Vivienne Westwood zmarła 29 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat. Odeszła w gronie najbliższych w swoim londyńskim domu w dzielnicy Clapham. Projektantka, skandalistka i zagorzała aktywistka na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska – kim naprawdę była niekwestionowana królowa brytyjskiej mody?

Vivienne Westwood – projektantką mody została z pasji

Urodziła się w 1941 roku w Tintwistle na północy Anglii. Imała się różnych zajęć: uczyła się złotnictwa, studiowała w nauczycielskim college’u, ukończyła semestr w szkole artystycznej. Projektantką została z pasji, nie mając żadnego wykształcenia w tym kierunku – wszystkiego nauczyła się sama, analizując kroje i wzory ubrań oraz zgłębiając tajniki krawiectwa.

W latach 70. XX wieku wraz z Malcolmem McLarenem, swoim drugim mężem, Vivienne Westwood otworzyła w Londynie swój pierwszy butik. Początkowo asortyment sklepu stanowiły ubrania w stylu subkultury „teddy boys”, później do oferty wprowadzono stroje dla fetyszystów i sadomasochistów, a także koszulki z motywami pornograficznymi. Nieprzypadkowo to właśnie te symbole stały się znakiem rozpoznawczym Vivienne.

W 1988 roku projektantka podjęła współpracę z austriackim kreatorem mody Andreasem Kronthalerem, a w 1992 roku stanęła z nim na ślubnym kobiercu. Stworzyli udany duet zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Kronthaler, który od lat jest również dyrektorem kreatywnym marki, w oświadczeniu wydanym po śmierci Vivienne zapewnił, że spuścizna żony nie zostanie zapomniana: „Będę kontynuował wszystko to, co zaczęliśmy, z Vivienne w moim sercu. Pracowaliśmy do końca, a Vivienne pozostawiła mi jeszcze wiele pomysłów do realizacji. Dziękuję kochanie”. 

Vivienne Westwood odniosła międzynarodowy sukces jako projektantka. Prezentowała swoje kolekcje na największych światowych wybiegach m.in. w Paryżu, Nowym Jorku czy Mediolanie. Butiki marki znajdują się w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie. W 1992 roku Królowa Elżbieta odznaczyła Westwood Orderem Imperium Brytyjskiego za szczególne „zasługi dla mody”, przyznając jej tym samym tytuł szlachecki.

Aktywistka na rzecz klimatu i ochrony środowiska 

Nie można nie wspomnieć, że Vivienne Westwood była przede wszystkim zapaloną aktywistką działającą na rzecz klimatu. Aktywnie brała udział w proekologicznych demonstracjach, głosiła odważne polityczne przesłania skierowane nierzadko do najwyższych osób w państwie. Szokowała, prowokowała i niezłomnie głosiła swoje przekonania.

Vivienne do samego końca robiła to, co kochała. Projektowała, pracowała nad własną sztuką, pisała książkę i zmieniała świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacyjność i wpływ, jaki wywierała przez ostatnie 60 lat były ogromne i na trwałe odcisnęły swój ślad. Świat potrzebuje takich ludzi jak Vivienne, aby dokonywać zmian na lepsze – czytamy w oficjalnym oświadczeniu marki Vivienne Westwood.

Obecnie marka Vivienne Westwood składa się z czterech linii, m.in. droższej i ekskluzywnej Gold Label i tańszej – Red Label. W ofercie znajdziemy nie tylko ubrania, ale również perfumy, biżuterię, buty czy torebki. Niesłabnącą popularnością wśród klientów cieszą się T-shirty z politycznymi hasłami i kultowymi już grafikami.

Dowiedz się więcej o barwnym życiu Vivienne Westwood. Poznaj historie 3 kobiet, które miały ogromny wpływ na współczesną modę. Zobacz także: 3 kobiety, które wstrząsnęły światem mody

Agata Gortat – Wojakowska

*zdjęcia: źródło: https://static.fibre2fashion.com, https://therake.imgix.net, https://video-images.vice.com, https://images.seattletimes.com, https://images.squarespace-cdn.com.