
Po generalnych porządkach w szafie, szybko okazuje się, że mamy wiele ubrań, których już nie nosimy, są za małe, zniszczone lub po prostu przestały się nam podobać.
Co można zrobić z takimi niepotrzebnymi ubraniami?
Do wyboru mamy kilka możliwości. Jeśli odzież jest jeszcze w dobrym stanie – warto ją oddać za darmo lub sprzedać. Możemy również przekazać ją organizacjom, które zajmują się potrzebami pokrzywdzonych i najuboższych. Jeśli natomiast ubrania są zużyte, to po prostu należy oddać je recykling.
Jak przygotować ubrania do sprzedaży?
Działajmy zgodnie z zasadą, aby ubranie było w takim stanie, jakie sami chcielibyśmy otrzymać. Oczywistą rzeczą jest upranie oraz uprasowanie odzieży. Sprawdźmy również dokładnie jej stan.
Kluczem do sukcesu sprzedażowego są dobrej jakości zdjęcia i nienaganny opis.
Przedmiot powinien zostać przedstawiony w sposób rzetelny i dokładny. Unikniemy dzięki temu pojedynczych zapytań ze strony potencjalnych kupujących. Opiszmy wygląd, kolor, fakturę oraz skład ubrania. Nie pomijajmy stanu faktycznego i nie zapomnijmy zaznaczyć ewentualnych mankamentów.
Teraz pora na zdjęcia. Najlepiej wykonywać je w świetle dziennym i na jednolitym, stonowanym tle. Dzięki temu produkt będzie w centrum uwagi. Starannie ułóżmy przedmiot sprzedaży, aby się prezentował w całej okazałości. W następnych zdjęciach zawrzyjmy również detale. Postarajmy się, aby były to zdjęcia możliwie wysokiej jakości.
Pozostaje nam oszacowanie wartości. Pamiętajmy, że musi być to wartość rynkowa, a nie sentymentalna. Na kupnie nowych ubrań traci się najwięcej, więc musimy patrzeć realnie. Przyzwoita stopa zwrotu to około 15 – 25 % początkowej wartości i za tyle możemy sensownie je wystawić.
Teraz zastanówmy się nad kanałami sprzedaży, warto się skupić na maksymalnie 2-3 miejscach, abyśmy nie mieli problemu z logistyką tego przedsięwzięcia. W sprzedaży warto uzbroić się w cierpliwość.
Miejsca w sieci, gdzie warto sprzedać ubrania
Jest kilka miejsc, w których możemy sprzedać ubranie:
1. Vinted
Zaletą Vinted jest intuicyjność używania oraz pośrednictwo portalu w transakcjach i płatnościach. Wystawienie odzieży jest darmowe. Niemniej są jednak minusy – sporo negatywnych opinii, wynikających ze sporów między sprzedającymi i kupującymi. Myślę, że najbardziej zainteresuje „szafiarki”, które często zmieniają ubrania, mają chwilę czasu i chętnie zbudują wokół siebie społeczność. Dzięki temu transakcje mogą się odbywać bez niespodzianek.
2. Olx
Zaletą tego serwisu jest działanie lokalnie, można umówić się na odbiór osobisty, choć wysyłka też wchodzi w grę. Tak samo z płatnością – albo przy odbiorze albo przelewem. Przy tym serwisie warto zachować ostrożność, gdyż nie ma żadnej ochrony ani gwarancji. Grunt to rozsądek. Duży plus to oczywiście bezpłatne wystawienie. Spróbowanie nic nie kosztuje.
3. Allegro
To zawsze dobry pomysł, chyba najpewniejsza z platform. Znana od lat, intuicyjna w obsłudze, ale posiada też spory minus – opłaty. Możemy zostać obciążeni opłatą za wystawienie oraz prowizją od sprzedaży. Wzrasta ona wraz z wartością przedmiotu. W praktyce sprzedając bluzkę za 30 zł musisz się liczyć z poniesieniem dodatkowego kosztu w wysokości ponad 3 zł. Obecnie jest też inne dość świeże miejsce – Allegro lokalnie, które jest darmowe. Może warto się jemu przyjrzeć?
