, jeśli ci czegoś potrzeba. Przyjdź, jeśli chcesz i możesz coś na wieszaku zostawić.

Wieszaki ciepła działają w całej Polsce, przede wszystkim w Warszawie i Katowicach. Więcej informacji wraz z aktualną mapą wymiany ciepła: www.mapaciepla.pl.

3. Rewolucja Konsumencka – event w Warszawie

Fundacja „Kupuj odpowiedzialnie” proponuje spędzenie Czarnego Piątku z dala od galerii handlowych – bardziej świadomie, w duchu eko. Organizuje event pt. „Rewolucja Konsumencka”, który odbędzie się dzisiaj, tj. 29 listopada, w godz. 17.00 – 21.00 przy ul. Mysiej 3 w Warszawie.

Organizatorzy zapraszają uczestników na wykłady prezentujące tematykę odpowiedzialnej konsumpcji odzieży. Spotkaniu towarzyszyć będą również warsztaty, na których będzie można nauczyć się samodzielnie naprawiać ubrania czy reperować buty.

Co więcej, podczas eventu będzie działała wymienialnia, czyli miejsce w którym będzie można coś zostawić lub zabrać. Możecie więc zjawiać się z ubraniami, których już nie nosicie oraz wyszukać perełki dla siebie.

Rewolucja Konsumencka
Piątek, 29 listopada 2019 w godz. 17:00 – 21:00
ul. Mysia 3, Warszawa
Na wszystkie warsztaty wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.

4. Kawiarenka naprawcza w Katowicach

W duchu zero waste, w Katowicach działa kawiarenka naprawcza. O co chodzi? Krótko: o naprawianie popsutych rzeczy! I to całkowicie za darmo. W kawiarence można np. zszyć poprute spodnie czy nakleić łatkę na łokciu. Podczas najbliższej edycji będzie można naprawić nie tylko ubrania, ale też biżuterię, elektronikę i laptopy. W naprawach i cerowaniu pomagają wolontariusze – specjaliści.

Najbliższe spotkanie kawiarenki naprawczej odbędzie się 7 grudnia br., w sobotę, w godz. 10.00-14.00 na terenie BioBazaru Huty Baildon.

Repair Cafe Katowice – kawiarenka naprawcza
BioBazar Huta Baildon
Ul. Bracka 20
40-858 Katowice

 

I na koniec pamiętajcie! Czarnego Piątku wcale nie musicie spędzać na zakupach! Polecamy Wam odwiedzenie miejsc lub wydarzeń w duchu eko i zero waste.

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Źródła zdjęć:
https://www.facebook.com/wymianaciepla/
https://www.facebook.com/ciuchodzielnia/
https://www.facebook.com/groups/KupujOdpowiedzialnie/