Każdego roku przełom wiosny i lata obfituje w kilka ważnych w życiu wielu rodzin dni. Najpierw 26 maja obchodzą swoje święto wszystkie mamy, następnie 1 czerwca to święto wszystkich najmłodszych dzieci, a 23 czerwca ich ojców. Ostatnie dni czerwca to także koniec roku szkolnego, zajęć na uczelniach wyższych i początek upragnionych wakacji.

Na przełomie maja i czerwca również odbywa się święto duchowe wielu dzieci – przyjęcie pierwszej Komunii Świętej.

Wszystkie te wydarzenia są doskonałą okazją do podarowania upominku. Prezentu, który będzie pamiątką na lata.

Zegarek to taki właśnie ponadczasowy prezent.

Moda się zmienia, nowe trendy zastępują stare (często nawet po jednym sezonie), a czasomierz będzie wspaniałą pamiątką na lata. Dodatkowo, wiele modeli zegarków zakupionych z myślą o wręczeniu ich jako prezent-pamiątkę możemy uatrakcyjnić grawerem.

Czy warto decydować się na grawer na deklu zegarka?

Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Odpowiadamy i podpowiadamy!

Na deklu jakiego zegarka można wykonać grawer?

Zacznijmy od podstawowej sprawy, być może dla niektórych oczywistej.

Każdy zegarek jest odpowiedni na prezent, ale nie każdy model zegarka ze względu na swoją budowę umożliwi wykonanie grawera.

Dekoracyjny, pamiątkowy grawer można wykonać jedynie na metalowych elementach zegarka, czyli z reguły na deklu. Dekiel musi być okrągły, pełny i stalowy. Jeśli dekiel jest całkowicie lub częściowo ażurowany/przeszklony – prawdopodobnie nie będzie takiej możliwości.

Jeśli dekiel jest wykonany z tworzywa sztucznego – również nie.

www.laserkrakow.pl

Jak powinien wyglądać grawer na zegarku?

Przede wszystkim estetycznie.

Możliwości grawerunku są różnorodne, zazwyczaj jednak ograniczone przez informacje już wcześniej naniesione przez producenta. Czyli kluczowe jest „wolne” miejsce, przestrzeń w którym możemy nanieść grawer. Zazwyczaj oprócz logo marki, producenci podają też informacje techniczne o danym modelu zegarka: klasę wodoszczelności, numer referencyjny, materiał z jakiego wykonano kopertę i inne tego typu informacje. Dlatego często problem może stanowić… brak miejsca.

Jeśli chcemy zmieścić na deklu dodatkowy tekst powinien być on krótki, zwięzły, najlepiej w układzie równoległym lub umieszczony wokół okręgu.

Całość powinna być czytelna i pozostawiać estetyczne wrażenie. Napisy grawera nie powinny nachodzić, a tym bardziej – niszczyć oryginalne informacje naniesione przez producenta.

Tylko taki prezent ucieszy osobę obdarowaną.

Co wygrawerować na czasomierzu?

Jako dedykacja na zegarku najlepiej sprawdzi się:

data (np. urodzin czy zawarcia związku małżeńskiego),

imię osoby obdarowanej,

wskazanie okazji (np. „w dniu 18. urodzin”),

grupa krwi,

– najczęściej wybierane i najbardziej popularne to zdanie lub wybrana sentencja (np. „Zawsze jest czas na miłość”, „Śpiesz się powoli”, „Bądź Panią/Panem swojego czasu, „Carpe Diem”, „Czas to pieniądz. W dowód uznania za Twoją pracę…”).

Oczywiście niekonwencjonalne grawery, pomysłowe i indywidualnie dopasowane do osoby obdarowanej, są równie mile widziane.

W końcu grawer ma powodować, że prezent będzie spersonalizowany, a więc ma w możliwie największej mierze pasować do obdarowanego!

www.zegarek.net

Plusy grawera na deklu zegarka

Dedykacja na zegarku to oryginalny pomysł na prezent. Sprawdzi się na wiele okazji.

Dla naszych najbliższych na urodziny, imieniny czy wyżej wspominane święta – Dzień Ojca, Dzień Matki czy Dzień Dziecka. Dla najmłodszych również jako pamiątka z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

W dowód uznania za sukcesy w pracy dla doświadczonego pracownika czy z racji awansu. Po zakończeniu kariery zawodowej z okazji przejścia na emeryturę. To świetna forma dodania zegarkowi indywidualnego charakteru – przygotowania prezentu wyjątkowego, autentycznie „jedynego takiego na świecie”.

Zegarek z dedykacją może też być ciekawym prezentem dla drugiej połowy z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Nowożeńcom z kolei można podarować zegarki pochodzące z tej samej kolekcji, model damski i męski, a na odwrocie wygrawerować ich datę ślubu.

Taki prezent zostanie z nimi na lata.

Niezależnie od okazji, to prezent praktyczny, ponadczasowy, który będzie przywoływał miłe wspomnienia i miał ładunek emocji mimo upływu lat.

www.laserkrakow.pl

www.zegarek.net

Minusy grawera na deklu zegarka

Zegarek z dedykacją to wspaniały upominek, z pewnością.

Ale czy są sytuacje w których się nie sprawdzi?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zegarek z grawerem to już egzemplarz wykonywany na specjalne zamówienie, przygotowany pod konkretną okazję, dla konkretnej osoby. Nie będzie więc możliwości, by taki zegarek po wykonaniu grawera zwrócić lub wymienić.

Warto też pamiętać o tym, że grawer obniża wartość każdego nowego egzemplarza zegarka na rynku wtórnym. Jeśli ktoś w przyszłości będzie chciał go sprzedać, otrzyma za niego mniejszą kwotę niż za ten sam model ale bez dedykacji.

Jeśli więc nie jesteś na 100% pewien że dany zegarek przypadnie do gustu osobie obdarowanej, rozważ rezygnację z dedykacji.

Lub wykonaj ją później, kiedy osoba obdarowana dostanie prezent i upewnisz się, że się podoba.

www.zegarek.net

Ile kosztuje wykonanie grawera na zegarku?

Zanim zdecydujesz się na grawer, sprawdź ceny w różnych miejscach.

Ceny mogą być mocno zróżnicowane. W niektórych sklepach cena może być uzależniona od ceny zegarka. W innych sklepach czy u jubilera taka usługa może być wykonana jak gratis, bezpłatnie. Niezależenie od ceny, dokładnie sprawdź i upewnij się, że grawer na wybranym zegarku będzie możliwy. W tym celu najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą.

www.laserkrakow.pl

Reasumując:

Zegarek z indywidualną, spersonalizowaną dedykacją może być dobrym prezentem dla siebie lub najbliższych, o wartości sentymentalnej.

Może też być praktycznym upominkiem, bo noszonym niemal codziennie. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie – dobrze przemyśl treść dedykacji, wybierz odpowiedni sklep i porozmawiaj ze wykwalifikowanym sprzedawcą. Jeśli w przyszłości planujesz sprzedaż zegarka – lepiej nie decyduj się na takie rozwiązanie.

Jeśli porady zawarte w tym artykule były dla Ciebie pomocne, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami w dziale: Porady dotyczące zegarków.

Znajduje się tam wiele praktycznych wskazówek. Cennej wiedzy nigdy dość!

 

Agata Molka

*zdjęcie tytułowe: źródło: www.laserkrakow.pl