Nadchodzi czas, w którym wielu rodziców intensywnie zastanawia się nad tym, jaki prezent podarować swojemu dziecku – czy to z okazji zbliżających się mikołajek czy świąt Bożego Narodzenia. Dziś, gdy większość z nas żyje na wysokich obrotach, niezwykle cenny jest czas. Wspólnie spędzony z dzieckiem sprawi wiele przyjemności – zarówno dziecku, jak i nam – rodzicom.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że najcenniejszym prezentem dla dziecka to bliskość. Być może zabrzmi to jak frazes, ale to jeden z piękniejszych prezentów, jaki możemy sprawić nie tylko naszym pociechom, lecz także i sobie.

Czas szybko przemija, a nasze dzieci dorastają – dlatego warto pielęgnować wspólne chwile, które z racji swej niepowtarzalności należą do najcenniejszych. „To se ne vrati” – jak mawiają klasycy.

Warto więc znaleźć w ciągu dnia moment, w którym całą uwagę skupimy na dziecku. Nawet jeśli jesteśmy osobami pochłoniętymi obowiązkami zawodowymi i domowymi, to pamiętajmy, że nasza wspólna aktywność z dzieckiem nie musi trwać kilku godzin.

Tu liczy się jakość, a nie ilość. Ważne, by podczas wspólnie spędzanego czasu całą uwagę skupić na dziecku, nie patrzeć nerwowo na zegarek, nie korzystać z telefonu i nie rozpraszać się innymi sprawami. Jako rodzice na pewno wyczujemy, jakie aktywności sprawią naszemu dziecku najwięcej przyjemności. Jednak może się przydać parę inspiracji.

Codzienne czynności, czyli coś dla zabieganych

Dla dzieci wszelkie tzw. „dorosłe” obowiązki są naprawdę fascynujące. Dlatego też, postarajmy się, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć w ciągu dnia wolnej chwili na zabawę z dzieckiem, angażować je w nasze codzienne obowiązki.

To, co dla nas jest rutyną, dla dzieci bywa prawdziwą przygodą.

Prośba o pomoc w zakupach, sprzątaniu czy w przygotowaniu posiłków pozwala poczuć się dziecku niezwykle ważną i docenianą osobą. Warto też pozwolić dziecku podczas zakupów podejmować drobne decyzje, wybrać rodzaj serka, jabłek czy innych ulubionych owoców.

Takie wspólne aktywności uczą poczucia obowiązku, chęci niesienia pomocy, czyli dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Cenny kwadrans, który zaprocentuje

15 minut to czas, który warto znaleźć wieczorem i przeznaczyć go na wspólną lekturę wraz z dzieckiem.

Nawet dzieci, które potrafią już czytać, uwielbiają, gdy rodzic czyta im do snu książkę (któż z nas nie lubił?).

Takie chwile to nie tylko moment sam na sam, który buduje bliskość, to także rozbudzanie wyobraźni dziecka, miłości do książek i poszerzanie jego słownictwa. Zalet czytania nie trzeba specjalnie reklamować – są powszechnie znane nie od dziś. Czytanie bajek o smokach, królewnach, kosmitach pozwoli także nam, dorosłym, znów poczuć się dzieckiem i oderwać myśli od rzeczywistości.

Niedziela będzie dla nas

W weekendy zazwyczaj mamy trochę więcej czasu.

Dlatego też właśnie wtedy warto szczególnie zaangażować się we wspólne aktywności. Zwykły spacer niezależnie od pogody krok w krok z rodzicem może być prawdziwą przygodą. Warto wtedy zaskoczyć dziecko jakimś szaleństwem: pozwolić mu się ubrać według własnej koncepcji, samemu pofantazjować z własnym ubiorem, nadać spacerowi miano tajnej misji w nieznane.

Wybierzcie miejsce, w którym jeszcze nie byliście – jak przygoda to przygoda! Może w pobliżu jest schronisko dla psów, a czworonogi czekają na wolontariuszy, którzy wyjdą z nimi na spacer? Rozbudzajmy w dziecku wrażliwość!

Wspólne przygotowanie posiłków także może być niesamowitym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli pozwolimy dziecku na jednej z porcji na modyfikację przepisu. Nie protestujmy, gdy pojawi się połączenie śledzia z czekoladą czy szynki z masłem orzechowym. Czyż człowiek nie uczy się na błędach i czy nie one są głównym napędem postępu? Nieszablonowe myślenie także jest cenną cechą, która pomaga w dorosłym życiu. Pozwólmy więc na bezpieczne eksperymenty pod naszym okiem.

Warto również spędzić czas na wspólnym graniu w planszówki.

Taka aktywność uczy zdrowej rywalizacji i umiejętności cieszenia się z sukcesu, jak i przeżywania porażek.

Dobrze jest także dać upust wyobraźni i stworzyć razem z dzieckiem prawdziwe dzieło malarskie z użyciem różnych technik. Wystarczy zaopatrzyć się w pokaźnych rozmiarów karton i w różne przybory oraz materiały do rysowania, malowania, wyklejania. Takie rodzinne arcydzieło – na przykład w formie kolażu – to nie tylko radośnie spędzony czas, ale i piękna pamiątka wspólnych chwil. Może warto znaleźć na takie dzieło miejsce na którejś ze ścian? Pozwólmy dziecku czegoś nas nauczyć…

Niezapomnianymi chwilami dla dzieci są wszelkie te, w których role są niejako odwrócone. Do takich należą momenty, kiedy to dziecko zostaje naszym mentorem. Objaśnia świat swoich ulubionych postaci bajkowych, kolekcji autek czy figurek. Słuchajmy uważnie, zadawajmy pytania – dziecko naprawdę to doceni. Poczucie ważności jest naprawdę bardzo istotne, gdy chcemy wychować mądrego pewnego siebie człowieka.