4. Marketplace Facebook
Bardzo prosty, intuicyjny oraz… łatwo dostępny. Wielu z nas w obecnej dobie posiada dedykowane konto na Facebooku. Na ten moment anonse są bezpłatne. Wystawiając ogłoszenie, tworzona jest publiczna oferta. Wystarczy dodać zdjęcia, opis, lokalizację i na końcu opublikować. Facebook jest jedynie pośrednikiem, więc lepiej zachować pewną dozę ostrożności. Dodatkowo na tym portalu społecznościowym znajduje się sporo sprzedażowych grup i stron lokalnych typu „Warszawa za grosze – Sprzedam Oddam Zamienię”. Warto się zapisać.
I tutaj zakończę temat transakcji online. Są też inne możliwości handlowe w terenie, czyli tak zwane wyprzedaże garażowe. Są to mocno lokalne przedsięwzięcia. Często można je wyśledzić na portalach społecznościowych lub w ogłoszeniach eventowych. Plus jest taki, że można samemu coś ciekawego wyszperać, nawiązać nowe znajomości i po prostu miło spędzić czas.
Ubraniowe swap party – wymiana ubrań
Ja zwykle skłaniam się ku opcji oddania rodzinie lub przyjaciołom czy też zorganizowania z nimi tak zwanego swapu.
Po pierwsze mam pewność, że moje ubranie zyska nowe życie, po drugie wiem, że trafia ona w dobre ręce.
Może warto urządzić sobie wymianę przy kawie? Połączenie przyjemnego z pożytecznym – spotkanie towarzyskie i odmiana szafy w jednym!
Polecam również gorąco zaoferowanie ubrań potrzebującym. Jednakże w tym przypadku najlepiej zwrócić się bezpośrednio do danej organizacji i zapytać, czy faktycznie takiej pomocy potrzebuje. Przykładowo można się zgłosić do przykościelnego Caritasu, do najbliższego Domu Samotnej Matki lub do organizacji z Pomocą Humanitarną dla Syrii.
Recykling – ostateczny sposób na drugie życie ubrań
Jeśli natomiast Twoja odzież nie nadaje się już do użytku, warto poddać ją recyklinowi.
Po pierwsze spróbuj ponownie ją wykorzystać do celów domowych – na szmatki lub na dekoracje własnej roboty – możesz wykonać swetrowe poszewki albo doniczki ze starych kaloszy. Rozbudź swoją wyobraźnię!
Po drugie możesz ją przekazać do lokalnego Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych (PSZTOK) w Twoim mieście. Informacje o lokalizacjach znajdziesz na stronie miasta lub na stronach firmy odbierającej odpady.
Po trzecie nie bójcie się też i nie demonizujcie kontenerów, które są opatrzone logiem PCK lub Fundacji Dzieci Niczyje. Odzież stamtąd dzielona jest na dwojako, to co jest mocno zniszczone – idzie do wtórnego przerobu surowców, a te mniej zniszczone są skupowane przez sklepy z odzieżą używaną, a zyski przekazywane są na cele statutowe danej fundacji. Tak to właśnie powinno działać. Mapę z lokalizacjami znajdziesz na stronie internetowej PCK. Na pewno to rozwiązanie jest lepsze to od zasilania śmietnika, a przy tym proste i szybkie.
Na tym kończymy nasze porządki w szafie.
W domu mamy pięknie i czysto, a nasze niepotrzebne ubrania zyskały nowych właścicieli. Zawsze pamiętajmy o rozsądnym i odpowiedzialnym pozbywaniu się ubrań. Nasza planeta Ziemia Ci za to podziękuje.
Jakie są Wasze pomysły na porządki w szafie? Jakie są Wasze sposoby na pozbywanie się nienoszonych ubrań?
Karolina Kamińska – Lipińska
Redakcja Zegarki i Moda
źródła zdjęć: https://pixabay.com.pl/photos