Sea Turtle Conservancy to organizacja założona równo 60 lat temu na Florydzie w USA. Zajmuje się ochroną żółwi morskich oraz troską o zachowanie ich środowiska naturalnego. Ciekawe jest to, że instytucja powstała w tym samym roku, co stworzono i opracowano system Double Security (w skrócie: DS), z którego marka Certina wręcz słynie. Losy obu podmiotów splotły się dopiero w roku 2017, kiedy to Certina została oficjalnym partnerem organizacji Sea Turle Conservancy.

Efektem współpracy była specjalna edycja zegarka o długiej, pełnej nazwie: Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition.

Zegarki powstały w kilku różnych wersjach.

Zaprezentujemy wybrane dwa. Pierwszy posiada masywną bransoletę wykonaną ze stali szlachetnej z pełnymi ogniwami (nr. ref. C032.407.11.051.10), drugi natomiast pasek wykonany z kauczuku w kolorze czarnym (nr. ref. C032.407.17.051.60). Obie wersje mają takie same parametry techniczne.

„Serce” czasomierzy to mechanizm z naciągiem automatycznym ETA CO7.111 z bardzo długą rezerwą chodu wynoszącą aż 80 godzin.

Stąd właśnie pojawia się sformułowanie „Powermatic 80” zawarte w nazwie.

Tym, co wyróżnia i przyciąga wzrok jest tarcza, w obu modelach taka sama. To zasługa głębokiej czerni – koloru, który na cyferblacie dominuje. W centrum tarczy umieszczono wspólną oś trzech wskazówek. Godzinowa jest najkrótsza i zarazem najgrubsza. Minutowa jest smukła i dłuższa. Sekundowa natomiast ma ciekawy niebieski kolor w morskim odcieniu. W takim samym kolorze umieszczono też napis „Diver’s Watch 300 m” zlokalizowany nad indeksem godziny 6. Wyraźnie nawiązuje to do barw wspomnianej na wstępie organizacji Sea Turtle Conservancy.

Duże, białe indeksy, wskazówki oraz punkt zlokalizowany na godzinie 12 na obrotowym pierścieniu zostały pokryte masą świecącą Super-LumiNova. Zapewnia to dobrą widoczność oraz czytelność w morskich odmętach, a także przy odczycie czasu w słabszych warunkach oświetlenia.

Tarcze chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe. Szkło zostało dodatkowo pokryte powłoką antyrefleksyjną, która poprawia czytelność zegarka w słoneczne dni eliminując refleksy.

Okrągłe koperty o średnicy 43 mm wykonane zostały ze stali szlachetnej.

Na deklu umieszczono podstawowe informacje m.in. odnośnie użytych materiałów (szkło szafirowe, stal szlachetna 316L), wspomnianą normę ISO 6425, wizerunek żółwia oraz nazwę organizacji Sea Turtle Conservancy.

Płetwonurków i miłośników sportów wodnych z pewnością zainteresuje fakt, że klasę wodoodporności w tych czasomierzach ustalono aż na poziomie 300 m. Jest to zgodne z normą ISO 6425, która określa właściwości sprzętu i zegarków nurkowych. Nurkowanie wśród różnokolorowych raf koralowych z takim zegarkiem na nadgarstku z pewnością musi być ciekawym doświadczeniem.

Z okazji jubileuszu 60-lecia organizacji Sea Turtle Conservancy, zegarek dla miłośników sportów wodnych proponowany jest w specjalnym opakowaniu: do kasetki w kształcie doskonale znanej skorupy żółwia Certina, dołączono dopasowany brelok i elegancki jubileuszowy znaczek.

Sugerowana cena detaliczna zegarka Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition o referencji C032.407.11.051.10 to 3 290 złotych, a referencji C032.407.17.051.60 to 3 115 złotych. Ponadto, część dochodów ze sprzedaży każdego zegarka jest przeznaczona organizacji Sea Turtle Conservancy w ramach wsparcia na rzecz ochrony żółwi morskich i ich siedlisk.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda