Moi drodzy! Pasjonaci zegarków i wszyscy interesujący się modą! Dziś na portalu mamy dla Was nie lada gratkę. Wpis o polskich zegarkach.

Tak, tak, dokładnie. Nie o szwajcarskich, niemieckich czy japońskich, ale o polskich. Oprócz Polpory, Xicorra, Balticusa czy G. Gerlacha jest jeszcze jedna polska firma zegarkowa – BŁONIE. 1,2 miliona wyprodukowanych egzemplarzy – to imponujący dorobek tej firmy. Pod koniec listopada 2020 roku polska firma z Błonia zaprezentowała 3 nowe kolekcje zegarków, które będą bohaterami niniejszego artykułu. A zatem, do dzieła!

Błonie Klasyczne – dostępne na niemal każdą kieszeń

Nowa kolekcja zegarków o nazwie Błonie Klasyczne powstały na bazie charakterystycznego stylu lat 50. i 60. XX wieku.

To seria zegarków, które świetnie sprawdzą się na co dzień. W nowych modelach postawiono na japoński, sprawdzony mechanizm kwarcowy, które zapewnia precyzję chodu oraz na przystępną cenę – co czyni te zegarki dostępnymi niemal na każdą kieszeń. Dokładnie tak samo było wtedy, gdy powstawały pierwsze polskie zegarki marki Błonie.

Projektując Błonie Klasyczne chcieliśmy nawiązać do dorobku Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Błoniu, gdzie wytwarzano zegarki dla szerokiego odbiorcy w czasach PRL. Zegarki te, mimo iż powszechnie dostępne, były na swój sposób wyjątkowe, piękne i ponadczasowe. Jak wiele polskich produktów wzorniczych z tamtych lat. Sądzę, że udało nam się oddać ducha Błoniaków wprowadzając jednak współczesne akcenty wzornicze – powiedział Michał Dunin, założyciel reaktywowanej marki Błonie.

W kolekcji Błonie Klasyczne zaprezentowano modele o nazwie Zodiak i Super.

Zodiak ma 4 wersje kolorystyczne, natomiast model Super ma 6 wariantów.

Są to proste, klasyczne zegarki, o minimalistycznym designie, które pasować będą do wielu stylizacji i pasować będą na każdą okazję.

W obu modelach pod indeksem godziny 12 umieszczono nowy, odświeżony logotyp marki Błonie. Został on naszkicowany przez polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego.

Cena modelu Zodiak: 720 zł.
Cena modelu Super: 770 zł.

Błonie Limitowane – wyjątkowe zegarki dla wyjątkowych osób

Czym charakteryzuje się ta seria?

Ścisła limitacja oraz charakterystyczny czerwony wahnik mechanizmu – oto cechy zegarków z kolekcji Błonie Limitowane. Czerwony wahnik jest znakiem rozpoznawczym reaktywowanej marki Błonie, można uważnie obserwować go przez przeszklony dekiel każdego modelu zegarka.

Kolekcję otwiera model zegarka o nazwie „Jantar” – dostępny w trzech wariantach kolorystycznych. Zegarek designem nawiązuje do stylistyki rodem z lat 60. XX wieku. Błonie Limitowane zostaną wyprodukowane w liczbie 200 numerowanych sztuk w każdej wersji kolorystycznej.

Cena: 1650 zł (pasek skórzany) lub 1720 zł (z bransoletą).

Jantar jest ciekawy jeszcze pod jednym względem – to pierwszy limitowany model Błonie w którym napisy na tarczy i na deklu są w języku polskim. Tak, jak w Błoniach Klasycznych pod indeksem godziny 12.00 widnieje odświeżony logotyp Błonie autorstwa kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego.

Błonie Rzemieślnicze – perfekcja w każdym detalu

Kolejna kolekcja to Błonie Rzemieślnicze.

Precyzyjna dbałość o najdrobniejsze detale, unikatowość i jakość. To cechy dobrego rzemiosła, w tym również dobrego zegarmistrzostwa. Produkcja tej kolekcji będzie ograniczona jedynie do kilkunastu sztuk rocznie, więc ci, którzy będą nosili ten zegarek na nadgarstku mogą nazywać się niezłymi szczęściarzami. Każdy zegarek będzie miał indywidualny charakter i nie będzie dwóch takich samych egzemplarzy. Wynika to z indywidualnego podejścia do każdego zegarka. Błonie opracowały swoją autorską technologię produkcji porcelanowych tarcz – każda z nich będzie inna i wyjątkowa. Koperty również będą wytwarzane ręcznie, powstawać będą w oparciu o wczesne koncepcje marki Błonie.

Co więcej, zegarki będą posiadały paski, wykonane ze skóry, szyte przez uznanego kaletnika – Przemysława Pipałę. Kolor paska i przeszyć dobierany będzie pod kolor tarczy. Wszystkie elementy wytwarzane będą na indywidualne zamówienie i w porozumieniu z klientem, a każdy zegarek będzie miał swój własny numer.

Cena zegarka Błonie Rzemieślnicze to 8 222 zł.

Zegarmistrzostwo to sztuka piękna, praktyczna i użyteczna.

I właśnie takie powinny być zegarki – piękne i praktyczne jednocześnie.

3 nowe kolekcje czasomierzy polskiej, reaktywowanej marki Błonie ucieszą nie jednego fana zegarków. Mnie osobiście ucieszyły bardzo!

Agata Molka
*artykuł z wykorzystaniem materiałów prasowych marki Błonie