Moda nie pyta o wiek, ilość zmarszczek i nadmierne kilogramy. Często zarzuca się branży fashion, że docenia jedynie ideały. Jednak coraz rzadziej jest to prawdą. Dziś widok seniorek na wybiegach nie jest niczym nadzwyczajnym. Mimo wieku wciąż są niezwykle aktywne i zachwycające. Moda nie zna granic wieku.

Dzisiaj Dzień Babci (21.01.), jutro z kolei obchodzić będziemy Dzień Dziadka (22.01.). Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was inspirujący tekst o srebrnym pokoleniu w branży fashion.

Współczesne silver generation zmienia wszelkie wyobrażenia na temat starości.

Idealnym przykładem jest kolorowa postać w świecie mody, jaką jest Iris Apfel – jednak to nie ona jest gwiazdą dzisiejszego materiału. Takich kobiet jest dużo więcej. Zachwycają świat, a w ich oczach widać dojrzałość, zrozumienie i doświadczenie.

Helena Norowicz – piękno ma wiele odsłon

Helena Norowicz znana jest od lat, jednak największą uwagę współczesnej branży modowej przykuła podczas realizacji kampanii polskiej marki Bohoboco, w której zaistniała jako modelka. Był to jeden z pierwszych wyrazów łamania stereotypów w naszym kraju.

Helena w tym roku skończy 87. rok życia. W poprzednich latach pracowała jako aktorka i występowała w warszawskich teatrach, a także w filmach i serialach – m.in. w „Stawce większej niż życie”, „Na Wspólnej”, a także w nagrodzonym „Bożym Ciele”.

Kariera Heleny Norowicz wciąż ma się dobrze.

Poza rozbudowanym profilem na Instagramie, Helena Norowicz bierze udział w wywiadach i sesjach reklamowych dla polskich marek, między innymi dla Wasalaa, Nudyess, Spadiora. Ogromny zachwyt wywoła również odważna kampania dla marki Laurelle, w której Norowicz pojawiła się w pięknych sukniach ślubnych. Elegancja i styl glamour, który został uwieczniony w tej kampanii jest pewnego rodzaju aktem podkreślenia energii i wigoru, który tkwi w kobiecości.

Jane Fonda – humor to jej tajna broń kobieca

Aktywista, matka fitnessu, aktorka, ale też niezwykle aktywna modelka i uosobienie kobiecości – Jane Fonda.

W tym roku będzie obchodziła swoje 85. urodziny. Mimo to jej kariera ani na chwilę nie zwalnia tempa. Fonda pierwsze rozdziały swojej życiowej historii pisała w świecie aktorskim, pierwszą kluczową rolę zagrała na Broadwayu.

Kolejne lata zaowocowały wieloma rolami w filmach – zarówno dramatycznych, jak też komediowych.

Zdobyła dwa Oscary, sześć Złotych Globów, Nagrodę Emmy i Złotą Palmę. Świat oszalał na jej punkcie. A ona zamiast spocząć na laurach udowodniła, że wiek nie stanowi żadnej bariery, bo poza byciem aktorką i społeczniczką – wciąż jest także rozchwytywaną modelką.

Wystąpiła między innymi w kampanii marki Gucci, a wraz z marką Crafted LA stworzyła kolekcję ubrań.

Trudno zliczyć, ile razy pojawiła się w magazynach modowych takich jak Vogue czy Elle. Wielokrotnie zdobiła pierwsze strony tych gazet. Jane Fonda niezwykle ceni odwagę, wychodzenie poza schematy, ruch a nade wszystko dobry żart i humor. W tej kwestii jest mistrzynią.

Maye Musk – nie tylko mama i dietetyczka

Maye Musk długi czas walczyła z etykietą bycia jedynie matką Elona Muska.

Udowodniła jednak, że jest niezależną i niezwykle fascynującą kobietą. W świecie zawodowo-medialnym zaistniała jako dietetyczka i osoba związane ze zdrowiem, dziś zachwyca świat jako modelka.

W tym roku Maye będzie świętowała 74. urodziny.

Pierwsze kroki w modelingu stawiała jako 15-latka, jednak była to mała i niezobowiązująca praca dla lokalnych magazynów handlowych. Kilka kolejnych lat życia Maye poświęciła rodzinie i pracy związanej ze zdrowiem. Jej kariera w modelingu rozkwitła jednak około 50. roku życia.

W wieku 69 lat pani Musk została najstarszą, zakontraktowaną w historii twarzą kampanii marki kosmetycznej – CoverGirl.

Obecnie Maye Musk występuje w licznych sesjach, m.in. dla marki kostiumów kąpielowych Summersal. Pojawiała się wielokrotnie na łamach znanych, światowych magazynów – takich jak Vogue, Cosmopolitan, a także w wielu reklamach, a nawet w teledyskach, choćby Beyoncé.

Lynn Yaeger – kolory i styl nie znają granic

Lynn Yaeger to niezwykle barwna i kontrowersyjna kobieta – często kojarzona z wyjątkowym „marionetkowym” makijażem i czerwoną fryzurą w stylu boba. Zawsze prezentuje najnowsze trendy z nutą w stylu vintage – kocha czerń, ale również kolory i kwieciste wzory.

Trudno jej nie zauważyć na ulicy.

Zawodowo zajmuje się dziennikarstwem – jest współautorką amerykańskiego Vogue, stałą współpracowniczką The New York Times, The Atlantic, a także Style Magazine. Porusza tematy modowe, ale również polityczne. Jej wiek nie jest znany, jednak w świecie mody istnieje już od 40 lat.

Linda Rodin – siwe włosy, okulary i szminka

Amerykańska modelka, stylistka i założycielka marki kosmetycznej.

W tym roku będzie obchodziła swoje 75. urodziny.

Linda swoją karierę modelingową rozpoczęła już w młodości. Następnie swoje skrzydła rozwijała jako właścicielka butiku w Soho oraz jako stylistka znanej marki bieliźniarskiej Victoria’s Secret.

Współpracowała również ze znanymi magazynami modowymi, takimi jak Bazaar i Vogue. Założyła własną markę kosmetyków, która kilka lat po otwarciu została przejęta przez znany koncern branży beauty.

Linda Rodin po długiej przerwie w branży modelingowej, po ukończeniu 60. roku życia powróciła w wielkim stylu. Magazyn Vogue docenił jej wyrazisty i niepowtarzalny look, na który składają się siwo-srebrne włosy, duże okulary i jasna szminka.

Yazemeenah Rossi – „najpiękniejsza babcia świata”

Mówią o niej „najpiękniejsza babcia świata”.

65-letnia modelka to Yazemeenah Rossi.

Przygodę w branży rozpoczęła w wieku 28 lat i do dnia dzisiejszego ani na moment nie zwolniła tempa. Prywatnie jest babcią, miłośniczką zdrowego stylu życia i jogi. Największą rozpoznawalność zyskała po kampanii dla marki Marks&Spencer w 2012 roku.

Jednak świat zakochał się w niej, gdy pojawiła się jako modelka marki strojów kąpielowych – The Dreslyn oraz Land of Women.

Kampania przekazała światu odwagę i witalność, którą nosi w sobie Rossi. Ukazanie pięknego, zdrowego ciała w jesieni życia pozwoliła światu interpretować sensualność na nowo.

Julia Jarosz

*źródła zdjęć: dojrzalakobieta.pl, www.interviewmagazine.com, www.vogue.com, www.yuliavizel.ca, kobieta.gazeta.pl