Ludzkość jest zafascynowana podwodnym światem od zarania dziejów. Wiele lat podwodny świat był dostępny przede wszystkim dla nielicznych profesjonalistów oraz jednostek wojskowych. Rozwój sprzętu i akcesoriów do nurkowania, szczególnie dynamiczny w latach 50. i 60. XX wieku, umożliwił eksplorację podmorskich głębin także amatorom i pasjonatom cywilnym.
Jednym z niezbędnych akcesoriów każdego nurka – ale też osób, które nurkowaniem się interesują – jest zegarek. Oczywiście niezawodny zegarek, który pozwoli wrócić bezpiecznie na powierzchnię. Zegarków typu „diver” jest obecnie na rynku bardzo szeroka oferta – różnych marek, w każdym przedziale cenowym.
Dziś prezentujemy atrakcyjny, nurkowy zegarek mechaniczny w przystępnej cenie.
To Dan Henry 1970 Automatic Diver.
1500 zegarków, 30 lat kolekcjonowania, 1 firma, 1 czas
Marka zegarków Dan Henry Watches powstała w 2016 roku, więc funkcjonuje na rynku od niedawna. To niezależny producent, czyli marka zaliczana do microbrandów, który produkuje relatywnie niedrogie zegarki wyglądem nawiązujące do modeli vintage.
W swojej prywatnej kolekcji właściciel firmy Dan Henry posiada ponad 1500 zegarków. To właśnie pasja do czasomierzy vintage oraz kolekcjonowanie ich od lat zainspirowały go do stworzenia własnej marki, w której może czerpać pełnymi garściami z zegarków-ikon dawnych lat, jednocześnie proponując przystępną cenę.
Marka Dan Henry, choć być może nie zbyt szeroko znana światu, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Zegarki przystępne cenowo podbijają rynek. Wszystkie modele plasują się w przedziale cenowym między 260 USD a 350 USD.
„Moja pasja do kolekcjonowania jest zakorzeniona w dreszczyku polowania, negocjacji, niczym kolejka górska oraz w historiach, które każdy ma do opowiedzenia” – Dan Henry, założyciel marki.
Dan Henry jest świetnym obserwatorem. Jego pasja do zegarków naręcznych jest inspirująca i autentyczna.
„Tworzę zegarki, aby dzielić się z innymi kolekcjonerami dreszczykiem emocji związanym z poszukiwaniem świetnej okazji i noszeniem historycznego egzemplarza” – powiedział sam Dan Henry.
I tak jest rzeczywiście. Ja sam, kiedy noszę prezentowany w niniejszym artykule model zegarka na nadgarstku, odczuwam uznanie dla marki i tego, co reprezentuje.
Dan Henry 1970 Automatic Diver – rasowy diver
Moje doświadczenia zdobyte podczas użytkowania zegarka Dan Henry 1970 Automatic Diver utwierdzają mnie w przekonaniu, że niekiedy warto głębiej przeszukać ofertę rynku i wybrać model innej, mniej znanej marki. Jestem pewien, że ten zegarek, jak i wszystkie pozostałe z linii Dan Henry’ego, niosą za sobą te same wartości.
W mojej ocenie, model który wybrałem – czyli Dan Henry 1970 Automatic Diver, jest jednym z najlepiej wyglądających w aktualnej kolekcji.
Co przykuło moją uwagę?
Przyjrzyjmy się mu bliżej.
Bardzo dobra czytelność i ogniste kolory
Średnica koperty to 40 mm. Biorąc pod uwagę aktualne trendy w branży nie jest to więc zegarek duży, ale też – mówią nieco potocznie – nie ginie na nadgarstku. Dobrze skrojony rozmiar obudowy powoduje, że przyjemnie i komfortowo się go nosi. Uwagę przykuwa tarcza z wewnętrznym, obrotowym pierścieniem z podziałką minutową.
Atrakcyjnie i „ożywiająco” działa połączenie granatu i błękitu na tarczy, gdzie granatowa tarcza i pierścień są rozdzielone błękitnym chapter ringiem.
