Branża zegarmistrzowska cechuje się tym, że zaraz obok pasji do mikromechaniki stoi artystyczne piękno. Wiele zegarków nawiązuje do świata kultury czy sztuki. W 2017 roku marka Krayon zaprezentowała światu niezwykły zegarek Krayon Everywhere, który już rok później zdobył nagrodę Innovation Prize GPHG 2018. To, co wyróżniało to dzieło to funkcja wskazania wschodu i zachodu słońca. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic nadzwyczajnego, aż do momentu kiedy uświadomimy sobie, że pora wschodu i zachodu słońca jest ruchoma, a zegarek Everywhere oferuje dokładne wskazanie tego czasu.

Cztery lata po zdobyciu tej prestiżowej nagrody kolejny zegarek Krayon zachwycił świat. Drugie dzieło projektanta Remi Maillata – Krayon Anywhere – zdobył nagrodę Calendar and Astronomy Prize GPHG 2022. Model Krayon Anywhere oferuje nam nową interpretację innowacyjnej funkcji określającej czas wschodu i zachodu słońca. Co jest najciekawsze, nie ma tu ograniczeń co do miast i regionów. Zegarek pozwala na dokładne określenie tych czasów w dowolnym miejscu na świecie. Wydawać by się mogło, że tak wyjątkowy zegarek jak Anywhere nie może być już bardziej wyjątkowy. Wtedy właśnie marka Krayon zaprezentowała Anywhere Metiers d’Art Azur, czyli bohatera dzisiejszego artykułu.

Krayon Anywhere Metiers d’Art Azure – piękno i kunszt wykonania

Kolor przewodni najnowszego modelu Krayon Anywhere to niebieski. Jak czytamy w materiałach prasowych marki: “Niebieski – podstawowy kolor związany z niebem i oceanem. Kolor nieskończoności, horyzontu, pokoju i pogody ducha.”

Krayon celebruje miłość do odkrywania i ducha przygody, który prowadził wielkich XV-wiecznych odkrywców przez morza i oceany ku nieznanemu. Elementem wyróżniającym zegarek Krayon Anywhere jest wskazanie wschodu i zachodu słońca. Marce zależy na tym, aby każdy posiadacz tego zegarka mógł poczuć się wyjątkowo. Nie chodzi tu jedynie o kwestię niezwykłości samego zegarka, ale właśnie tego, co oferuje i do czego zachęca.

Patrząc na najnowszy zegarek Krayon mamy poczuć inspirację do podróży i nie koniecznie musi być to podróż fizyczna. Świadomość czy słońce “wstało” w ważnym dla nas miejscu może przywołać wiele myśli i wspomnień. Może właśnie jesteśmy daleko od naszego domu i bliskich? Jedno spojrzenie na zegarek uświadamia nam, że właśnie tam budzi się nowy dzień i możemy poczuć się jakbyśmy byli tam na miejscu.

Magia miniaturowego malarstwa w odcieniach błękitu

Kunszt z którym powstała tarcza zegarka Anywhere Metiers d’Art Azur jest hołdem dla rzemieślników – artystów, którzy od ponad czterystu lat definiują zegarmistrzostwo i techniki dekoracji zegarków.

“Wyjątkowa tarcza, która łączy w sobie kunszt inżynierów i współczesne inspiracje artystyczne. Czy to nie poprzez kultywowanie technik przodków, poprzez ich współczesną interpretację, nie zapewniamy ich przyszłości?”

Finezyjna tarcza została podzielona na małe komórki o nieregularnych kształtach. Następnie szwajcarski artysta – emalier każdą z nich ręcznie wypełnił małą kroplą lakieru, tworząc przepiękną mozaikę złożoną z różnych odcieni koloru niebieskiego.

Stworzona kompozycja jest interpretacją nocnego nieba na chwilę przed wschodem słońca. Obraz ten tylko wzmacnia przekaz marki zachęcający do wewnętrznej podróży. Sprawia, że od razu myślimy o tej magicznej chwili w ciągu doby, kiedy natura budzi się do życia, a my możemy ją kontemplować zanim dosięgnie nas „codzienność”.

