W 2023 roku marka Cartier postanowiła odświeżyć modele Tank Americaine, czyli jedne z bardziej charakterystycznych w całej rodzinie “czołgów”.

Cartier Tank Americaine zadebiutował w 1988 roku jako odpowiedź marki na rosnące zainteresowanie konsumentów nieco większymi zegarkami. Użycie nazwy ‘americaine’ miało z zasady nawiązywać do umiłowania Amerykanów do dużych rozmiarów.

Od samego początku Tank Americaine inspirowany był innym modelem z rodziny Tank. Mowa oczywiście o Cintree z 1921 roku. Można śmiało stwierdzić, że Americaine stał się jego nowszym odpowiednikiem.

Pierwotnie Tank Americaine pojawił się z kopertą z żółtego złota. Na model z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej musieliśmy czekać aż do 2017 roku.

Teraz marka Cartier prezentuje aż 11 wersji modelu Tank Americaine, które przybliżę w poniższym artykule.

Cieńszy i smuklejszy

W najnowszej odsłonie Cartier Tank Americaine będzie dostępny w trzech wersjach rozmiarowych: dużej, małej i mini. We wszystkich przypadkach koperta wykonana jest ze stali lub różowego złota.

Zegarki z różowego złota, w wersji małej i mini, mogą być wysadzane oszlifowanymi diamentami. Dodatkowo w rozmiarze mini pojawi się koperta wykonana z białego złota na bransolecie i ku zaskoczeniu – diamenty pojawią się zarówno na bezelu, jak i na wspomnianej wcześniej bransolecie.

Nowe modele Cartier mają nieco zróżnicowane projekty odnoszące się do pasków i bransolet. W większości zegarków spotkamy się ze skórzanymi paskami ze skóry aligatora. W wersjach małej oraz mini pojawią polerowane bransolety.

Jak widać Cartier oferuje bardzo dużą różnorodność w ramach tej linii.

Porównując nowe zegarki Tank Americaine do ich poprzedniej odsłony, zauważamy delikatne różnice w smukłości koperty. Nowe modele są cieńsze niż ich poprzednicy, ale jednocześnie zachowują cały czas niepowtarzalny charakter oryginału.

Oczywiście poza typowym prostokątnym kształtem (przypominającym czołg z lotu ptaka), modele Americaine mają koperty wygięte w charakterystyczny sposób.
W odróżnieniu jednak od modelu Cintree, zakrzywiona koperta osadzona jest na płaskim deklu, co przekłada się na inne ułożenie zegarka na nadgarstku.

W tej nowej kolekcji mamy klasyczne wykończenie koperty łączące polerowane i szczotkowane powierzchnie. Zabieg ten powoduje, że na pozór prosta koperta, zyskuje dodatkową głębię.

Dwa rodzaje tarcz

Tarcze we wszystkich wersjach to klasyczne minimalistyczne wzory kojarzone z zegarkami Tank.

Różnica zauważamy, gdy spojrzymy na wykończenia poszczególnych wersji. Modele w rozmiarze małym i mini posiadają klasyczny szlif słoneczny, natomiast modele duże – posiadają tarcze wykończone pionowym szlifem.

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i niezwykle prezentuje się na zegarkach z większą średnicą.

Mechanizmy

Mechanizm również różnią się od siebie, w zależności od wersji, którą prezentuje Cartier. Modele w rozmiarze małym i mini zostały wyposażone w precyzyjne mechanizmy kwarcowe.

Natomiast we wnętrzu dużych zegarków umieszczono mechanizm Cartier’a z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu 1899 MC.

Jest to kolejny ukłon w stronę różnorodności w ramach jednej linii.

Cartier Tank Americaine- dostępność i cena

Najnowsza odsłona zegarków Tank Americaine we wspaniały sposób pokazuje, jak udoskonalić już i tak bardzo udany model zegarka, przy jednoczesnym zachowaniu całej esencji oryginału.

Różnorodność dostępnych opcji dodatkowo podkreśla, że z całej kolekcji Tank to właśnie Americaine jest linią, którą najłatwiej traktować jako codzienny zegarek.

Tegoroczna odsłona Tank Americaine będzie dostępna w sprzedaży od września 2023.

Mateusz Pycia

Interesują Cię inne modele od marki Cartier? Sprawdź nasz artykuł Cartier Baignoire i Lou Doillon – odkryj sekrety niezwykłej współpracy