Szampan, fajerwerki, huczna zabawa, którą trwa całą noc oraz coroczne postanowienie zmian. Kwestie te nieodłącznie kojarzą się z Sylwestrem i świętowaniem Nowego Roku. Niezależnie czy obchodzone w domu w gronie najbliższych czy na masowych imprezach, zawsze chodzi o pożegnanie starego i powitanie nowego roku.

W kulturze europejskiej Sylwester obchodzony jest 31 grudnia, a Nowy Rok 1 stycznia. Ale czy w każdym kraju na świecie świętowanie wygląda w ten sam sposób? I czy obchody Nowego Roku wszędzie przypadają w ten sam dzień?

Sprawdźmy i przekonajmy się!

Co może nas zaskoczyć w Europie?

Mogłoby się wydawać, że skoro mieszkamy w Europie, to tradycje związane z obchodami Nowego Roku wszędzie będą wyglądały tak samo. A jednak… nie jest prawda! Najbardziej popularne są masowe imprezy miejskie lub zabawa w gronie najbliższych w domu.

Jednak gdy z bliska przyjrzymy się poszczególnym krajom możemy zauważyć pewne różnice w sposobie świętowania.

Święto Ognia w Szkocji

Szkocja. Jako alternatywę dla Sylwestra w kraju tym obchodzi się święto Hogmanay, które przypada na 31 grudnia. W trakcie obchodów rozpala się bardzo duże ogniska oraz organizuje parady z kulami ognia. Ogień ma symbolizować Słońce oraz ma oczyszczać, dzięki czemu w Nowy Rok można wejść bez starych problemów.

Najważniejszą noworoczną szkocką tradycją jest tzw. “pierwsza noga w domu”. Szkoci wielką wagę przywiązują do tego, kto jako pierwszy w Nowym Roku przekroczy ich próg. Jeżeli jest to osoba mile widziana to rozpoczynający rok będzie szczęśliwy. Jeżeli jednak osobą tą będzie ktoś niepożądany, to sytuacja ma się zgoła odwrotnie. Ważne jest również, żeby przekraczający próg zrobił to prawą nogą i przyniósł ze sobą podarek dla gospodarzy.

12 winogron w Hiszpanii

W tym kraju ważnym elementem świętowania Nowego Roku jest zjedzenie o odpowiednim czasie dwunastu winogron.

Hiszpanie wierzą, że gdy zegar wybija godzinę 12:00 przy każdym z dwunastu wybić powinno się zjeść jedno winogrono. Jeżeli zrobi się to prawidłowo, rok który właśnie nadszedł będzie dla takiej osoby przepełniony szczęściem i dostatkiem.

Wskakiwanie na krzesła w Danii

W Danii potocznie mówi się o „wskakiwaniu” w Nowy Rok. O północy Duńczycy wchodzą na krzesła i zaskakują z nich. Ma to w symboliczny sposób ilustrować pozostawienie za sobą trosk poprzedniego i rozpoczęcie nowego roku.

Azja. Chiński Nowy Rok i szalone parady smoków

Kiedy pomyślimy o świętowaniu Nowego Roku w Azji, zapewne większość z nas pomyśli o Chińskim Nowym Roku.

Są to jedne z najsłynniejszych obchodów tego święta na świecie. Jednocześnie jest to bardzo charakterystyczne święto. Kolory, parady smoków. Są to aspekty, które bardzo mocno działają na wyobraźnię. Nigdzie na świecie świętowanie nie trwa aż tak długo jak właśnie w Chinach (aż 16 dni z czego 7 jest traktowanych jako oficjalne święto państwowe).

Dodatkowo Chiński Nowy Rok wyróżnia się datą, która jest ruchoma – przypada między 21 stycznia a 20 lutego.

Mimo, że jest to niezwykłe święto, nie możemy zapominać o innych państwach tego kontynentu, które mają swoje równie ciekawe tradycje.

W Japonii Nowy Rok trwa aż do 3 stycznia!

W Kraju Kwitnącej Wiśni aktualnie przyjście Nowego Roku świętuje się według kalendarza gregoriańskiego, czyli podobnie jak w Europie – Sylwester jest 31 grudnia, a Nowy Rok 1 stycznia. Wcześniej obchodzono święta wg kalendarza chińskiego.