Czas lokalny odczytujemy przy pomocy wskazówek godzinowej i minutowej umieszczonych na środku tarczy. Dzięki mozaikowej tarczy imitującej nocne niebo możemy odnieść wrażenie, że są one zawieszone w przestrzeni. Nadaje to olbrzymiej głębi całemu zegarkowi.

Za wskazanie wschodu i zachodu słońca podobnie jak we wcześniejszych modelach odpowiada pierścień po zewnętrznej stronie tarczy. Podzielony jest on na dwie strefy: dzienną (błękitną) i nocną (granatową z gwiazdami). W zależności od okresu, długość poszczególnych stref zmienia się, dzięki czemu na najbardziej zewnętrznym pierścieniu zegarka możemy odczytać czas wschodu i zachodu. Dodatkowo na tle pierścienia ze strefami krąży mały wizerunek Słońca.

Na godz. 6.00 znajduje się subtarcza ze wskazaniem dnia miesiąca oraz miesiąca. Jest to prosty kalendarz, który zintegrowany jest ze wskazaniem wschodu i zachodu słońca. Kalendarz standardowo musimy skorygować pięć razy w ciągu roku, ponieważ każdy miesiąc traktuje jako 31-dniowy. Wydawać by się mogło, że kalendarz mógłby być bardziej rozbudowany, ale w zasadzie nie on jest główną atrakcją tego dzieła sztuki jakim jest zegarek Anywhere. Zresztą jak za chwilę się przekonacie mechanizm będący sercem Krayon’a zdecydowanie nie jest “prosty”.

Mechanizm jedyny w swoim rodzaju

Gdy uświadomimy sobie jak skomplikowane jest uzyskanie dokładnego czasu wschodu i zachodu słońca nie dziwi fakt, że mechanizm, który za to odpowiada jest szczególnie wyjątkowy. Składa się on aż z 432 komponentów. Sam jego wygląd, który możemy podziwiać przez przeszklony dekiel daje nam odczucie obcowania nie tyle z mechanizmem, a z dziełem artysty.

Calibre C030 – bo tak zostało oznaczone owe dzieło mimo swojego skomplikowania zachował dość niewielkie wymiary, a jego grubość to zaledwie 5 mm. Ten łożyskowany na 55 kamieniach mechanizm posiada rezerwę chodu na poziomie 72 godzin. Calibre C030 posiada ręczny naciąg sprężyny napędowej. 

Patrząc na mechanizm na godz. 6.00 możemy zauważyć element szczególnie go wyróżniający. Jest to mianowicie mechanizm odpowiadający za regulację stref dziennej i nocnej. Kaliber C030 został zaprojektowany i w całości złożony w Szwajcarii przez Remi Maillata, założyciela marki Krayon, co dodaje niezwykłości temu dziełu.

Krayon Anywhere Metiers d’Art Azur – kwintesencja niezwykłości

Zegarek Krayon Anywhere to model, który chce pokazać niezwykłość w pozornie prostych czynnościach. Kto by pomyślał, że zjawiska tak dobrze nam znane jak wschód i zachód słońca mogą zyskać kolejną i nader interesującą interpretację?

Marce Krayon udało się zamknąć w niewielkim zegarku tak wiele chęci do poznania tego, co nowe. Patrząc na to niezwykłe dzieło nie sposób choć przez chwilę nie poczuć ciekawości co znajduje się za horyzontem za którego zaraz wzejdzie Słońce na tarczy zegarka.

Wyjątkowość dopełniają materiały użyte do stworzenia zegarka. Np. koperta została wykonana z jednego z najcenniejszych metali na świecie jakim jest platyna o próbie 950. Dzięki temu zegarek nie staje się cenniejszy tylko ze względu na kruszec, ale i ze względu na kunszt jego wykonania.

Jako, że motywem przewodnim Krayon Anywhere Metiers d’Art Azure jest kolor niebieski, w takim też kolorze jest pasek z którym został zaprojektowany zegarek. Wykonany jest z ziarnistej skóry cielęcej co idealni komponuje się segmentami na które podzielona jest tarcza. Sprzączka paska podobnie jak koperta również wykonana jest z platyny próby 950.

Krayon Anywhere Metiers d’Art Azure – limitacja i cena 

Zegarek Metiers d’Art Azur jest limitowany do jedynie 15 sztuk na cały świat co sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Cena tego zegarka to 150000 CHF (ok. 708 000 zł).

Mateusz Pycia