Czym jest beret? Czy to tylko miękkie nakrycie głowy,wykonane z włóczki albo dzianiny, z obowiązkową antenką, we Francji kojarzony z szykiem i elegancją, a w Polsce jedynie z emerytką czy robotnikiem?

Początki beretu sięgają starożytności

Według legendy pierwszy beret nosił Noe na swojej Arce.

Beret to też narodowe nakrycie głowy Francuzów, pochodzi z Bearn, gdzie nosili go pasterze w celu ochrony przed wiatrem, zimnem, deszczem i upałem.

Do XX wieku beret nosili wyłącznie mężczyźni, robotnicy, pasterze, wojsko, rewolucjoniści.

Nosili go również artyści, jak Rembrandt czy Picasso.

W latach 30. XX wieku uzupełnił strój kobiecy, jako wyraz emancypacji.

Przyjmuje się, że to za sprawą Coco Chanel beret stał się modnym dodatkiem kobiecego stroju.

Nosiły go takie gwiazdy, jak Brigitte Bardot czy Greta Garbo.

Jeszcze do niedawana beret w Polsce kojarzył się z klasą robotniczą czy starszą panią. Beret jednak jest pełen kontrastów. Pasuje każdemu niezależnie od wieku, od dziecka, przez młodość aż po starość. Towarzyszy wielu pokazom mody na wybiegach. Jest ponadczasowy.

Nie ma uniwersalnej zasady zakładania, noszenia, dlatego każdy może uzyskać inny efekt. Można go nosić na bakier, na tył głowy, od czoła, układając na płasko lub robiąc dołeczki, nasuwając głęboko jak czapkę na uszy lub z paskiem.

Zmieniają się dekoracje, beret pozostaje niezmienny

Jego prosta forma pozwala na różnorodność ozdób, aplikacji, kamieni, piór, kwiatów, woalek, pereł, korali, łańcuszków, haftów, tasiemek, guzików ze skrzynki po babci, by nadać mu indywidualny styl i charakter.

Może być klasycznie elegancki, folkowy, steampunkowy, retro, casualowy i wytworny.

Dziś w dobie pandemii, hitem jest beret z podszytym woalem, tiulem, woalką przykrywającą usta i nos, by móc nosić go zamiast maseczki. I w ten przewrotny sposób, zupełnie przypadkiem, pandemia i nakaz osłaniania ust i nosa, przyczynia się do powrotu elegancji sprzed lat, kobiecości, tajemniczości i stylu retro w nowoczesnym wydaniu.

Berety są, były, są i będą modne, trzeba tylko znaleźć ten odpowiedni dla siebie, do twarzy, stroju, stylu.

Oczywiście beret to nie tylko klasyczna odmiana z dzianiny z antenką, może również być wykonany z wełny, zrobiony na drutach, szydełku, uszyty z tkanin, skór futerkowych i licowych, uformowany z filcu czy pilśni.

Możliwości fasonów i wielkości jest mnóstwo

Ciekawostką związaną z tym nakryciem głowy są Mistrzostwa Świata w Rzucie Beretem odbywające się w Krotoszynie od 1996 roku. Wygrywa tylko beret, który upadnie najdalej, antenką do góry. Rekord z 2020 roku wynosi 40,98 m.

Nosić czy rzucać?

Ty wybierasz.

Katarzyna Nowakowska, Modystka Zuwika Design

*artykuł powstał we współpracy z portalem damosfera.com