Japońskie obchody tego święta różnią się od tego jak Europejczycy postrzegają ten dzień. Pierwszą kwestią jest fakt, że Nowy Rok jako święto nie ogranicza się do 1 stycznia, ale trwa tam aż do… 3 stycznia!

Dodatkowo, samo świętowanie bardziej przypomina nasze wyobrażenie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Dla Japończyków jest to święto bardzo rodzinne i poważnie podchodzą do kwestii pożegnania trosk starego roku i rozpoczęcia nowego z “czystą kartą”.

Ważnym elementem tej tradycji są dzwony buddyjskich świątyń (joya-no-kane). W noc sylwestrową dzwonią one 108 razy. Nie jest to liczba przypadkowa, gdyż oznacza 108 złych pragnień, które ludzie w sobie noszą. Dźwięk dzwonów ma pomóc je odpędzić i ułatwić ludziom rozpocząć Nowy Rok z czystym sercem.

Filipiny. 12 okrągłych owoców na stole

Na Filipinach w Sylwestra po prostu jest głośno! Nie ma bodaj drugiego takiego miejsca na świecie gdzie świętowanie tradycji Nowego Roku byłoby tak huczne! Ma to na celu odstraszenie złych duchów.

Inną charakterystyczną kwestią jest to, że na świątecznym stole musi znaleźć się 12 okrągłych owoców. Każdy owoc ma symbolizować jeden z miesięcy. Owoce muszą być okrągłe, ponieważ okrągłe są też monety i Filipińczycy wierzą, że jedzenie wtedy okrągłych owoców przyniesie im dobrobyt na następny rok.

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa, a zwłaszcza Brazylia nieodzownie kojarzy się z hucznymi zabawami karnawałowymi. W tradycji świętowania Nowego Roku również nie może zabraknąć dobrej zabawy pełnej kolorów, muzyki i tańca.

Brazylia. Sylwester na plaży. Białe kwiaty i biały ubiór

Mieszkańcy tego kraju najchętniej spędzają Sylwestra na plażach. Nie jest to związane jedynie z faktem, że plaż tam nie brakuje i jest tam organizowane wiele imprez. Powód jest zupełnie inny. Brazylijczycy dzień przed Nowym Rokiem składają ofiary z bukietów białych kwiatów bogini morza Yemanji, co ma zapewnić im jej przychylność na Nowy Rok. Kolor kwiatów ma symbolizować szczęście i pokój. Dodatkowo tego dnia wszyscy ubierają się na biało, żeby jeszcze bardziej podkreślić szczęśliwy charakter tego święta.

Ameryka Południowa. Kolorowa bielizna, która ma przynieść szczęście

W krajach Ameryki Południowej bardzo popularną tradycją związaną z obchodzeniem Nowego Roku jest ubieranie bielizny w odpowiednich kolorach. Mieszkańcy krajów gdzie kultywuje się tę tradycję wierzą, że dzięki temu mogą zapewnić sobie spełnienie interesujących ich kwestii w nadchodzącym roku.

W zależności jaki kolor wybierzemy możemy zapewnić sobie wsparcie w danym aspekcie. Jeżeli będzie to czerwony oznacza to, że chcemy znaleźć miłość. Popularny w Brazylii kolor biały zapewnia spokój. Żółty zapewnia bogactwo. Zielony szczęście, a niebieski zdrowie.

Kto by się mógł spodziewać, że kolor bielizny, którą założymy w Sylwestra może mieć tak duży wpływ na nasze życie w Nowym Roku?

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2022 Roku!

Znane powiedzenie “co kraj, to obyczaj” nabiera nowego wymiaru!

Jak widać, każda część świata ma swoje tradycje, które w mniejszym lub większym stopniu chce pielęgnować. Niezależnie od tego w jaki sposób obchody Nowego Roku są świętowane, zawsze chodzi o to samo. Ważne żeby Nowy Rok był lepszy od poprzedniego i przynosił szczęście. Każdego nowego roku mamy szansę na zmiany i podjęcie kluczowych decyzji w naszym życiu.

W imieniu redakcji portalu zegarkiimoda.pl życzę wszystkim Czytelnikom wszystkiego dobrego w Nowym 2022 Roku!

Mateusz Pycia