…uczmy przez zabawę

Wspólne chwile spędzane z dzieckiem zawsze czegoś uczą.

Nauka przez zabawę jest jedną z najbardziej skutecznych form przyswajania wiedzy przez najmłodszych. Warto więc na przykład nauczyć dziecko odczytywania godzin na zegarku. Warto to zrobić, gdy dziecko ma od 6 do 8 lat lub trochę wcześniej. Wszystko zależy od tego, czy zna już liczby – od 1 do 24.

Warto wyjaśnić dziecku różnice między zegarkiem z wyświetlaczem cyfrowym a takim tradycyjnym ze wskazówkami – należy w tym drugim przypadku wytłumaczyć dziecku, co wskazuje duża, a co mała wskazówka.

Niesamowitą frajda dla najmłodszych jest także samodzielne ustawianie wskazówek na tarczy zegarka i odczytywanie wskazanej godziny. Wiele materiałów do nauki odczytywania godzin na zegarku znajdziemy w internecie.

Zachętą do nauki może być też własny zegarek dziecka. To według dzieci taki symbol dorosłości, więc pierwszy zegarek to ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Umiejętność odczytywania godzin na zegarku przez dziecko ma istotną zaletę – ułatwi nam dokładne określenie, kiedy nadejdzie pora na wspólną zabawę. „Za pół godziny” nie będzie już tylko trudnym do określenia ciągnącym się w nieskończoność czasem!

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym. Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”

Zegarki Knock Nocky – idealny pierwszy zegarek dla dziecka

Marka Knock Nocky zdążyła już zdobyć sympatię zarówno rodziców, jak i dzieci, a to za sprawą tworzenia zegarków idealnych dla najmłodszych wokół których marka zbudowała bajkowy świat stworków.

Knock Nocky ma wiele kolorowych kolekcji: zegarki dla chłopców, zegarki dla dziewczynek, zegarki sportowe dla dzieci – wszystkie to bezpieczne i wytrzymałe czasomierze. A to priorytet, jeśli chodzi o pierwszy zegarek, w końcu ma służyć niezwykle aktywnym i pełnym różnych pomysłów młodym ludziom.

Zegarki dla małych sportowców

Niezwykłe kolory i wygoda noszenia – tym charakteryzują się dwa zegarki Knock Nocky z cyfrowym wyświetlaczem.

Ten przeznaczony dla chłopców to wyraźne żółto-zielone barwy (model SR0409047), zaś dla dziewczynek jest w barwach szaro-różowych (model SR0610068). Ponieważ dwa zegarki różnią tylko barwami, to kolorystycznie mogą przypaść dzieciom do gustu niezależnie od płci. To zegarki o sportowym designie: ich pasek oraz koperta są wykonane z tworzywa sztucznego.

Mają też funkcję stopera, który zawsze dzieciom sprawia dużą frajdę, gdyż mogą samodzielnie mierzyć czasy aktywności i ustanawiać coraz to nowsze rekordy. A to bardzo cieszy i zachęca do aktywnego spędzania czasu.

Dodatkowo zegarki mają datownik i alarm – pomysłowo i bardzo czytelnie wkomponowane w tarczę zegarka – i podświetlenie. Te dwa dziecięce zegarki z cyfrowym wyświetlaczem to zegarki zasilane kwarcową baterią. Co ważne, zegarki mają mineralne szkło i wodoszczelność 50 m, a to sprawia, że zegarek wytrzyma nawet branie prysznica.

Klasyka dla najmłodszych – zegarek taki, jak ma mama

Najnowsze zegarki dla dzieci firmy Knock Nocky to także zegarki klasyczne – analogowe ze wskazówkami.

Dzięki nim najmłodsi mogą poczuć się naprawdę dorośle. A jak wiadomo, posiadanie przez dziecko zegarka podobnego do tego, który ma mama czy tata to duże wyróżnienie! Dwa modele PC31001011 (z beżowym skórzanym paskiem i z takimi akcentami) i PC36020011 (pasek skórzany różowy i akcenty w tym kolorze) to takie właśnie klasyczne subtelne zegarki dla dziewczynek.

Oba zegarki mają złotą kopertę, która doskonale komponuje się z białą tarczą i dość dużymi indeksami godzinowymi w formie cyfr arabskich (co bardzo ułatwia dzieciom odczyt godziny) i wskazówkami wypełnionymi substancją luminescencyjną. Jednak ten delikatny dziewczęcy zegarek to także duża wytrzymałość – dzięki mineralnemu szkłu i wodoszczelności 50 m.

Spędzajmy z dziećmi jak najwięcej czasu!

Spędzajmy więc z dziećmi jak najwięcej czasu.

To nie tylko najlepszy prezent dla nich, ale i też dla nas – dzięki wspólnym aktywnościom znów będziemy mogli poczuć się dziećmi!

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki KNOCK NOCKY znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – KNOCK NOCKY.

Izabela Karolak