Tarcza zegarka jest czytelna ze względu na zastosowane wskazówki – są one białe i wypełnione masą fluorescencyjną. Ciekawym kontrastem jest wskazówka sekundnika w kolorze pomarańczowym, która wyróżnia się na tle cyferblatu.
Dwie koronki, jeden czas
W mojej opinii, najbardziej charakterystycznym elementem w tym zegarku są dwie piękne koronki, umiejscowione na godzinie drugiej oraz czwartej. To wygląd typowy dla modeli „compressor”, produkowanych właśnie w połowie ubiegłego wieku. Ten zabieg stylistyczny, a zarazem praktyczny, jest wyraźnym nawiązaniem do zegarków mechanicznych dla nurków tworzonych dekady temu.
Wspominane koronki mają określone zadanie – ta zlokalizowana na godzinie czwartej, zakręcana, odpowiada za nastawianie lub korektę wskazań czasu, oraz można za jej pomocą nakręcić mechanizm. Koronka umiejscowiona na godzinie drugiej odpowiada natomiast za obsługę i nastawianie wewnętrznego pierścienia. Działa ona z lekkim, przyjemnym oporem.
Dekiel i mechanizm
Równie udany jest tył zegarka Dan Henry 1970 Automatic Diver. Po odwróceniu go na drugą stronę widzimy atrakcyjnie wykonany, pełny i zakręcany dekiel. Ten element to także kolejne nawiązanie do zegarków vintage, a mianowicie chodzi o sposób jego zakręcania, wykonywany przy pomocy klucza w dawnym stylu.
W centrum dekla widzimy trójwymiarowy grawer przedstawiający ośmiornicę w hełmie nurkowym. Wokół niego wygrawerowano standardowe informacje o zegarku oraz numer limitacji. W moim zegarku jest to nr 0252-1970.
Zegarek został wyposażony w sprawdzony, japoński mechanizm Seiko NH35A z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, z funkcją dodatkową wskazania dnia miesiąca. Jest możliwość dokręcenia sprężyny za pomocą koronki.
Opakowanie
Ciekawostką jest, że zegarek otrzymujemy zapakowany w etui podróżne, które po zwinięciu możemy bezpiecznie umieścić w tubie.
Tuba sprawia, że zegarek będzie bezpieczny, kiedy będziemy go przewozić – chociażby podczas podróży na wakacje.
Dan Henry 1970 Automatic Diver Watch – podsumowanie, cena i ocena
W czasie kiedy nabyłem i testowałem zegarek, nosiłem go niemal codziennie.
Mogę śmiało powiedzieć, że jest bardzo wygodny w użyciu. Zwykle wystarczy jedno, krótkie spojrzenie na tarczę, by odczytać aktualny czas.
Jedyne zastrzeżenie mam do grubości koperty, ma ona prawie 15 mm. Jeśli na co dzień ubieramy się elegancko, często chodzimy w koszuli, to może wystąpić problem, by schować go pod mankietem.
Jeżeli trafiliście tu, gdyż zastanawiacie się nad zakupem tego zegarka, ale nie jesteście przekonani, lub po prostu szukacie niesztampowego, mechanicznego zegarka typu diver – z czystym sumieniem mogę go polecić.
Cena katalogowa zegarka Dan Henry 1970 Automatic Diver Watch na stronie producenta to 290 USD, co w przeliczeniu daje kwotę około 1 140 PLN.
Dan Henry 1970 Automatic Diver Watch – dane techniczne:
Płeć: męski
Styl: diver
Odczyt: analogowy
Mechanizm: z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej Seiko NH35A, z 41-godzinną rezerwą chodu
Materiał koperty: stal szlachetna
Szerokość koperty: 40 mm
Grubość koperty: 14,8 mm
Bransoleta: stal szlachetna
Rodzaj szkła: szafirowe z powłoką antyrefleksyjną
Wodoszczelność: 200 m
Mateusz Pycia