Czasy się zmieniły i coraz bardziej świadomie podchodzimy do wielu spraw. Szanujemy czas. Swój i innych ludzi. Do całego procesu rekrutacji przystępujemy z innym nastawieniem niż kiedyś. Poznajemy firmę, do której aplikujemy i wybieramy tylko te oferty, które nam odpowiadają. Z tego właśnie powodu niezmiernie ważne jest pierwsze wrażenie, które możemy zrobić tylko raz.

Jak zatem ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj nasze propozycje dla Pań i Panów.

Zgodnie z zasadami etykiety biznesowej, czyli jak?

Etykieta biznesowa jest znajomością dobrych manier i zasad panujących w tymże środowisku. Nic nie może być dziełem przypadku. Wbrew pozorom biegłość w tym temacie pozwoli Tobie zaprezentować się jako osoba o nienagannej kulturze osobistej i o wysokich kwalifikacjach.

Sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej i korespondencji za pomocą poczty elektronicznej jest pierwszym krokiem, po którym można poznać znajomość savoir – vivre. Na kolejnym etapie – czyli podczas bezpośredniego spotkania, powinniśmy wpleść kolejny element – odpowiedni ubiór i prezentację.

Ubiór biznesowy dla kobiet – jak się ubrać?

Idąc na rozmowę o pracę w środowisku biurowym, masz całkiem sporo opcji do wyboru. Odpowiednia na tę okazję będzie sukienka ołówkowa, spódnica w tymże fasonie oraz garsonka. Koniecznie w długości do kolon. Dwie ostatnie opcje dopełnij jasną bluzką. Pamiętaj też, że ramiona powinny zostać osłonięte.

Kolejnym wariantem, szczególnie jeśli jesteś miłośniczką spodni, będą kostiumy i garnitury damskie. Jeżeli chcesz wyglądać nieco mniej oficjalnie, możesz pokusić się o zestawienie ciemnych eleganckich cygaretek z białą bluzką.

Jaką kolorystykę ubrań wybrać?

W dobrym guście są wszystkie klasyczne kolory – czarny, ciemnoniebieski, granatowy, szary czy grafitowy. Wszelkie desenie, żywsze kolory czy nawet pastele warto zostawić na inne okazje. Jeśli chodzi o bluzkę, to możesz założyć białą, beżową, jasnoniebieską lub jasnoróżową. Latem możesz wybierać materiały lepiej przepuszczające powietrze, typu len czy bawełna. Nie zapomnij również o cienkich rajstopach do sukienki lub spódnicy i podkolanówkach do spodni. Pamiętaj o odświeżeniu tkanin i wyprasowaniu. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny punkt!

Buty muszą być zakryte – zarówno od strony palców, jak i pięt. Maksymalna długość obcasa to 7 cm. Obuwie powinny być wykonane ze skóry naturalnej, w klasycznym odcieniu. Najlepiej ciemne.

Torebka to zwieńczenie całości. Elegancka, skórzana i usztywniana – to te cechy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Zapomnij o dużym logo marki, łańcuszku i deseniach. Minimalizm niech będzie Twoim wyznacznikiem.

A co z makijażem i dodatkami?

W makijażu i dodatkach pierwsze skrzypce będzie grała subtelność. Zachowaj umiar w malowaniu się. Wskazane tonacje to beże, delikatne brązy i róże. Unikaj zbyt ciemnego odcienia pudru, jaskrawych cieni do powiek, przesadnego blasku i ciemnych szminek.

Biżuteria i zegarki 

Biżuteria powinna być tłem stylizacji. Świetnie sprawdzą się delikatne kolczyki na sztyfcie, cienkie łańcuszki z drobną zawieszką, obrączki i pierścionki. Preferowana jest biżuteria z żółtego i białego złota, platyny oraz srebra.

Zegarek to doskonałe uzupełnienie stylizacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pozwala skontrolować czas oraz wzmacnia postrzeganie Ciebie jako osoby punktualnej i profesjonalnej. Złoty zegarek to klasyka gatunku.

Polecamy zegarek włoskiej marki Cerruti 1881 model Rendinara CRM35504, który będzie znakomitym uzupełnieniem eleganckiej stylizacji. Ten model pasuje znakomicie zarówno do ołówkowej spódnicy, jak i damskiego garnituru. Klasyczny wygląd zegarka i wykonanie z wysokiej jakości materiałów podkreśli Twoje kompetencje. Zegarek Cerruti Rendinara posiada tarczę z masy perłowej i kopertę ozdobioną drobnymi kryształkami. Doskonale odnajdzie się jako biżuteryjny dodatek!

Ubiór biznesowy dla mężczyzn – na co postawić, żeby wyglądać profesjonalnie?

Mężczyźni podczas rozmowy kwalifikacyjnej również powinni wybierać najbardziej klasyczne rozwiązania.

Polecany zestaw to oczywiście garnitur i krawat. Preferowane kolory garnituru to granatowy, szary i grafitowy. Jeśli masz chęć odrobinę się wyróżnić, to możesz pokusić się o delikatną kratkę. Koszula powinna mieć długi rękaw i być utrzymana w jaśniejszym tonie, na przykład jasnoniebieskim. Najlepiej niech będzie gładka lub z delikatnym prążkiem. Starannie ją uprasuj! Wybieraj materiały wysokogatunkowe. Pamiętaj, że garnitur musi być idealnie dopasowany do sylwetki.

Całości dopełnij jedwabnym krawatem – najlepiej z delikatnym deseniem. Koniecznie w kolorze ciemniejszym o kilka tonacji od koszuli. Jeśli chodzi o buty, to świetnie się sprawdzą półbuty typu angielskiego, skórzane, w odcieniach czerni lub brązu.

Czy mężczyzna powinien myśleć o dodatkach? Oczywiście! W dobrym tonie będą spinki do mankietów oraz poszetka. Znakomite wrażenie pozwoli zrobić także elegancki zegarek i skórzana teczka.

Odpowiedni ubiór biznesowy to większa pewność siebie. To podkreślenie swojej wiedzy, sumienności i znajomości nienagannych manier. Strój, jaki założymy na rozmowę kwalifikacyjną będzie pierwszym komunikatem, jaki przekazujemy osobie rekrutującej. Niech świadczy on o nas jak najlepiej. Powodzenia!

Karolina Kamińska – Lipińska

*artykuł powstał we współpracy z marką Cerruti 1881