Myli się ten, kto pierwsze skojarzenia dotyczące zegarków marki Seiko kieruje jedynie na modele dla mężczyzn, towarzyszy męskich przygód. I to myli się podwójnie. Oprócz szanowanych na całym świecie linii przeznaczonych do nurkowania czy linii chronografów z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, ta japońska firma zawsze miała w ofercie produkty stworzone z dbałością o elegancję oraz poczuciu smaku. I to bez względu na płeć.

Od dawnych po dziś dzień cenionych wśród kolekcjonerów linii Laurel, przez piękne Advan, Lord Matic czy legendarny, pierwszy na świecie model kwarcowy – Seiko Astron, popularne w latach siedemdziesiątych, przepiękne zegarki w formie pierścieni z fasetowanym szkłem i tarczą z macicy perłowej, aż po współczesne linie właściwie w pełnym spektrum cenowym.

Stworzone z myślą o damskich nadgarstkach, biżuteryjne damskie SEIKO SKY658P1 jest częścią popularnej, choć zaskakująco pojemnej kolekcji Classic i zdecydowanie warto jest mu się przyjrzeć bliżej. Cały szereg nawiązań, z pozoru z odległych światów, daje ostatecznie zupełnie ciekawy efekt.

Tarcza

Zegarek ma typowo biżuteryjny, można by nawet powiedzieć – wieczorowy charakter. Pierwszy element, który od razu przyciąga uwagę to tarcza. Wykonana została z macicy perłowej i ozdobiona nakładanymi indeksami z oszlifowanych brylantów. Jej naturalnego koloru oraz faktury nie oddadzą z pewnością zdjęcia produktowe producenta, czy nawet fotografie wykonane przez sklepy internetowe oferujące zegarki.

Każdy, kto kiedykolwiek próbował wykonać zdjęcie macicy perłowej tak, by oddać jej niesamowity urok i piękno wie o czym mówię. Wiele zależy od kąta padania światła, ale także od jego koloru i intensywności. Ten zegarek warto zobaczyć na żywo.

Wskazówki są w kolorze różowego złota, podobnie jak okalająca szkło luneta, układające się w pasy elementy bransolety, trzpień łączący ją z kopertą i pięknie żłobiona, ozdobiona kaboszonem koronka.

Umieszczony w niej ciemny kamień koresponduje z kolorem indeksów i podziałek na subtarczach datownika i wskazania dobowego. Funkcja wskazania podwójnego datownika nie jest w tym modelu wykonana w formie okienek, do których przyzwyczaiło nas większość producentów, ale łącznie z dwudziestoczterogodzinnym wskazaniem czasu, wskazanie to prezentowane jest w postaci trzech subtarcz.

Tarcza dnia miesiąca widoczna jest na godzinie trzeciej, tarcza dnia tygodnia na godzinie dziewiątej oraz wskazanie dobowe na godzinie szóstej. Ich rozmieszczenie oraz wygląd są typowe dla zegarków z funkcją stopera i rzeczywiście zabieg ten nadaje mu trochę sportowego, dynamicznego pazura.

W zegarku SEIKO Classic SKY658P1 pierwsze skrzypce gra światło. I ta gra przyciąga wzrok. To swego rodzaju „pułapka” na kobiety, które lubują się w błyskotkach, ale nie przepadają za bazarowym blichtrem.

Szafirowe szkiełko

Przy tak atrakcyjnie wykonanej tarczy łatwo o nagminnie spojrzenia na nadgarstek nie koniecznie po to, by sprawdzić która jest godzina. Producent zadbał, by można było cieszyć się tym widokiem bardzo długo i wyposażył zegarek w odporne na zarysowania szkło szafirowe.

Koperta

Zarówno koperta jak i bransoleta wykonane są ze stali szlachetnej. Marka Seiko nie używa domieszek niklu, więc nie ma obaw o reakcje alergiczne. Koperta ma średnicę 32,5 milimetra, a biorąc pod uwagę grubość na poziomie siedmiu milimetrów, model ten bez problemu wsunie się pod każdy mankiet. Rozmiar jest dobrany tak, by zegarek mimo dodatkowych funkcji był czytelny, a jednocześnie nie tracił na swej elegancji.

Mechanizm

Zegarek wyposażony jest w kwarcowy mechanizmem 5Y19. Czas pracy na jednej baterii wynosi 3 lata, co czyni go niemal bezobsługowym.

Bransoleta

Zintegrowana, szeroka na 13 milimetrów bransoleta z pełnych ogniw powinna pasować wielu damskim nadgarstkom. Jedyna „blaszka”, jaką tu znajdziemy to logowane zapięcie z podwójnym zatrzaskiem.

Sposób, w jaki bransoleta łączy się z kopertą jest bardzo efektowny i stanowi drugi po koronce, głęboki ukłon w kierunki klimatu vintage klasy premium. Jest też jednak zapowiedzią przygód, z którymi przyjdzie się zmierzyć, gdy pojawi się chęć wymiany jej na pasek. W takim przypadku pozostaną prawdopodobnie tylko wyroby hand-made, czyli paski wykonane na indywidualne zamówienie. Na szczęście bransoleta wykonana jest naprawdę dobrze i niekoniecznie będzie prowokować do zmian. Można ją stosunkowo swobodnie regulować do nadgarstków o obwodzie od 12 do 20 centymetrów, a w razie potrzeby rynek pasków hand-made w Polsce jest bogaty.

Wodoszczelność

Jedyny parament, który mógłby być na nieco wyższym poziomie, to klasa wodoszczelności – w tym modelu ustanowiona na 50 metrów. Przypadkowe zachlapanie podczas mycia rąk czy deszcz podczas spaceru to nie są zdarzenia których powinniśmy się obawiać. Pod warunkiem jednak, że nie jest to intensywna ulewa, która przemoczy nas do suchej nitki. Ale już prysznic, kąpiel czy tym bardziej pływanie w basenie to czynności, których z tym Seiko powinno się unikać.

Wydaje się jednak, że zakładając ten atrakcyjny model na rękę ma się zupełnie inne plany niż… nurkowanie.

Podsumowując opis nowości Seiko przeznaczonej dla Pań – jest to zdecydowanie zegarek w typie smart casual, czyli sportowej elegancji. Czytelny, przejrzysty, a jednocześnie ozdobiony pięknymi detalami. Dla kobiet z klasą, które lubią sportową elegancję. Na pewno nie pozostanie niezauważony.

Cena katalogowa SEIKO Classic SKY658P1 wynosi 2359 złotych.

Seiko Classic SKY658P1 specyfikacja techniczna:

Płeć: damski
Styl: klasyczny
Mechanizm: kwarcowy
Odczyt: analogowy
Koperta: stal
Bransoleta: stal
Kolor bransolety: różowe złoto + srebrny
Szerokość koperty: 32 mm
Kolor koperty: różowe złoto
Grubość koperty: 7 mm
Szkło: szafirowe
Wodoszczelność: 50 m
Okres gwarancji: 2 lata

Wszelkie nowości zegarkowe oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Marek Zabielski