Zwykle mówiąc o klasycznym zegarmistrzostwie mechanicznym, zegarki które jako pierwsze pojawiają się w naszych głowach pochodzą z Japonii lub Szwajcarii. Nic w tym dziwnego, oba te państwa są prawdziwymi potęgami w tej dziedzinie. Mimo zdecydowanej przewagi tych dwóch krajów, na rynku jest miejsce dla wielu innych producentów z innych państw. Jednym z nich są niewątpliwie Niemcy. Właśnie z Niemiec pochodzi marka zegarkowa Zeppelin, która stanie się bohaterem dzisiejszego artykułu.

Od pewnego czasu marka ta stała się popularna w naszym kraju i teoretycznie każdy zainteresowany światem zegarków powinien wiedzieć skąd pochodzi, ale czy oby na pewno?

5 ciekawych informacji o marce Zeppelin 

Prezentujemy Wam dzisiaj, drodzy Czytelnicy, 5 fascynujących i mniej znanych faktów dotyczących marki Zeppelin, o których być może nie wiecie albo nie spodziewaliście się, że tak właśnie jest. Zapraszamy do niemieckiego świata zegarmistrzostwa! Rozgośćcie się wygodnie z filiżanką gorącej kawy i przeczytajcie dzisiejszy artykuł!

Dowiecie się z niego wielu interesujących wiadomości.

Zapraszamy! 

Fakt nr 1. Zeppelin. Niemieckie pochodzenie 

Marka Zeppelin powstała w 1987 roku w Ismaming. Ta niemiecka miejscowość leży w kraju związkowym Bawaria, w regionie Monachium. Leży ok. 15 km na północny wschód od centrum Monachium. W ówczesnym 1987 roku niejaki Wilhelm Brik założył swoją firmę zegarkową ukierunkowaną na produkcję stylizowanych zegarków naręcznych. Pełna nazwa firmy wtedy to POINTtec Electronic GmbH. Dopiero z czasem młoda marka wyróżniła ze swoich szeregów marki jak Junkers, Maximillian Munchen oraz oczywiście Zeppelin.

Dokładniej rzecz ujmując nasz dzisiejszy bohater, marka Zeppelin, po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2002 roku.

Fakt nr 2. Nazwa i design zegarków są przemyślane 

Nazwa marki Zeppelin jednoznacznie kojarzy się ze sterowcami. Czy to odpowiednie skojarzenie? Tak, oczywiście, że tak!

Jednocześnie nie każdy wie, że w 2000 roku firma POINTtec Electronic GmbH podpisała wieloletnią umowę z Luftschiffbau Zeppelin GmbH, czyli oficjalnym właścicielem praw do nazwy “Zeppelin”. Dodatkowo, zegarki tej marki pojawiły się potencjalnie niedługo po tym jak sterowce Zeppelin ponownie wzniosły się w powietrze.

Design zegarków jest przemyślany i spójny. Zegarki Zeppelin całymi garściami czerpią od swoich podniebnych braci, czyli sterowców zaczynając od samego logo marki po stylizację tarcz i eleganckie wykończenie tak charakterystyczne dla ekskluzywnych sterowców pasażerskich.

Fakt nr 3. Kolekcje w hołdzie najwspanialszych sterowców

Dwie najpopularniejsze kolekcje marki Zeppelin stanowią bezpośrednie odniesienie do najwspanialszych sterowców zaprojektowanych przez Ferdinanda Grafa von Zeppelina:

  • LZ 127 “Graf Zeppelin” oraz
  • LZ 129 “von Hindenburg”.

W swoich czasach nie miały sobie równych. W historii sterowców szczególnie mocno zapisał się “Hindenburg”, a raczej to w jaki sposób zakończył swój “żywot” w płomieniach.

O tym wydarzeniu mówili wszyscy, a marka Zeppelin postanowiła uczcić jego bohatera nazywając tak jedną z linii.

Fakt nr 4. Szeroki wybór mechanizmów w ofercie

Nie każdy wie, jak bogata jest oferta zegarków Zeppelin. Nie chodzi tu wyłącznie o różnorodność wzorów i kolorów. Sama kwestia różnorodności dostępnych wariantów mechanizmów jest bardzo duża. Zaczynając od mechanizmów kwarcowych produkcji ETA i Ronda aż po mechanizmy mechaniczne zarówno z ręcznym jak i z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Każdy z tych mechanizmów oferuje zarówno podstawową funkcję wskazania czasu, jak i inne wskazania, bardziej skomplikowane, np. z funkcją wysokościomierza. 

Fakt nr 5. Chronometr z oficjalnym certyfikatem

Model LZ 127 Graf Zeppelin jest jednym z najbardziej prestiżowych zegarków w portfolio marki.

Fakt ten bierze się stąd, że każdy egzemplarz posiada indywidualny certyfikat chronometru. Testy laboratoryjne trwają dwa tygodnie w trakcie których zegarki testowane są w różnych położeniach oraz w różnych temperaturach (od -45 stopni Celsjusza do +60 stopni Celsjusza). Trzeba przyznać, że testy sprawdzające są wymagające, a te zegarki, które przejdą próbę pozytywnie, godne są noszenia tej nazwy co niegdysiejsi królowie przestworzy.

Zegarki Zeppelin. Niemiecka, solidna jakość 

Jak pokazuje historia marki zegarkowej Zeppelin, nie tylko za największymi zegarkowymi gigantami takimi jak Japonia czy Szwajcaria stoi wspaniała historia.

Niemiecki producent pokazuje, że nie tylko japońskie czasomierze mogą być alternatywą dla szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Od kiedy zegarki tej marki pojawiły się na rynku zyskują coraz więcej osób zakochanych w ich stylistyce, solidności i dobrego stosunku jakości do ceny. Dodatkowo niesłabnąca moda na zegarki w stylu vintage sprawia, że fanów tej marki może tylko przybywać.

Mateusz Pycia