Od 2014 roku marka Chopard wprowadza co roku na rynek zegarek L.U.C XP, dedykowany kobietom, które cenią rzemiosło artystyczne oraz Haute Horlogerie. Zegarek ten jest flagowym modelem kolekcji L.U.C. firmy Chopard i w całości produkowany jest w fabryce Fleurier. Uosabiając szczyt swojej sztuki, grawerowanie Fleurisanne’a w tym roku widoczne jest na tarczy oraz na mechanizmie tego nowego dzieła, jakim jest L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony – wyprodukowanego tylko w ośmiu egzemplarzach! Jeszcze nigdy piękno kwiatów piwonii nie zostało tak wspaniale docenione.

Haute Horlogerie to inaczej prestiżowe zegarmistrzostwo, niezwykłe dzieła współczesnej mikromechaniki, urzekające artystycznym wyglądem oraz wysokim poziomem komplikacji konstrukcji. 

L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony to linia bezpośrednio połączona z liniami L.U.C XPS 35mm Esprit de Fleurier oraz L.U.C XP 35mm Esprit de Fleurier Peony prezentowanymi w 2015 i 2016 roku. W linii powstałej w 2017 roku możemy zauważyć elementy obu tych modeli, których lekkie i delikatne wykończenie zapewnia doskonały odbiór ekspresji rzemiosła artystycznego.

L.U.C XPS 35mm Esprit de Fleurier z 2015 roku

L.U.C XP 35mm Esprit de Fleurier Peony z 2016 roku

Położoną w cichej dolinie szwajcarską miejscowość Fleurier przecinają trzy rzeki, których brzegi każdej wiosny witają burzą dzikich kwiatów, które zainspirowały jej nazwę. Jest to miejsce narodzin tradycji dobrego rzemiosła zegarmistrzowskiego, którego reputacja przekroczyła granice, aby zdobyć prawdziwą sławę w odległych XIX-wiecznych Chinach.

Poza złożonością, niezawodnością i precyzją mechanizmów wybieranych przez cesarski dwór, to co przyciąga do tych zegarków to atrakcyjność grawerowania reliefowego, które tak podkreśla kwiatowe motywy, że wyglądają one jak podczas pierwszego ich rozkwitu.

Ten piękny bukiet majestatycznych kwiatów, zdobiący zarówno tarczę, jak również mechanizm L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony, ożywia okres historii, w którym artystyczny most łączył dwie geograficznie odległe kultury – Szwajcarię oraz Chiny.

Rzemieślnik, któremu Chopard powierzył stworzenie ośmiu modeli dostępnych wyłącznie w butikach, nie podjął żadnego formalnego przeszkolenia, by opanować sztukę grawerowania Fleurisanne. Jedyną „podstawą”, która jest niezbędna do opanowania tej niewiarygodnie precyzyjnej i delikatnej techniki, jest szkoła pełnego poświęcenia i cierpliwości. Marka Chopard ma świadomość, że ta tradycyjna technika grawerowania zaczyna powoli odchodzić w niepamięć, dlatego też zapewnia wewnętrzne szkolenia dla wybrańców, którym dane jest tę sztukę opanować. Utrwalenie tak pięknego motywu jaki widoczny jest na zegarkach L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony wymaga półtora miesiąca pracy poświęconej grawerowaniu tarczy i mechanizmu.

L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony został w całości wykonany w warsztatach manufaktury Chopard, a jego podwójna tarcza z białego złota jest rzeźbiona za pomocą techniki wypukłej zamiast wydrążonej, aby stworzyć oszałamiający kontrast z tłem. Poprzez nacinanie otaczającego materiału, rzemieślnik tworzy wystającą powierzchnię, którą następnie można grawerować. Tarcza jest grawerowana kropka po kropce, aby stworzyć drobnoziarnisty wygląd, który stanowi doskonałą oprawę dla błyszczących piwonii. Ich słupki są ozdobione diamentami, które dodatkowo podkreślają wyrafinowanie tych kwiatów. Następnie wypukłe elementy zostają poddane złoceniu. Ten proces przeprowadzany po grawerowaniu również wymaga dużej staranności i cierpliwości. Dzięki zastosowaniu tak precyzyjnych technik, osiągnięto niezwykły efekt przestrzenności.

Ponadto L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony zdobią zapierające dech diamenty, umieszczone na pierścieniu, po bokach koperty oraz na uszach.

Mechanizm tych czasomierzy jest wyposażony w opatentowaną technologię Twin®, która zapewnia rezerwę chodu 65 godzin.

Umieszczenie tego rodzaju mechanizmu o automatycznym naciągu sprężyny w kopercie o grubości 7,70 mm jest prawdziwym wyczynem technicznym i jest to możliwe dzięki konstrukcji opartej na mikrorotorach, tworzonej przez markę Chopard.

Koperta o średnicy 35 mm i grubości 7,70 mm wykonana jest z 18 – karatowego złota. Koronka o średnicy 5,00 mm również wykonana jest ze złota i zdobi ją logo L.U.C.

Tarcza w całości zdobiona jest kwiatami piwonii wykonanymi z różowego złota z umieszczonymi na kwiatach diamentami. Ponadto na tarczy widoczne są również wygrawerowane napisy L.U. Chopard oraz L.U.C. Swiss. Pierścień, bok koperty oraz uszy również zdobią błyszczące diamenty. Zegarki wyposażone są w paski ze szczotkowanego płótna w kolorze antracytowym oraz klamrę z różowego 18 – karatowego złota wysadzaną diamentami.

Wodoszczelność L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony wynosi 30 metrów.

Cena: 130 000 CHF (przy aktualnym kursie franka szwajcarskiego jest to około 464 100 złotych)

 

Weronika

Redakcja Zegarki i Moda

*Zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych marki Chopard