
Zmiana czasu na letni zbliża się wielkimi krokami. Pośpimy godzinę krócej, jednak dni będą coraz dłuższe i dłużej będziemy mogli cieszyć się słońcem. Kiedy nastąpi zmiana czasu? Czy to już ostatnia zmiana czasu w historii? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Zmiana czasu z zimowego na letni 2023. Najważniejsze informacje
Nadchodzi czas, by wybudzić się z zimowego snu! Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatnim tygodniu marca, w nocy z sobotę na niedzielę. Zegarki przestawimy w nocy z 25 marca na 26 marca, z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że pośpimy godzinę krócej.
Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Zegarki w komputerach, smartfonach przestawiają się automatycznie. Trzeba jednak pamiętać o przestawieniu zegarków naręcznych, kieszonkowych i sprzętach AGD.
Zobacz na poniższej animacji jak prawidłowo przestawić wskazówki zegarów i zegarków:
W jakim celu wprowadzono zmianę czasu? Ciekawostki
Za prekursora zmiany czasu uważa się Benjamina Franklina. Jako pierwszy zauważył on, że ludzie kładą się spać później niż zachodzi słońce, konieczne jest więc zastosowanie sztucznego światła. Świece i lampy naftowe, które wtedy spełniały tę funkcję były ówcześnie bardzo kosztowne. Franklin postulował, żeby ludzie kładli się spać później i wstawali wcześniej, wraz ze wschodem słońca. Korzyścią było jak najdłuższa możliwość korzystania z naturalnego światła słonecznego.
Pierwszym krajem, który zastosował zmianę czasu w praktyce były Niemcy. Obywatele Niemiec dn. 30.04.1916 r. po raz pierwszy przesunęli wskazówki zegarków o godzinę do przodu. Wkrótce potem zmianę tę zaczęli stosować w Wielkiej Brytanii oraz w wielu innych europejskich krajach.
W Polsce zmiana czasu wprowadzona została podczas hitlerowskiej okupacji.
Czy zmiana czasu przejdzie do historii?
W okresie rozkwitu przemysłu ciężkiego idea zmiany czasu była słuszna, jednak dawno zaczęła już tracić na aktualności. Niemal cała Unia Europejska dąży do likwidacji zmiany czasu. Przed wybuchem pandemii rozpoczęły się prace nad przepisami, mającymi znieść zmianę czasu na terenie wspólnoty.
Niestety w wyniku braku porozumienia, na jeden, wspólny unijny czas przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej do 2026 roku.
Jak ludzki organizm reaguje na zmianę czasu?
Zmianę czasu mogą odczuwać osoby mające problemy ze snem, cierpiące na bezsenność czy walczące z przewlekłymi chorobami. Negatywne skutki to między innymi:
- rozdrażnienie,
- spadek energii,
- problemy z koncentracją,
- nasilenie chorób, np. depresji.
Przestawienie zegarków może wprowadzić również chwilowe komplikacje w innych dziedzinach życia, np. w transporcie, logistyce czy systemach informatycznych.
Korzyści ze zmiany czasu na letni
Zmiana czasu z zimowego na letni spowoduje, że noc z 25 marca na 26 marca będzie o godzinę krótsza. Za to w perspektywie mamy coraz to dłuższe wiosenne i letnie dni. Więcej słońca i naturalnego światła powoduje przypływ energii i chęci do życia. Jak wrócić do formy po zimie? Jakie aktywności są idealne na wiosnę i lato:
- bieganie,
- rower,
- rolki,
- nordic walking.
Dłuższe dni to doskonała zachęta na spędzanie czasu na łonie natury. Weekendowe wypady za miasto, spacery z rodziną w parku czy czytanie książki na łonie natury z pewnością lepiej nastrajają niż zimowe wieczory.
Agnieszka Zawadzka
*zdjęcia: źródło: pixabay.com