Historia marki Seiko sięga roku 1881. Wtedy to Kintaro Hattori otworzył sklep jubilerski połączony z warsztatem zegarmistrzowskim. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przyczynił się do powstania i uruchomienia w 1892 roku fabryki zegarków Seikosha. Początkowo produkowano w niej tylko zegarki kieszonkowe, ale już w 1913 roku światło dzienne ujrzał pierwszy japoński zegarek naręczny, który trafił do sprzedaży pod nazwą „Laurel”.

Jak łatwo policzyć, od tamtego wydarzenia minęło dokładnie 110 lat. Kilka dekad wprowadzania na rynek szeregu innowacji; ciekawych rozwiązań technicznych oraz nowych rodzajów mechanizmów, które dzisiaj czynią Seiko globalną, znaną na całym świecie marką zegarków. 

110 lat pasjonującej historii. 110 lat kamieni milowych. 110 lat sukcesów.

Zdjęcie: pierwszy zegarek Seiko Laurel z 1913 roku

Zegarek stworzony dla pokoleń

Najnowszy zegarek Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary to doskonały przykład szacunku marki do swojej historii. Model oddaje hołd inżynierom i zegarmistrzom pracującym przy projekcie pierwszego, japońskiego zegarka naręcznego. To w pełni przemyślany i udany czasomierz, który umiejętnie wykorzystuje dziedzictwo marki pochodzącej z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Najnowsze Seiko to zegarek stworzony dla następnych wielu pokoleń.

Przyjrzymy mu się bliżej.

Historyczny wygląd

Reedycję pierwszego zegarka naręcznego marka Seiko wprowadza na rynek za pośrednictwem kolekcji Presage. Linia ta zyskała uznanie na całym świecie i zajmuje centralne miejsce w ofercie jako główna w segmencie zegarków mechanicznych Seiko. Wszystkie modele z tej serii produkowane są w Japonii, przy zachowaniu najwyższej staranności i precyzyjnym wykończeniu wszystkich detali. Nowy zegarek – Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary – czerpie inspirację z dziedzictwa zegarmistrzostwa mechanicznego Seiko. Swoim wyglądem nawiązuje do wspomnianego zegarka Seiko Laurel z 1913 roku.

Tarcza współczesnego modelu powstała z wykorzystaniem najlepszych i najbardziej sprawdzonych metod japońskiego rzemiosła – wykonano ją w technice emaliowania. Projektem i wykonaniem tarczy zajął się zespół wykwalifikowanych, profesjonalnych rzemieślników pod kierownictwem mistrza Mitsuru Yokosawy.

Tarcza wygląda niemalże identycznie jak cyferblat Laurela sprzed 110 lat.

Zadbano o każdy szczegół. Dbałości o detale dowodzi m.in indeks godz. 4., ze specyficznym, zgodnym z oryginałem zakończeniem. Inny przykład to indeks na godz. 12.00, który jest w takim samym kolorze (czerwonym) jak u protoplasty.

Dla podniesienia estetyki, wskazówki polakierowano niebieskim pigmentem, co daje rewelacyjny efekt gdy padają na nie promienie słońca.

Zasadniczą różnicą, jaką znajdziemy między protoplastą a współczesną odsłoną zegarka Laurel jest wskaźnik rezerwy chodu widoczny z lewej strony cyferblatu. Pod osią wskazówek znajduje subtarcza ze wskazaniem dnia miesiąca, natomiast za odliczanie sekundnika odpowiada wskazówka umieszczona centralnie. Są to w zasadzie dwa elementy, które różnią współczesną tarczę od tarczy Laurela z 1913 roku.

Nietypowa koperta

Mechanizm oraz tarczę zegarka Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary chroni nietypowa koperta. Wyglądem i wymiarem stanowi ona niemalże kopię 1:1 zegarka sprzed 110 lat. Kształt koperty jednoznacznie wskazuje na zegarki kieszonkowe, które stanowiły punkt odniesienia do pierwszych modeli naręcznych. Świadczyły o tym krótkie, wąskie uszy oraz duża koronka typu cebula.

Koronka jest duża i wyraźnie nawiązuje do ręcznie nakręcanego Laurela. Kopertę wykonano ze stali szlachetnej, a jej średnica to 37,5 mm przy grubości sięgającej 12,6 mm. Jest to więc niewielkich rozmiarów zegarek naręczny, co należy brać pod uwagę. Jest to raczej kolekcjonerska propozycja dla miłośnika japońskiego zegarmistrzostwa w najlepszym wydaniu. Koperta jest wodoszczelna do 50 metrów – to więcej niż wystarczająca wartość w tym segmencie.

Tarczę chroni szkło szafirowe, które jest wypukłe i nawiązuje do dawnych, wypukłych szkiełek hesalitowych.

Specyficzny pasek z podkładką

Zegarek jest mocowany do nadgarstka za pomocą paska wykonanego ze skóry jelenia w kolorze brązowym, z podkładką. Specyficzna konstrukcja paska powoduje, że dekiel jest niemal w całości zasłonięty. Dekiel jest stalowy i oprócz podstawowych informacji o tym modelu zegarka umieszczono na nim indywidualny numer danego egzemplarza w ramach limitacji do 2500 sztuk na cały świat.

Tak ścisła limitacja może dawać nadzieję, że nowy Laurel będzie też dobrą lokatą kapitału. To inwestycja na lata.

Japońskie mechaniczne serce

Marka Seiko słynie z mechanizmów, które przez wiele lat zdobyły uznanie wśród miłośników zegarmistrzostwa dzięki niskiej awaryjności. Mechanizm, który zastosowano w rocznicowym modelu to manufakturowy werk z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej – kaliber 6R27.

Oprócz podstawowego wskazania czasu, mechanizm ten posiada funkcję dodatkową wskazania dnia miesiąca oraz wskazania rezerwy chodu. W pełni nakręcony werk pracuje przez około 45 godzin, co jest dobrym wynikiem jak na mechanizm pracujący w podwyższonej częstotliwości 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

Zegarek Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary – cena i dostępność

Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary to nowość, trafi do sprzedaży w styczniu 2023 roku. Model ten będzie dostępny w butikach Seiko oraz wybranych sklepach partnerskich marki. Sugerowana cena detaliczna wyniesie ok. 10 000 PLN. Jak wspomniano wyżej, limitowana edycja wynosi 2500 sztuk na cały świat.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.

Tomek Frąckowiak