Lato trwa w najlepsze już od ponad miesiąca, towarzysząc nam gorącą (pomijając kilka chłodniejszych dni), wakacyjną aurą.

W tym urlopowym okresie pragniemy odpoczynku od codziennych obowiązków i stresów, a nie ma na to lepszego sposobu niż efektywne – oraz przyjemne – zajęcie czymś głowy.

Właśnie taką aktywność jest dla wielu z nas czytanie książek. Dlatego sporządziliśmy nasz subiektywny ranking top 5 książek do przeczytania podczas tego lata.

Miejsce 5 – „Z miłości? To współczuję” Agaty Romaniuk

Książka ta jest reportażem wydanym przez Wydawnictwo Poznańskie w roku 2019. Autorka opisuje w niej życie intymne, uczuciowe oraz relacyjne Omańczyków.

W tej pozycji możemy znaleźć historie zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy próbują kochać, nawiązywać relacje. Świat, który ich otacza nie zawsze jednak im te kwestie ułatwia.

Współczesny Oman w książce Agaty Romaniuk jawi się nam jako miejsce zgoła inne od znanego nam, Europejczykom, świata. Autorka pokazuje, że społeczeństwo Omanu – choć konserwatywne – składa się z ludzi mających te same pragnienia i potrzeby co my. „Z miłości?” To współczuję” jest lekturą zdecydowanie godną polecenia.

Miejsce 4 – „Pasażer” Cormaca McCarthy’ego

„Pasażer” jest pozycją stosunkowo nową na polskim rynku wydawniczym. Książka bowiem miała swoją premierę dnia 28 czerwca bieżącego roku. Powieść opowiada historię zawodowego nurka, który pewnego dnia zostaje wezwany do nietypowego zlecenia.

Ma on zbadać wrak leżącego pod wodą samolotu. Okazuje się jednak, że sprawa ta staje się w enigmatyczny sposób niejasna i zagmatwana.

Co gorsza, główny bohater szybko orientuje się, że mógł wpaść w wielkie kłopoty. „Pasażer” McCarthy’ego z pewnością zadowoli każdego miłośnika książkowych thrillerów!

Miejsce 3 – „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” Taylor Jenkins Reid

Książka autorstwa Taylor Jenkins Reid będzie ciekawym wyborem czytelniczym dla każdego, kto interesuję się światem amerykańskiego „Hollywood”.

Powieść ta bowiem skupia się na postaci tytułowej Evelyn Hugo – słynnej i uznanej aktorki. Kobieta postanawia udzielić jedynego w swoim rodzaju wywiadu, w którym opisze każdy aspekt swojego życia gwiazdy filmowej.

Stawia jednak jeden warunek – rozmowa ma zostać opublikowana dopiero po śmierci Hugo.
Brzmi ciekawie? Zatem zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją!

Miejsce 2 – „Cudzy kraj” Leili Slimani

„Cudzy kraj” autorstwa Leili Slimani jest w rzeczywistości pewnego rodzaju opisem życia dwójki ludzi, którzy doświadczają na własnej skórze dotyku zachodzących w ich świecie przemian politycznych i społecznych.

Główna bohaterka powieści to francuska lekarka Mathilde. Pod koniec II wojny światowej kobieta poślubiła Marokańczyka Amina, z którym wyjechała do jego ojczyzny.

W Afryce Mathilde musi zmierzyć się z poczuciem wyobcowania i samotności, a także nowym obliczem Amina. Gorąco polecamy tę lekturę!

Miejsce 1 – „Karaibska tajemnica” Agathy Christie

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia umieściliśmy książkę autorki naprawdę popularnej i znanej. Któż bowiem nie słyszał o Agacie Christie? Tegoroczny lipiec ofiarował nam kolejne, najnowsze wydanie jednej z jej pozycji – „Karaibskiej tajemnicy”.

Akcja powieści toczy się na tytułowym archipelagu Karaibów, gdzie na urlopie przebywa słynna pani detektyw panna Marple. Podczas jej pobytu na jednej z wysp zostaje zamordowany starszy, z pozoru nie wyróżniający się niczym mężczyzna. Marple na wieść o tym zdarzeniu rozpoczyna własne, prywatne śledztwo.

Kto okaże się winnym? Na to i inne pytania odpowiedź poznacie po przeczytaniu książki!

Piotr Kotula