Jak karnawał, to tylko w Wenecji! Wczoraj (05.03.) o północy, wraz z biciem dzwonów, oficjalnie zakończył się jeden z najbardziej znanych karnawałów w Europie – ten w Wenecji. Szalona zabawa, maski, stroje i feeria kolorów pozostały już tylko wspomnieniem. Nadszedł czas Wielkiego Postu.

Jeśli usłyszysz kogoś, kto rozmawia o najsłynniejszych karnawałach w Europie – to który z nich podałbyś jako ten najbardziej znany? Bez chwili zawahania zapewne odpowiesz, że to ten… w Wenecji! I jest w tym wiele prawdy. Karnawał w Wenecji to bez dwóch zdań największa i najokazalsza impreza tego typu w Europie. Co roku, do miasta na północy Włoch ściągają setki tysięcy turystów z całego świata, pragnąc choć na chwilę stać się częścią wielkiego i barwnego spektaklu zwanego Carnevale.

Krótka historia karnawału w Wenecji

Jak każdy tego typu karnawał, ten również ma swoją wielowiekową historię.

Prawdopodobnie historia weneckiego karnawału rozpoczęła się w XIII wieku, wraz z pierwszymi wzmiankami o tradycji noszenia masek. Frywolne zabawy trwały wtedy o wiele dłużej niż obecnie – nawet kilka miesięcy. A że obyczajowość uczestników pozostawiała wiele do życzenia, zaczęli się skrywać za maskami.

Źródło: https://womenofpoland.pl/

Skąd się wzięła tradycja noszenia masek?

Maska była pewnego rodzaju zasłoną. Chciano za nią ukryć swoją twarz i różnego rodzaju występki. Wykorzystywano ją też do ukrycia swojej płci, przy czym o dziwo, zdecydowanie częściej to mężczyźni przebierali się za kobiety. Pod kostiumem, nie można było trzymać żadnych ostrych przedmiotów, np. noży.

Dopiero w XVII wieku wydarzenia zaczęło cieszyć się rosnącą popularnością. Właśnie wtedy wenecki karnawał stał się znany na całym świecie, a miasto zyskało dzięki niemu wysoki prestiż.

Pod koniec XVIII wieku karnawał został całkowicie zniesiony. Również noszenie masek było zakazane.

W XIX wieku młodzi Włosi, zafascynowani teatrem, próbowali wskrzesić tę piękną tradycję. Oficjalnie rząd włoski o reaktywacji wydarzenia zdecydował dopiero w roku 1979. Od tego czasu, karnawał w Wenecji, niczym feniks z popiołów, odrodził się i trwa nadal.

Źródło: https://www.myownphotostory.pl/karnawal-w-wenecji/

Maski i stroje karnawałowe

Nieodłącznym atrybutem weneckiego karnawału są kolorowe postaci skrywające swoją tożsamość za maskami i historycznymi strojami. Główną sceną na której odbywa się rewia kostiumów jest Plac Świętego Marka, słusznie nazwany przez Napoleona „najpiękniejszym salonem Europy”.

Maski przygotowywane specjalnie na karnawał w Wenecji wykonuje się z porcelany, gipsu lub z materiału opatrunkowego – gazy.

Źródło: https://www.italieonline.eu/

Oryginalne maski zakupić można w luksusowych warsztatach rękodzieła u rzemieślników, którzy zajmują się wytwarzaniem tych „małych dzieł sztuki”. Trzeba przyznać, że precyzja ich wykonania jest imponująca, a każdy detal maksymalnie dopracowany. Warto nadmienić, że producenci masek cieszą się dużym szacunkiem. W przeszłości mieli własny cech rzemieślniczy. Niektóre rodziny dziedziczą maski i stroje z pokolenia na pokolenie.

Tradycyjne maski ubierane na karnawał wywodzą się z „Commedie dell´Arte” w której występowali bohaterowie w charakterystycznych kostiumach.

Najpopularniejszą maską jest ta medyka, czyli Dottore della Peste (doktor Zaraza). W przeszłości była noszona tylko przez lekarzy, stąd jej nazwa. Ma długi, widocznie zakrzywiony dziób. W jego dolnej części umieszcza się zioła chroniące przed infekcjami i zarażeniem się choroba od innych pacjentów.

Na koniec weneckiego karnawału, wybiera się najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka odbywa się tam wielki bal oraz pokaz sztucznych ogni. Każdego roku, karnawał ma inny motyw. W ostatnich latach, były to np. podróże Marco Polo.

Źródło: https://www.italieonline.eu/

Karnawał w Wenecji = rewia mody

Karnawał w Wenecji rządzi się swoistymi prawami. Tutaj, im bardziej przesadny, oryginalny czy kolorowy strój – tym lepiej! Po czym rozpoznać strój wybitny? Oczywiście, niczym paparazzi, po ilości fotografów, bijących się o najlepsze miejsce do zrobienie zdjęcia. Przebierańcy bardzo ochoczo pozują do zdjęć, co możecie zobaczyć poniżej:

Źródło: https://womenofpoland.pl

Zainteresowanym udziałem w balach i imprezach karnawałowych polecamy również oficjalną stronę karnawału w Wenecji: https://www.carnevale.venezia.it/

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda
Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: https://www.tapeciarnia.pl/